Nejnovější zprávy: ​Pobočky zdravotní pojišťovny RBP budou seniorům pomáhat s registrací na očkování Z Ostravy zamířily do Prahy vzorky s podezřením na novou nakažlivější mutaci

Společnost

Denní přírůstek nakažených v kraji klesl, nastal čas pro rozvolnění?

V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 503 lidí nakažených koronavirem. Je to o 127 případů méně než o den dříve, kdy bylo pozitivně testováno 630 lidí.

Ilustrační foto: Archiv

Index koronavirového rizika je v Moravskoslezském kraji shodný s průměrem v České republice. Skóre protiepidemického systému (PES) je v regionu nyní 57. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO) a dat ministerstva zdravotnictví.

"Přece jen se začala situace v našem kraji trochu uklidňovat, byť dle mého počet testů by měl být větší. V brzké době se zahájí testování učitelů a následně i veřejnosti za použití antigenních testů. Dopracovává se metodika," uvedl Vondrák.

V kraji bylo ve čtvrtek provedeno 3433 testů, z nichž bylo 736 pozitivních, tedy 21,44 procenta. V kraji se ale neprovádí jen testy moravskoslezských pacientů.

Od počátku pandemie bylo v kraji pozitivně testováno 56.017 lidí. Podle údajů chytré karantény poklesl počet hospitalizovaných s covidem-19 na 618 lidí. V kraji je nyní koronavirem nakaženo 8542 lidí. Z nemoci se vyléčilo 46.623 lidí. Počet zemřelých vzrostl na 852.

Ve čtvrtek zaznamenalo v kraji největší přírůstek Karvinsko a Ostravsko, a to shodně 119 nakažených. Na Opavsku přibylo 109 pozitivně testovaných, na Frýdecko-Místecku 94, a na Novojičínsku 47. Nejmenší nárůst v kraji byl ve čtvrtek na Bruntálsku, a to 15 případů.

Statistika chytré karantény eviduje nakažené podle trvalého bydliště. Nemocní z regionu, kteří žijí jinde, jsou v chytré karanténě vykazováni ve statistikách kraje.

Podle krajských hygieniků přibylo v kraji za posledních 24 hodin 407 nakažených. Od počátku pandemie bylo v kraji pozitivně testováno 54.509 lidí.

Rozdílnost údajů hygienické stanice a chytré karantény je dána odlišným způsobem zpracování dat. Hygienici nemocné do statistiky přidávají až po provedeném epidemickém šetření.