Nejnovější zprávy: Zlatá tretra odhalila hlavní hvězdu. Do Ostravy dorazí létající tyčkař Duplantis Povodí Odry otevře nepřístupná místa, veřejnosti zpřístupní tři přehrady

Společnost

Do koledování se v ostravsko-opavské diecézi zapojí 9000 lidí

Možná už u vás zaklepali nebo vás navštíví v příštích dnech. Až do poloviny ledna bude v ostravsko-opavské diecézi koledovat na 9000 koledníků, v celém Česku jich bude asi 60.000.

Seniory, nemocné a handicapované, lidi v nouzi i aktivity pro děti by měl letos podpořit výtěžek z Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji a části Jesenicka, řekl ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské a Charity ČR Lukáš Curylo. Loni se v regionu vybralo téměř 14 milionů korun.

„Je to zase o něco více (koledníků) než v minulém roce. Byli bychom rádi, kdybychom v tomto roce překonali hranici 14 milionů korun, což by byl velký úspěch pro nás i pro všechny koledníky, kteří tomu obětují svůj volný čas a snaží se tak pomoci druhým lidem,“ uvedl Curylo.

Skupinky koledníků tvoří převážně děti převlečené za tři krále. S případy zneužití sbírky se charita setkává stále méně. „Skupina koledníků má vždy vedoucího, který je starší 15 let a je vybaven průkazem vystaveným Charitou ČR. Údaje z průkazu vedoucího musí souhlasit s údaji uvedenými na průkazu totožnosti.

Dárci by si měli dávat pozor na pečlivě zapečetěné kasičky, do kterých vhazují své dary. Tříkrálová kasička je opatřena nálepkou Charity Česká republika a zapečetěna místně příslušným městským či obecním úřadem nebo magistrátem,“ uvedl diecézní koordinátor sbírky Tomáš Pinďák.

Podle Curyla se charita občas setkává i se lživými informacemi kolem sbírky, letos se například internetem šíří zpráva, že celý výtěžek jde na pomoc migrantům.

Curylo uvedl, že je to pomluva, protože na tuto pomoc má charita speciální účet a sbírku. Naopak 65 procent vykoledovaných peněz se vrací přímo do místa, kde byly vybrány, dalších 15 procent pak na krajské projekty.

Zbývajících deset procent připadá na aktivity charity v zahraničí, pět procent na celostátní projekty a zbytek jsou režijní náklady sbírky, která se v Česku koná už šestnáctým rokem. Výtěžek sbírky by v diecézi měl být znám počátkem února.