Společnost
03/10/2022 Oksana Liashenko

Deník uprchlice: Míša si zamiloval českou školu, z Ukrajiny přišla smutná zpráva

Oksana Liashenko utekla se svým šestiletým synem Míšou z města Dnipro (bývalý Dněpropetrovsk). Portrétní fotografka se stala spolupracovnicí Magazínu PATRIOT a píše i fotí svůj ostravský deník.

Letošní září letos uběhlo rychleji než kterýkoli jiný měsíc.

Škola zabere spoustu času. Míšovi se daří v první třídě, teď máme čas na studium na dvou školách, chodíme do české školy a studujeme i online školu ukrajinskou.

Míša do školy chodí rád, dobře komunikuje s dětmi i paní učitelkou. Ze všeho nejvíc miluje matematiku, už dlouho počítá a sčítá různě velká čísla. A taky má rád písničky v češtině, to mě překvapuje, protože někdy nechápe jejich smysl, přesto doma nadšeně zpívá a já mu překládám texty, možná bychom měli zkusit zjistit, zda nemá talent na hudbu.

V Česku a na Ukrajině je odlišný systém známkování ve škole. Tady v Česku je nejvyšší známka jednička a na Ukrajině je to naopak nejhorší známka, protože se tam boduje a to nejvyšší a tedy i nejlepší ocenění je dvanáct bodů.

Míša si počítá známky z češtiny a ví, jak si vede podle ukrajinského dvanáctibodového systému. Přihlásili jsme se do školních klubů, začínají velmi brzy, už od října.

Nyní se mnoho Ukrajinek vrací domů, v těch regionech, kde není neustálé ostřelování, je relativně klid, je to téměř celý západ Ukrajiny.

Jsou tací, kteří jdou dál do Ameriky, Anglie. Jedna moje kamarádka nečekaně dostala se synem víza do Ameriky a rozhodla se tam odletět, její kamarádka tam žije už dlouho a pomáhá jí s hledáním bydlení a ateliéru, protože je umělkyně.

Dostali jsme velmi smutnou zprávu z domova na Ukrajině - soused nám zemřel na frontě, bylo mu pouhých 43 let, na pohřbu bylo asi sto lidí, byl tam celý náš dům.

Moje rodné město Dnipro bylo znovu napadeno ruskými raketami, tentokrát uprostřed noci, vzplál obrovský požár a byl zničen jeden podnik. Ale to nejstrašnější je, že rakety namířené na poklidné obytné budovy zabíjejí malé děti, které spaly.

Životy milionů Ukrajinců se navždy změnily a ztráty bohužel nejsou nevyhnutelné, protože válka je vždy spojena se smrtí tisíců lidí.

Nyní spěcháme žít, takže pokud odložíme naše dobré skutky a sny na později, pak to později nemusí vůbec přijít....

Sdílejte článek