Nejnovější zprávy: Nejpohádkovější v zemi. Disney zámek v Hradci nad Moravicí ukrývá i Beethovenův klavír Zástupci vlád států EU navštívili Moravskoslezský kraj. Seznamují se s jeho projekty

Sport

David Pastrňák má 26 let. Na MS září, v NHL se spekuluje o jeho výměně z Bostonu

Čeští hokejisté ladí formu na čtvrtfinále mistrovství světa, ve kterém narazí na Němce. Hlavní pozornost bude zaměřena na havířovského rodáka a dnešního oslavence Davida Pastrňáka.

David Pastrňák v havířovských barvách. Foto: se souhlasem AZ Havířov

Dnes je na šampionátu ve Finsku volný den, během něhož se osmička nejlepších týmů chystá na čtvrtfinálové bitvy, v české kabině to přesto žije. David Pastrňák má totiž narozeniny!

Čerstvě šestadvacetiletý útočník dorazil do Finska hned poté, co s Bostonem vypadl v prvním kole play-off. Ve čtyřech zápasech už vstřelil tři góly a přidal dvě nahrávky. Na mistrovství světa Pastrňák hraje počtvrté, na medaili však stále čeká.

Stejně jako na Stanley Cup, na který ani tentokrát s Bostonem nedosáhl. Pastrňák přitom odehrál další dobrou sezonu, během níž nastřílel 40 branek, přidal 37 asistencí a stal se sedmnáctým nejlepším střelcem celé NHL.

V dresu Bostonu havířovský rodák debutoval v sezoně 2014/15 a od té doby jinde nehrál. V nejlepší lize světa dosud odehrál celkově 580 zápasů, v nichž dal 270 gólů a celkově posbíral 578 bodů.

Pro organizaci Bruins je nepostradatelný, je však otázkou, zda tomu tak bude napořád. Pastrňákovi totiž příští léto končí šestiletý kontrakt, který mu celkově vynese 40 milionů dolarů.

V zámoří mají jasno – buď Pastrňák v příštích měsících podepíše novou smlouvu s Bostonem, nebo ho Bruins vymění jinam, aby o něj pak po sezoně nepřišli bez nároku na náhradu. Takto by na jeho trejdu mohli zajímavě vydělat.

Už když Pastrňák podepisoval poslední smlouvu, tak zpoza Atlantiku zněly hlasy o tom, že by si pětinásobný vítěz Zlaté hokejky zasloužil lepší podmínky, což od té doby rok co rok potvrzuje. Dostane však teď od Bostonu to, co si bude přát? „Pustíme se do toho co nejdříve. David nikdy nedal najevo, že by tu nechtěl zůstat,“ slibuje manažer Bostonu Don Sweeney.

Výhodou Bruins je, že „Pastovi“ mohou nabídnout kontrakt na osm let, zatímco jiné organizace jen na sedm. Mimo Boston by ale zase mohl dostat více peněz.

Český útočník je stále mladý, a pokud mu bude sloužit zdraví, tak se určitě nejedná o jeho poslední smlouvu v NHL. Půjde však o podpis, který bude životní a rekordní.

Pastrňáka, který v mládežnických kategoriích prošel Havířovem a Třincem, než pak odešel přes Švédsko do Ameriky, čekají krušné měsíce. Ještě předtím ale udělá všechno pro to, aby český hokej získal po deseti letech medaili z mistrovství světa. Stačí k tomu ještě aspoň dvakrát vyhrát.