Nejnovější zprávy: Návštěva prezidenta Pavla byla levnější než Zemanova. Kolik za ni kraj zaplatil? Už zase! Klimkovický tunel byl opět zavřený, znovu vypadl proud

Sport

Další hvězda Zlaté tretry! Christine Mbomová chce atakovat rekord Jarmily Kratochvílové

V úterý bylo odhaleno třetí hvězdné jméno 61. ročníku Zlaté tretry Ostrava, které se pokusí o historický zápis mítinku.

Christine Mbomová se představí na Zlaté tretře Ostrava. Foto: Antonio Bronic

Na Zlaté tretře Ostrava budou startovat Ital Gianmarco Tamber či Femke Bolová z Nizozemska. Další hvězdou mítinku je teprve osmnáctiletá Christine Mbomová z Namibie, která loni získala stříbro na olympiádě v Tokiu a zlato na juniorském mistrovství světa na 200 metrů. Africký rekord a zároveň juniorský světový rekord posunula na čas 21.78, když vyhrála finále Diamantové ligy v Curychu.

Jejím cílem bude atakovat druhý nejstarší rekord Tretry, čas 22.07 Jarmily Kratochvílové z roku 1981. Asistovat jí bude jen o málo starší, pouze devatenáctiletá, juniorka Beatrice Masilingiová, rovněž z Namibie, s osobním maximem 22.18. Ta byla na olympiádě šestá a na juniorském MS získala stříbro za svou krajankou.

„Těším se na Zlatou tretru v Ostravě, ráda bych předvedla rychlý čas. Minulý rok byl skvělý, jsem za to vděčná a chci na tom postavit letošní sezonu s cílem neustále se zlepšovat. Ostrava bude perfektním startem do souboje se světovou elitou a pomůže mi v přípravě na mistrovství světa. Děkuji organizátorům za pozvání, “ vzkazuje Mbomová.

Vrací se také soutěž žen ve skoku o tyči, kde se představí česká jednička Amálie Švábíková, mistryně světa juniorek a mistryně Evropy do 23 let, která se může těšit na kvalitní soupeřky. Například na bronzovou atletku z halového MS v Bělehradě Tinu Šutejovou, slovinskou rekordmanku s výkonem 480 cm. Švábíková v hale pokořila 455 cm, což je její halové maximum a vyrovnaní maxima absolutního. Rekord mítinku (483 cm) drží legendární Stacy Dragilaová z roku 2004, přičemž tehdy se jednalo o nejlepší výkon všech dob pod širým nebem.

Předprodej vstupenek pokračuje a organizátoři i nejlepší atleti světa se 31. května od 17 hodin těší na plné tribuny. V roce 2021 v Ostravě startovalo 13 pozdějších olympijských medailistů. Televizní signál ze závodů poputuje do 140 zemí světa.

Kromě pilování detailů Zlaté tretry Ostrava a finalizace jejích připrav už běží také základní kola Čokoládové tretry v Česku i na Slovensku. Ve Vyškově se jich zúčastnil v roli ambasadora Zdeněk Stromšík, v Blansku Jiří Mužík a v Olomouci výškařský olympionik Matúš Bubeník. Další kolo proběhne 3. května v Břeclavi kde bude ambasadorkou legendární Šárka Kašpárková.