Společnost
23/06/2020 Petr Broulík

Další lákadlo v Zoo Ostrava: ​Sýčci, puštíci, sovy pálené i kulíšek mají nové voliéry

Nové voliéry pro sovy a orly královské si mohli dnes odpoledne poprvé prohlédnout návštěvníci Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava.

Zdálo se, že některé sovy nebyly moc „zvědavé“ na návštěvníky a ukrývaly se v zadních částech zadrátovaných voliér. Zřejmě se tam však tito jinak noční ptáci spíše chránili před ostrým sluncem.

Proto zejména dětští návštěvníci přivítali možnost podrobně si tyto naše chráněné a stále více ohrožené opeřence prohlédnout jako vypreparované kousky.

Naopak párek orlů královských se ve své „honosné“ a rozměrově velkorysé voliéře náležitě naparoval, ale když se dominantní a větší samici zdálo, že se u jejich nového domova návštěvníci až příliš kupí, prostě je „seřvala“ mocným orlím křikem.

Zooložka Adéla Obračajová řekla, že se novými voliérami snaží návštěvníkům přiblížit naše české sovy a to i jejich prostředím, v kterém jednotlivé druhy žijí. „V první voliéře máme sovy pálené, v druhé sýčky obecné, třetí bude obývat kulíšek obecný, ve čtvrté voliéře máme sýce rousné a v páté puštíky bělavé,“ provázela zooložka kolem voliér.

Ostravská zoo už odchovala stovku sýčků a 450 sov pálených

Dodala, že ostravská zoo chová sovy už dlouho v takzvaném „zázemí“ a sýčky obecné a sovy pálené v rámci záchranného programu rozmnožuje, ale nikdy je vlastně návštěvníci nemohli vidět.

„Až nyní se je těmito voliérami snažíme představit,“ řekl Adéla Obračajová a dodala, že zoo v Ostravě už v zázemí odchovala asi čtyři sta padesát sov pálených a asi stovku sýčků.

Sýc rousný je v ostravské zoo novým druhem, ale už se letos úspěšně rozmnožil. „A pátý druh, puštík bělavý, je krásná a zajímavá sova. Jeho odchovaná mláďata vypouštíme do volné přírody v Rakousku. Už jsme tam poskytli jedenáct mláďat a tento týden tam odejdou další čtyři,“ upřesnila zooložka Adéla Obračajová.

A podotkla, že některé druhy sov jsou kriticky ohrožení zástupci naší české fauny. „Sýček obecný patří v současnosti mezi naše nejohroženější ptáky a sova pálená má k tomu velmi blízko. Sovy z krajiny mizí hlavně kvůli intenzifikaci zemědělství. Mizení vzácných druhů sov a orlů z naší přírody způsobují otravy karbofuranem,“ dodala.

Dříve létali sýčci běžně po Dubině, dnes jsou nejohroženější českou sovou

Pár orlů královských dostala ostravská zoo od svých kolegů z liberecké zoologické zahrady, která vede záchranný program tohoto druhu orlů v Evropě.

"Samice má patnáct let, samec třicet, takže jejich rozmnožení bude spíše o štěstí. Snad se jim bude nová voliéra líbit a my se necháme překvapit,“ usmívá se zooložka Adéla Obračajová.

Ředitel Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava Petr Čolas řekl, že druhy jako sýček a sova pálená bývaly za jeho dětství běžně vidět v přírodě.

„Sýček třeba často létal mezi paneláky na Dubině, běžně tam tyto sovy hnízdily. Jako desetileté děcko jsem sýčky pozoroval, jak si sedali na pouliční lampu. A dnes je to asi nejohroženější druh středoevropské sovy. Z velké části Evropy mizí, větší populace jsou v části Německa, ve Španělsku a ve Francii, ale jinde drasticky mizí,“ říká Petr Čolas.

Další nové voliéře budou vládnout kondoři

Ostravská zoo otevře v průběhu prázdnin ještě jednu rozměrnou voliéru, připomínající trochu velké hnízdo nebo pecen chleba. V ní návštěvníci zoo budou moci vidět jihoamerické ptáky a jedním z vlajkových druhů v ní bude kondor havranovitý.

Komplexem pěti voliér pro sovy a orlí voliérou obohatila zoologické zahrada svou botanickou Cestu vody. Moderně působící stavby vyšly zahradu zřizovanou městem Ostrava na čtyři a půl milionu, půlmilionem na ně přispěl Moravskoslezský kraj.

Sdílejte článek