Nejnovější zprávy: Poruba vyhrála ve Zlíně i Jihlavě, ve středu přivítá druhý Vsetín Range Rover. Long live the king!

Sport

Do hokejových Vítkovic míří hráč s tisícovkou startů v NHL!

Vítkovický hokejový klub ohlásil v polovině června zásadní novinku.

Foto: nhl.com

V dohledné době do týmu přijde reprezentační obránce Roman Polák, který ještě působí v americkém Dallasu, ale po skončení tamního angažmá v NHL se stane hráčem Vítkovic.

Roman Polák je ostravským rodákem a odchovancem hokejové Poruby. Ale už v juniorském věku přešel do Vítkovic, za které nastupoval i v extralize dospělých.

Během kariéry v zámoří se výrazně prosadil v NHL, kde odehrál takřka tisícovku zápasů! Jako silový a důrazný typ obránce byl hodně ceněný trenéry i odborníky. A svoje kvality prokazoval i v reprezentačním dresu České republiky.

Už dříve klub potvrdil příchody několika nových posil do extraligového kádru. Útočník Zbyněk Irgl přichází z HC Olomouc a další forvard Lukáš Krenželok z Liberce. Oba se vracejí do mateřského klubu po třinácti, resp. deseti letech. Kromě nich by měli absolvovat přípravu i slovenský obránce Koch z Košic, český útočník Mikyska z Dukly Trenčín a další noví hráči.

Čtyřicetiletý Irgl s o tři roky mladším Krenželokem mají předpoklady, aby se stali společně s Polákem hlavními tahouny Vítkovic na ledě i v kabině. Tuhle roli dosud plnil nezdolný kapitán Jan Výtisk, ale devětatřicetiletý protřelý bek se nevešel trenérům do základního kádru a z klubu odešel do prvoligových Litoměřic. Pokračovat v týmu nebude ani lotyšský reprezentační útočník Roberts Bukarts, který jde do ruského Čerepovce v KHL.

Kromě Poláka, Irgla, který zanechal výraznou stopu i při působení v Třinci, a Krenželoka zaznamenávají Vítkovice i další návraty. Bývalý hráč Roman Šimíček se stal sportovním manažerem klubu. Trenér Darek Stránský se po dvou letech vrací do extraligy a je členem trenérského týmu a bude jedním z nejbližších spolupracovníků hlavního kouče Mojmíra Trličíka. Novopečený asistent vítkovický hokej dobře zná, protože v klubu už v minulosti pracoval u mládeže.

Padesátiletý Darek Stránský se v ostravském celku pokusí navázat na svoji trenérskou extraligovou praxi z let 2016-2018, kdy byl asistentem koučů v Litvínově. Nejprve stál na střídačce po boku Radima Rulíka a po jeho odvolání vedl mužstvo společně s Jiřím Šlégrem a dalším asistentem Radimem Skuhrovcem.

„Měl jsem možnost získávat zkušenosti od respektovaných hokejových osobností,“ připomíná Stránský. „Přišel jsem do Litvínova rok poté, co s ním Radim Rulík jako hlavní trenér vyhrál mistrovský titul. A to samo o sobě hovoří o Rulíkových kvalitách. Na jaře 2018 jsme pak zachraňovali pod vedením Jirky Šlégra extraligu pro Litvínov v baráži. S tím byl spojený obrovský tlak. Jirka Šlégr vzal zodpovědnost na sebe a společně jsme to dokázali. Ale byly to velké nervy,“ rekapituloval tehdy svoje dvouleté angažmá na severu Čech.

Z Litvínova se vrátil do domovského regionu a trénoval hokejisty Orlové. Loni zamířil do pražské Sparty, kde byl šéftrenérem sportovního úseku mládeže. A nyní přichází jeho návrat přímo do Vítkovic.

Hokejová dynastie

Darek Stránský je pevnou součástí hokejové dynastie z Ostravy. Je synem Vladimíra Stránského, který v roce 1981 byl jako hráč u mistrovského titulu Vítkovic v československé nejvyšší soutěži.

„Tenkrát by mi bylo jedenáct let, už je to dávno,“ usmál se Darek Stránský při vzpomínce na svoje dětství. „Vím, že za ostravský tým v slavných časech hráli například Černík, Svozil, Fryčer, Holaň, Neuvirth, Kacíř, v brance Šindel,“ vybavil si velké postavy vítkovického hokeje.

Zajímavostí je, že s Ladislavem Svozilem se teď potkává přímo ve stejném klubu, protože oba budou asistenty Mojmíra Trličíka. Pro Darka Stránského je specifický i fakt, že určitým způsobem může navázat i po trenérské stránce na svého otce Vladimíra Stránského. V devadesátých letech totiž trénoval i áčko Vítkovic v extralize.

„I pro mě jsou Vítkovice mateřským klubem. Vracím se domů po devíti letech,“ připomněl Darek Stránský dřívější působení u vítkovického dorostu. Jeho oba synové se rovněž vydali na hokejovou dráhu.

Po začátcích ve Vítkovicích zkoušeli štěstí v zámoří. Šimon Stránský pak v minulé sezoně hrál právě za Vítkovice a Kometu Brno. Z hostování v Brně se ale do Vítkovic nevrátil, protože odchází do Finska. Matěj Stránský působil i v Rusku, Švédsku a následně byl oporou Třince. který s ním počítá i pro příští extraligovou sezonu.