Nejnovější zprávy: Legenda brazilské hudby poprvé v Česku. Gilberto Gil vystoupí na Colours of Ostrava Lidé v kraji chtějí řešit klima. Průzkum však ukázal, že neví, co mají dělat

Proměny kraje

Další úspěch Moravskoslezského inovačního centra: Vznikla zde pobočka firmy Evektor

​Ostrava nabízí přitažlivou kombinaci podmínek k tomu, aby zde zajímavé společnosti vytvářely svá zastoupení.

Michal Jakšík, zástupce výkonného ředitele společnosti Evektor, si zázemí MSIC chválí. Foto: MSIC

Jedním z příkladů je společnosti Evektor z Kunovic, která během svých 27 let existence zanechala stopy v oblasti leteckého průmyslu, automobilního průmyslu, vývoje zahradní a lesní techniky a spotřebního průmyslu.

Evektor se profiluje jako technologická firma poskytující komplexní služby v oblasti vývoje a engineeringu, prototypové výroby, sériové výroby a zkušebnictví. Letos se rozhodli založit svou sedmou pobočku právě v Ostravě, protože zde našli lokalitu, kde je poblíž strojní fakulta, dostatek kvalifikovaných pracovníků a vhodné prostory.

V Ostravě se Evektor zatím zabývá vývojem a engineeringem pro letecký průmysl. V rámci leteckého vývoje se účastní výzkumného programu Clean Sky 2, který se zabývá mj. inovativními technologiemi zaměřenými na snížení emisí CO2. Nově zde taky pracuje na projektech pro vesmírný průmysl.

„Do budoucna chceme náš záběr ještě více rozšířit. Máme zkušenosti i z oblasti kolejových vozidel, tak zde vnímám zajímavý potenciál, vzájemnou synergii s firmami, které se kolejovými vozy v Moravskoslezském kraji zabývají,“ tvrdí Michal Jakšík, zástupce výkonného ředitele společnosti Evektor.

Společnost má již dlouhodobě navázanou spolupráci s VŠB-Technickou univerzitou v Ostravě a zaměstnává mnoho jejích absolventů.

„Studenti u nás mohou pracovat od 4. ročníku na částečný úvazek v délce dle možností rozvrhu. Tento model se nám velmi vyplácí, většina z nich po dokončení studií u nás již zůstává a díky předchozí praxi během studia mají rychlejší odborný a kariérní postup.“

V posledních dvou letech roste celá společnost velmi rychlým tempem, navýšili počet zaměstnanců zhruba o 50 pracovníků. Zaměstnance si pečlivě vybírají, dávají příležitost i doktorandům a studentům.

Potenciálním zaměstnancům nabízí práci na zajímavých projektech, spoustu benefitů a speciálně zde v Ostravě i zajímavou lokalitu s perfektním zázemím se spoustou aktivit, které poskytuje Moravskoslezské inovační centrum Ostrava (MSIC), kde sídlí jejich nejnovější pobočka.

Zázemí v Ostravě si Michal Jakšík chválí: „Prošli jsme více potenciálních prostor, ale všem něco chybělo a působily anonymně. Když jsme poprvé dorazili do areálu MSIC, věděli jsme, že jsme našli to, co jsme hledali. Byly zde zajímavé technologické firmy a začínající start-upy, rozsáhlé zázemí pro zaměstnance, například restaurace, školka, kulturní a sportovní akce a celý tento areál měl jasnou vizi, kam míří. Výhodou je, že areál splňuje přísné podmínky dle ISO 27000 a ISO 31000, což je pro naši firmu zabývající se vývojovými pracemi a engineeringem zásadní z důvodu možnosti získání bezpečnostního auditu i pro ostravskou pobočku.“

Areál MSIC je v posledních měsících velmi vyhledávanou lokalitou. Z téměř 10 000 m2 pronajímatelné plochy ve čtyřech multifunkčních budovách zbývá k pronájmu jen hrstka kancelářských prostor.

Zvýšená poptávka o umístění v areálu umožňuje vybírat jen ty společnosti, které skutečně odpovídají konceptu vytvoření centra s nejvyšší koncentrací kreativních inovátorů.