Cestování
09/08/2024 Jan Petrus

Do Kodaně! Aneb proč je fajn tam zajet, i když tam zrovna nehraje Baník

Foto: Jan Petrus

​Kodaň je hojně navštěvovanou evropskou metropolí, z Ostravy vzdálenou asi 1000 kilometrů. I pokud jste tam ještě nebyli, pravděpodobně jste o hlavním městě Dánska slyšeli díky vysokému podílu cyklostezek a dopravy na kolech, přemrštěných cenách piva nebo kavárenské kultuře s výběrovou kávou.

Při příležitosti fotbalového zápasu ostravského Baníku právě v Kodani sesbíral Magazín PATRIOT několik základních inspirativních tipů pro ty, kteří o návštěvě tohoto města uvažují, ale také například praktické rady, jak se po městě pohybovat.

POHYB PO KODANI

Kodaň má skvělou síť MHD zahrnující příměstské vlaky i metro. Stáhněte si skvělou aplikaci DOT Billetter, skrze kterou můžete kupovat jednotlivé jízdné i dlouhodobé jízdenky. Jeden 24 hodinový lístek stojí 90 dánských korun, tedy asi 300 korun českých.

Foto: Jan Petrus

Kodaň je po světě známá díky velkému množství kol v ulicích. Pokud si chcete půjčit kolo, díky němuž se po městě dá pohybovat rychle a efektivně, stáhněte si aplikaci Donkey Republic. Výpůjčka kola na den stojí 130 dánských korun, kolo si samozřejmě můžete půjčit také jen na jednotlivou jízdu.

CO VE MĚSTĚ OCHUTNAT

Oblíbená pochoutka, kterou si místní rádi dopřejí na oběd, se jmenuje smørrebrød. Ve své podstatě jde o obdobu českých obložených chlebíčků. Dánové na své chlebíčky dávají například smaženou rybu, kuřecí salát nebo játrovou paštiku. Výběr je pestrý a pokud zamíříte do malinkého podniku s názvem Domhusets v centru, budete mít na výběr ze dvou velikostí a asi 15 různých druhů.

Foto: Jan Petrus

Další slavný pokrm jsou skořicoví šneci, na něž lze narazit snad v úplně každé kavárně, kterých se v Kodani nachází požehnaně. I kousek od našeho ubytování v okrajové čtvrti Vanløse jsme našli moc hezkou kavárnu Locals kaffebar, kde nás příjemně překvapilo zvlášť vytříbené doppio vysokého stupně kyselosti.

Foto: Jan Petrus

V blízkosti centra ovšem nevynechejte gastronomicky našlapanou oblast bývalých jatek, kde se dodnes mezi kavárnami, bary a bistry nachází některé původní masny. V Kødbyenu, jak se celá oblast nazývá, najdete taky Prolog, skvělou kavárnu, kde si možná jako autor tohoto článku budete muset vystát řadu, než se vůbec dostanete k objednávce. Žije to tu hodně v noci a kromě gastra tu působí také umělecké galerie.

Až zamíříte na večeři, nepřekvapí vás, že na jídelním lístku budou více než u nás zastoupeny ryby a mořské plody. Jedou tu ale samozřejmě taky burgry, bistra a mezinárodní kuchyně. V restauracích lze nakonec najít i pokrmy českému člověku zcela jistě známé. Autor měl před pár lety tu čest ochutnat zde například klasický tatarský biftek.

KAM S DĚTMI

Pokud cestujete s dětmi, pravděpodobně vás bude zajímat zábavní park Tivoli, jehož menší obdoba kdysi existovala taky u nás v Ostravě. Hezkou atrakcí, která sice mnohým přijde fádní a příliš obležená turisty, ale stejně byste ji neměli vynechat, je socha malé mořské víly spisovatele Andersena. Stavit se pak můžete také do obchodu s legem.

Foto: Jan Petrus

KAM DÁLE

Budete-li se procházet v okolí náměstí Rådhuspladsen a dojdete až k nábřeží, narazíte tam na Centrum dánské architektury s nepřehlédnutelnou klouzačkou DAC Slide. Pokud si v létě vezmete plavky, máte možnost se přímo uprostřed Kodaně opalovat a koupat. Kodaň je ostatně známá také díky architektonicky slavnému dřevěnému molu Kastrup, ale pokud se jenom trochu projdete kolem vody, narazíte na podobných míst nespočet.

Osvěžit se samozřejmě dá i jinými způsoby. Kodaň je kromě scény s kávou hrdá také na svou tradici s minipivovary, kterou symbolizuje pivo Mikkeller. Ceny jsou zde značné a nedá se říct, že by vybízely k vysedávání v hospůdkách.

Foto: Jan Petrus

Nám se během návštěvy podařilo narazit na levnější hospodu Kildevæld v blízkosti fotbalového stadionu Parken, kde stálo pivo jenom 50 dánských korun. Pozoruhodné je, že ve čtvrti v blízkém okolí stadionu se nachází také některé další slavné kavárny jako April.

JAK Z OSTRAVY DO KODANĚ

Z Katovic a Krakova do Kodaně létají nízkonákladové společnosti a letenky se tak dají s předstihem koupit v podstatě za pár stovek. Autem se do Kodaně dostanete za zhruba 12 hodin přes Vratislav, Štětín a Rostock, kde se nalodíte na trajekt. Trajekt kupujte s předstihem, protože směrem k datu odjezdu dynamicky zdražuje. Vlakem lze trasu zajet asi za 17 hodin a 2500 korun ranním spojem přes Prahu a Hamburg.

Sdílejte článek