Proměny kraje
10/04/2020 Petr Broulík

Do chytré karantény se chtějí zapojit i kriminalisté. Vědí, jak si vzpomenout, s kým jste se potkali

​Chytrá karanténa má dát hygienikům lepší technický nástroj v boji proti koronaviru. A to zejména díky vylepšenému trasování osob, které má pomoci zjistit, kde lidé pozitivně testovaní na Covid-19 v posledních pěti dnech byli.

Chytrá karanténa má také hygienikům dát trochu více času v dnešním náporu a uvolnit jim ruce. Pomáhat jim mají armádní medici, kteří budou zjišťovat u osob jejich kontakty, nebo pomáhat zajišťovat odběry tam, kam je nasměrují výpovědi vyslechnutých. O chytré karanténě jsme hovořili s náměstkem hejtmana Jakubem Unuckou.

Kdy začne chytrá karanténa v Moravskoslezském kraji?
Už začala. Dnes (ve čtvrtek) se snaží hygienici cíleným pohovorem z nakaženého pacienta „vytěžit“, s kým se za posledních pět dní mohl potkat a jestli existuje nějaké riziko, že někoho z těchto lidí nakazil. Platí, že pro nakažení musí být člověk bez roušky, musí být s tím člověkem více než patnáct minut blíže než dva metry. Třeba v pokladně prodejny je šance nákazy téměř nulová, i kdyby byl prodavač nakažený. Na to všechno se hygienici nemocného ptají.

Takže spíše na kontakty s kamarády, rodiči…
Ano. S kým byl v práci, doma a bez roušky. Samozřejmě velmi diskrétně, protože jsou kontakty, o kterých by se asi zbytek rodiny nerad dozvěděl. Tato metoda se používá nejen u koronaviru, ale třeba u nákazy žloutenkou či jiné nakažlivé choroby. Jsou to naprosto standardní metody, které se používají běžně. Akorát teď je toho strašně hodně. Jenže jak roste počet pacientů a kontaktů, nakažených je spousta, tak se tento způsob v jistém okamžiku zhroutí. I přes tuto náročnost se někde už hygienici dostali až do desátého „kolena “ kontaktů, třeba v případu Frýdku-Místku, kterému přezdíváme Bormio.

Takže na pomoc přišli ajťáci.
Z dostupných dat třeba zjistili, že v Itálii bylo šestnáct tisíc lidí na lyžích (použili tam telefon) a polovina z nich pak pár dní po návratu platila kartou v někde v obchodě či restauraci, i když měli sedět kvůli nebezpečí Covid-19 doma na zadku. A tak ajťáci začali hledat možnost, jak pomocí moderních technologií zjistit, kdo se s kým potkal a mohl se nakazit. Což je technicky jednoduché, ale ne právně. Protože existuje ochrana osobních údajů. Není to jako třeba v Izraeli.

Tam je to jak?
Tam kdo používá mobilní telefon, tak automaticky, aniž by se ho stát ptal, vysílá pomocí aplikace svou polohu on-line, kde se zrovna nachází, a posílá své kontakty.

To kvůli palestinským teroristům?
Přesně tak. Byl jsem v Izraeli svědkem toho, jak z palestinského údolí vystartovala raketa a ti, kteří byli v okolí jejího předpokládaného pádu, dostali okamžitě esemesku: lehni si, máš na to dvacet sekund. Izraelci jsou poté při vyšetřování takové události schopni tímto systémem vyhledat třeba cestující, kteří třeba v konkrétním autobusu seděli v jednu dobu vedle sebe na sedadle. Ale je to jiná společnost a uvádím to jen jako extrémní příklad, k čemu takový systém může sloužit. U nás to ale může působit jako Big Brother.

Co je tedy smyslem chytré karantény u nás?
Co nejdříve říci lidem, kteří se potkali s nakaženým člověkem, aby nikam nechodili, seděli doma a čekali, až se jim ozvou hygienici. Takový „výslech“ nakaženého může totiž trvat řadu hodin, případně dní, než si tento člověk vzpomene, kde byl včera a s kým. Je přitom velké riziko, že jeho kolega z práce, s nímž si nakažený včera prskal do obličejů při svařování, dnes třeba už navštívil svou babičku nebo šel s chlapama na pivo. I když by neměl.

A tady tedy přichází chytrá karanténa?
Ano, pozve si mě hygienička a zeptá se mě, zda dám souhlas s vyjetím polohových dat mého telefonu a se sdílením bankovních výpisů. Když budu souhlasit, přijde jim během chvilky od operátorů slepá mapa, kde jsem se za posledních pět dní pohyboval. A hygienik ví, že jsem jel ráno z Klimkovic, odpoledne jsem byl ve Frenštátě, večer v Porubě, další den v Zábřehu. A že jsem platil kartou na pumpě a v Makru. A hygienik se může ptát: nepotkal jste tady někde v obchodě známého? Nebo u pumpy? Tyto informace by se měly také psát do nového systému se jménem Daktela. Včetně dalších statistických údajů. Pokud to budou dělat všichni hygienici napříč republikou, může z tohoto systému vylézt analýza, že se třeba koronavirus moc nepřenáší v tramvaji, v autě, a že třeba dotyk ruky nemusí nákazu v mnoha případech přenést. Tyto poznatky mohou poté třeba uvolnit pro většinu lidí nepříjemná protinákazová opatření.

