Společnost

Desítky počítačů v Ostravě těžily bitcoiny, teď bojují proti koronaviru

​Počítače ostravské firmy nyní pomáhají Univerzitě Standford, která vyvíjí lék na COVID-19.

Matouš Polák je zakladatel společnosti firem WCA Holding. Technologické vývojové centrum WCA v Ostravě, mimo jiné činnosti a služby, těží kryptoměny.

"Výkon našich počítačů univerzita používá k simulaci chemických reakcí, aby urychlila výrobu léků. Pomocí počítače mohou zkoušet obrovský počet variant najednou," říká Matouš Polák.

Čemu se firma primárně věnuje?
Interně se ve firmě zaměřujeme na vývoj software a obchodních systémů pro burzy a brokery, které lze provozovat na celém světě. Dále se věnuje správě a podpoře společností a projektů se zajímavým potenciálem uchytit se na trhu.

Jak taková těžba kryptoměn funguje?
Jednoduše řečeno je těžba kryptoměn decentralizované ověřování platebních příkazů, každý „těžař“ dostává tedy odměnu za ověření pravosti transakce mezi dvěma stranami. Bitcoin je digitální měna která umožnuje alternativní digitální platební metodu.

Přístroje, které tvoří kapitál vaší firmy, jste přetvořil na výrobu léku, co k tomu bylo za potřebí?
Zapotřebí byl jenom zápal pro věc, celý proces nevyžadoval žádný nákup nebo zásah do hardware.

Kolik počítačů a grafických karet jste poskytli univerzitě?
Aktuálně je přepnuto přibližně 40 počítačů a 240 grafických karet.

Kolik času zabere takové přeprogramování?
Nejvíce času nám zabralo vytvoření postupu pro poloautomatické přepnutí počítače, tak, aby se z těžby kryptoměn stal výpočetní výkon pro výzkum. Následný proces přeměny zabral přibližně jeden týden.

Jak vás napadlo poskytnout vaše počítače k výzkumu na vývoj léku proti COVID-19?
Nápad vznik náhodou na základě článku na internetu, který poukazoval na tuto možnost. Přijde mi to jako snadná možnost pro každého, jak se zapojit do pomoci v boji proti viru.

Natočil jste i video přepni to, kde apelujete na ostatní firmy, aby také přispěli, co vás k tomu vedlo?
Aktuální situace není určitě pro nikoho jednoduchá, dopad na ekonomiku bude znatelný, ale pokud lidé a společnosti začnou uvažovat, jak se z této situace dostat, tak nám to společně umožní zmírnit dopad a následný rychlejší růst a návrat do původního stavu. Aktuální situace nikomu neprospívá, tak ji nepodporujme, ale bojujme.

V současné době stroje tedy netěžíí bitcoiny, hradí vám něco univerzita?
Univerzita nás nijak neodměňuje ani nepropaguje, jde o nezištný projekt.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama