Nejnovější zprávy: Kvůli vážné nehodě byla uzavřena silnice mezi Starým a Novým Jičínem ​V neděli poprvé vyjede cyklobus z Frýdku-Místku do Horní Lomné

Společnost

​Dnešní Noc kostelů bude tišší a skromnější než jiné roky

Noc kostelů bude jiná, hlásá rozhlasový reklamní spot. Můžeme k tomu ještě dodat další adjektiva.

Foto: nockostelu.cz

Noc kostelů 2020 bude skromnější a tišší. Část farností se rozhodla nechat kostely letos zavřené, jinde se naopak otevírají vůbec poprvé. Na území ostravsko-opavské diecéze se v pátek 12. června dostanete do 88 sakrálních objektů. Všechny i s programy najdete na www.nockostelu.cz. Speciální vysílání k tématu Noci kostelů připravuje také televize Noe.

„V souvislosti s koronavirem máme sice méně přihlášených kostelů asi o třicet, ale o to více naprosto nových objektů, kterých je nejvíc za celou dobu trvání akce – celkem sedmnáct “ upřesňuje meziroční bilanci koordinátorka Noci kostelů v diecézi Magdaléna Kocychová. Na řadě míst nebude tak bohatý program, jak bylo zvykem v minulých letech. Důvod je prostý. Organizátoři se nemohli kvůli pandemii scházet a program připravovat.

Podle vedoucího odboru církevní turistiky Miroslava Přikryla se tak Noc kostelů vrací ke svým počátkům. "Průběh letošní Noci kostelů bude ve velké většině možná tišší a svým způsobem se vrací k myšlence, kdy se tato aktivita ve Vídni před 15 lety zrodila. Tehdy také nebyl žádný program, kostelníci jen nechali otevřené dveře a lidé začali večer do kostela přicházet a hledat ztišení," připomněl Miroslav Přikryl zrod tradice, která se rozšířila z Rakouska do sousedních zemí.

Program v celé republice zahájí v 18.00 vyzvánění zvonů

Tradičně zahájí program Noci kostelů v 18.00 hodin vyzvánění kostelních zvonů. Někde ještě stihnou odsloužit večerní mši, jinde už je program otevřený návštěvníkům. Například v Místku se rozhodli rozhoupat všechny zvony najednou ve třech kostelech – sv. Jana a Pavla, sv. Jakuba a v kostele Všech svatých. Jejich zvuk uvede ve farním kostele sv. Jana a Pavla mši svatou, po které si přítomní vyslechnout koncert místeckých varhaníků. Po celý večer si hosté budou moci vyrobit na památku předmět s duchovní tematikou anebo využít hrací koutek pro děti. V chrámu sv. Jakuba se zájemci mohou zúčastnit přepisu Bible. V kostele sv. Jana Křtitele ve Frýdku bude otevřená Svatojánská věž.

RC autíčka, drony a vrtulníky u evangelíků v Českém Těšíně

Nezvykle rušno bude například v Českém Těšíně u evangelíků. U kostela na Rozvoji budou celý večer vrnět motory dálkově řízených autíček, dronů i vrtulníků. Hraví návštěvníci je mohou na chvíli také řídit. „Rychlá autíčka bude možné vyzkoušet přímo v terénu. Věnovat se vám budou odborníci - členové evangelického sboru, kteří s modely závodí na soutěžích,“ lákají do Českého Těšína pořadatelé.

Na motory vsadili také členové Apoštolské církve v Hlučíně. Vedle modlitebny zaparkují veterány a netradiční motocykly a slibují také projížďky. Pro děti bude trampolína, skákací hrad a soutěže o ceny. Závěr večera okoření grilovačka a párty music.

Vítkov: na věž ke katolíkům, na bylinkový čaj k protestantům

Kdo se vypraví až do Vítkova, tak rozhodně nebude litovat. Katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie zpřístupní věž, varhanní kruchtu i zvonici s vyhlídkou na město. V modlitebně Československé církve evangelické zavoní bylinky. V improvizované Bylinkové čajovně bude ochutnávka bylinkových sirupů a buchet podle receptů našich babiček.

Otevře se i poutní kostel sv. Anny ve Staré Vodě u Libavé

Využít celonárodní program Noci kostelů se rozhodli také ve Staré Vodě u Libavé. Skauti z Velkého Týnce, kteří poutní místo ve vojenském výcvikovém prostoru již 25 let opravují, zorganizovali v termínu Noci kostelů večerní program s prohlídkami a hudbou. Jejich pozvání přijalo Stadlerovo klarinetové kvarteto z Ostravy v čele s ředitelem Svatováclavského hudebního festivalu Igorem Františákem. Lidé se do kostela dostanou od 18.00 do 21.00 hodin.

Televize Noe bude Noc kostelů živě vysílat z osmi diecézí

Do letošního dění se zapojila také televize Noe, která od 19.00 hodin prostřednictvím živých přenosů nahlédneme do osmi českých a moravských diecézí. Každá z nich se představí v třicetiminutovém bloku. Kompletní programy katolických farností a protestantských církví najdete na www.nockostelu.cz a pro účastníky jsou rovněž připraveny tištěné Poutnické novinky s podrobnými mapkami a odkazy na jednotlivé zajímavosti letošního ročníku Noci kostelů

Reklama ×