Nehrozí, že v takovém systému bude spousta údajů, a hygienici nebudou dělat nic jiného než zapisovat data z výslechů nemocných?
Oni je stejně zapisují. Akorát každý do jiného systému. Některý do svého, jiný do excelu, jiný do aplikace, kterou jim vyvinula místní vysoká škola. Neexistuje jednotný systém nebo aplikace. Teď ale takový vzniká a pan Prymula chce, aby data o koronaviru hygienici zapisovali povinně do Daktely.

Při chytré karanténě mají pomoci i student vojenských lékařských fakult. Jak?
Hygienici potřebují uvolnit ruce. Armádní medici jim pomohou ve vyzpovídávání nakažených lidí. Budou jim volat a ptát se jich, koho mohli nakazit. A také další věci. Armáda má odběrové mobilní týmy, a pokud hygienik například zjistí, že nakažený člověk byl včera v práci a sprchoval se na šatně spolu s dalšími deseti lidmi, tak tento tým velmi rychle vyjede na místo a je schopen rychle odebrat vzorky všech těchto lidí. Aby co nejdříve věděli, jestli jsou nakažení a podle toho se zařídili.

Taková přepadovka?
Tak.

Výslechy, rychlé výjezdy, armáda, laboratoře. Sledování podle mobilu. Jak hodně připomíná boj proti koronaviru a chytrá karanténa policejní vyšetřování?
V tuto chvíli má dokonce hygiena nabídky od kriminalistů, že by se mohli na těch rozhovorech s nemocnými lidmi podílet třeba radami. Asi mají své metody, jak člověka přimět si vzpomenout a na nic nezapomenout. Takže je docela možné, že i kriminalisté u některých případů přiloží ruku k dílu. Ano, boj proti nákaze je v podstatě detektivka. Ale detektivka postavená jinak. V detektivce jde o to odhalit vraha. Tady jde o to vypátrat, případně zajistit, nevinné, kteří nevědí o nemoci. Nebo zabránit tomu, aby jiní onemocněli.

Na jižní Moravě se to ale zatím moc nedaří…
Ne. Tam některým není jasné, zda je možné využívat bankovní výpisy, a spíše způsob testovali. V našem kraji už ale dnes máme tři nakažené, kteří z nějakých důvodů nejsou schopni hygienikům říci, kde v posledních pěti dnech byli. Na nich medici vyzkouší onu vzpomínkovou mapu a zjistí, zda to pomůže. Existují také lidé, kteří jsou v bezvědomí a nemohou mluvit. Přesto by u nich bylo dobré vědět, kde za posledních pět dní byli. V tom může chytrá karanténa výrazně pomoci.

To je ale pár extrémních případů. Jiní to mohou brát jako zásah do svých práv.
Ale na jižní Moravě dala drtivá většina lidí souhlas s využitím svých údajů. Navíc už milion lidí v republice zadalo dobrovolně své údaje do podobné aplikace Mapy.cz a sdílí v ní dobrovolně svou polohu. A podle mne je super při tomto dobrém úmyslu využít věcí, které lidé dobrovolně sdílejí. A pokud by se podařilo tyto údaje z Mapy.cz do systému chytré karantény dostat, tak to je další zdroj dat, podle kterého by si mohl nakažený člověk vzpomenout, kde všude byl. Navíc pokud sdílím polohu v protikoronavirovém systému Mapy.cz, sdílím ji s přesností plus mínus jeden metr. Kdežto mapa o pohybu telefonů je s přesností plus mínus sto metrů. Možná i víc.

Opravdu?
Ano. Protože poloha vašeho telefonu se nesdílí z vaší GPS, ale z triangulace buněk vysílačů signálu. Dokonce pokud jste v Beskydech, je vaše poloha s přesností jednoho kilometru, ve městě je to samozřejmě přesnější, protože tam je vysílačů daleko víc. Pro přesnější zjištění polohy by člověk musel zapnout v telefonu GPS. A to ho dnes žádná legislativa nedonutí.

Takže když dostane Covid-19 můj soused, bydlící nade mnou, kterého ani neznám, tak se hygienici mohou ozvat i mně?
Ano. Ale když vám hygienik zavolá a zeptá se, zda jste se s tím a tím nakaženým potkal a vy řeknete, že ne, protože je mezi vámi půlmetrová zeď, tak vás hygienik vyloučí z potenciálně nakažených lidí. Avšak pokud to bude váš bratr z vedlejšího bytu, už se hygienici tak lehce odbýt nenechají.

Proč se hledají kontakty v době posledních dobu pět dní?
To je doba, do kdy se nákaza projeví a po kterou jste mohl přenášet.

Vy jako člověk, který razí a prosazuje moderní technologie, se na chytrou karanténu díváte jak?
Pokud s využitím svých dat souhlasíte, tak je to v pořádku. Když jste ve stresu, začínáte být nemocný, jdou na vás horečky a někdo na vás vyhrkne, kde jste byl před čtyřmi dny odpoledne, můžete zapomenout i na to, jak se jmenujete. A vzpomínková mapa, která se vygeneruje podle pohybu vašeho telefonu, může pomoci všem. Bez diskuse. Včetně mapy bankovních transakcí. Je to stejné, jako byste se podíval na historii účtu a řekl si: „Á, tady když jsem vybíral, tak jsem byl ještě na poště a pak jsem stál ve frontě s Františkem a on neměl roušku, protože se mu s ní blbě dýchá.“ Já osobně jsem přesvědčen, že zneužití těchto dat nehrozí.

Sdílejte článek