Společnost
13/02/2023 Petr Broulík

Dnes byl otevřen nový City Campus Ostravské univerzity. Zítra přivítá první studenty

Nový City Campus Ostravské univerzity na Černé louce otevřeli dnes odpoledne zástupci univerzity, města a kraje. Od února se budou v tomto Univerzitním zázemí sportu a behaviorálního zdraví a v klastru umění a designu vzdělávat noví trenéři, učitelé, hudebníci, produkční a grafici. Slavnostního otevření se zúčastnil i premiér Petr Fiala.

„K otevření vedla dlouhá cesta, nicméně byla úspěšná,“ řekl rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák řekl, že právě projekt kampusu splňuje rámec toho, jak se chce kraj měnit. „Už nejsme jen krajem oceli a uhlí. Tady, kde sedíme, budou nové katedry umění a designu a tady vedle se budou lidé věnovat umění a sportu. V tom vidím mozaiku transformace kraje. A ta se nedá dělat bez univerzit a vzdělaných lidí,“ řekl hejtman.

Projekt kampusu se rodil u piva, do kterého létaly vosy

Primátor Ostravy Tomáš Macura slavnostní chvíle odlehčil. „Celý příběh tohoto kampusu pro mne začal v pozdním létě roku 2016, kdy jsme se s panem rektorem Janem Latou setkali na pivu, do kterého nám létaly vosy. A tam se objevil nejdříve nápad umístit projekt univerzity někam do okolí budovy ostravských jatek. Ten pozemek jsme ale jako město nechtěli dát, a tak jsme si prošli Černou louku a našli toto území,“ vzpomínal primátor města.

Tomáš Macura vzpomenul i na velkou „brigádu“ v rámci akce Ukliďme Česko, kdy studenti Ostravské univerzity a obyvatelé města uklidili prostor, kde ještě před časem byla tramvajová smyčka. „Byla tady buřina plná odpadků a žili tady bezdomovci a po setmění sem nikdo nevycházel. Vyvezli jsme odsud tuny odpadu,“ vzpomínal Tomáš Macura na divoké počátky, kdy nové budovy univerzity byly ještě pouhým vzdáleným snem. „A střih a máme tady výsledky. A my v Ostravě věříme, že univerzitní život, který se tady brzy rozvine, pomůže k oživení centra města. A tyto nové univerzitní stavby budou svou koncepcí otevřené také hojně veřejnosti,“ řekl primátor města Ostravy.

Stát dal na kampus jednu miliardu, město Ostrava čtyři sta milionů

Náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová řekla, že nový univerzitní kampus je jednou z největších staveb, kterých se město ve své novodobé historii podílelo. „Chtěla bych poděkovat všem architektům, stavebníkům a dodavatelům, protože ty stavby nebyly jednoduché. Na stavbě bylo i spousta problémů, které se podařilo vyřešit. Až se okolí staveb zazelená, uvidíme na tomto místě mnohem příjemnější prostředí,“ řekla náměstkyně Zuzana Bajgarová.

Dodala, že jen město Ostrava investovalo do přípravy a stavby nových budov na čtyři sta milionů, a na tyto stavby budou navazovat další jako připravovaný most na Karolíně. „Je to velký zlom,“ dodala.

Výstavbu kampusu Ostravské univerzity spolufinancovala také Evropská unie, projekty obou budov získaly díky zapojení Moravskoslezského kraje do programu RE:START pro strukturálně postižené regiony celkem jednu miliardu korun.

Dříve tady stála halda, dnes už nové stavby lákají lidi

Děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity Daniel Jandačka řekl, že nový Koncertní sál stojí na místě, kde kdysi bývala třicet metrů vysoká halda. „A na kterou pověstné lanovky vozily nad hlavami obyvatel uhlí a odpad. A my jsme byli schopni toto zrekultivovat,“ řekl děkan a připomněl, že Moravskoslezský kraj byl v roce 2021 jediným v zemi, kterému ubyl počet obyvatel a věk dožití je nižší než třeba v Praze. „A investice do vzdělávání toto pomáhá zlepšovat.“

Uvedl, že v neděli viděl obyvatele Ostravy, jak si přicházejí zajímavou sportovní budovu kampusu prohlížet. „Rodiny s dětmi vystoupaly na střechu, někteří leželi pod oválem, i když byla zima. To mne překvapilo, myslel jsem, že lidé budou po nábřeží chodit až v létě. A tak mne to naplňuje pocitem radosti, že jsme i té veřejnosti něco stavbami kampusu přinesli,“ řekl děkan Daniel Jandačka.

Právě jedna z nejlepších akustik nového Koncertního sálu na území České republiky se dnes dopoledne předvedla. Dopoledne se sál rozezněl klavírním vystoupením na klavíru Steinway za pět milionů korun. Zazněl tak Slovanský tanec Antonína Dvořáka.

Otevření univerzitních budov se zúčastnil i premiér Fiala

Ve čtrnáct hodin se v nové hale univerzitního zázemí sportu sešla spousta hostů, zástupců vysokých a dalších ostravských škol, studentů i zástupců veřejnosti. Krátce po čtrnácté hodině se objevil i premiér České republiky Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata předal Petru Fialovi ocenění Ostravské univerzity za zásluhy o svobodu a demokracii. Především za svou, ve své době odvážnou, cestu na Ukrajinu v prvních týdnech války. Současný premiér České republiky je třetím nositelem tohoto ocenění v pořadí, Ostravská univerzita udělila v roce 2019 toto ocenění polskému historikovi Adamu Michnikovi a českému politikovi Petru Pithartovi.

Od 15 hodin se mohli zájemci zúčastnit i komentovaných prohlídek City Campusu Ostravské univerzity, o kterou byl velký zájem. Zúčastnili se jí nejen obyvatelé města, ale i politici.

Sdílejte článek