26/04/2022 Petr Sobol

Další hvězda Zlaté tretry! Christine Mbomová chce atakovat rekord Jarmily Kratochvílové

V úterý bylo odhaleno třetí hvězdné jméno 61. ročníku Zlaté tretry Ostrava, které se pokusí o historický zápis mítinku.

Na Zlaté tretře Ostrava budou startovat Ital Gianmarco Tamber či Femke Bolová z Nizozemska. Další hvězdou mítinku je teprve osmnáctiletá Christine Mbomová z Namibie, která loni získala stříbro na olympiádě v Tokiu a zlato na juniorském mistrovství světa na 200 metrů. Africký rekord a zároveň juniorský světový rekord posunula na čas 21.78, když vyhrála finále Diamantové ligy v Curychu.

Jejím cílem bude atakovat druhý nejstarší rekord Tretry, čas 22.07 Jarmily Kratochvílové z roku 1981. Asistovat jí bude jen o málo starší, pouze devatenáctiletá, juniorka Beatrice Masilingiová, rovněž z Namibie, s osobním maximem 22.18. Ta byla na olympiádě šestá a na juniorském MS získala stříbro za svou krajankou.

„Těším se na Zlatou tretru v Ostravě, ráda bych předvedla rychlý čas. Minulý rok byl skvělý, jsem za to vděčná a chci na tom postavit letošní sezonu s cílem neustále se zlepšovat. Ostrava bude perfektním startem do souboje se světovou elitou a pomůže mi v přípravě na mistrovství světa. Děkuji organizátorům za pozvání, “ vzkazuje Mbomová.

Vrací se také soutěž žen ve skoku o tyči, kde se představí česká jednička Amálie Švábíková, mistryně světa juniorek a mistryně Evropy do 23 let, která se může těšit na kvalitní soupeřky. Například na bronzovou atletku z halového MS v Bělehradě Tinu Šutejovou, slovinskou rekordmanku s výkonem 480 cm. Švábíková v hale pokořila 455 cm, což je její halové maximum a vyrovnaní maxima absolutního. Rekord mítinku (483 cm) drží legendární Stacy Dragilaová z roku 2004, přičemž tehdy se jednalo o nejlepší výkon všech dob pod širým nebem.

Předprodej vstupenek pokračuje a organizátoři i nejlepší atleti světa se 31. května od 17 hodin těší na plné tribuny. V roce 2021 v Ostravě startovalo 13 pozdějších olympijských medailistů. Televizní signál ze závodů poputuje do 140 zemí světa.

Kromě pilování detailů Zlaté tretry Ostrava a finalizace jejích připrav už běží také základní kola Čokoládové tretry v Česku i na Slovensku. Ve Vyškově se jich zúčastnil v roli ambasadora Zdeněk Stromšík, v Blansku Jiří Mužík a v Olomouci výškařský olympionik Matúš Bubeník. Další kolo proběhne 3. května v Břeclavi kde bude ambasadorkou legendární Šárka Kašpárková.