Byznys
01/06/2016 ČTK

Cizincům pracujícím v Moravskoslezském kraji pomůže nová aplikace

Moravskoslezský kraj spustil aplikaci, jež pomůže v orientaci cizincům, kteří v regionu pracují nebo do něj pracovat přicházejí. Uživatelé dostanou informace o legislativě, možnostech ubytování, pojištění, ale třeba i o trávení volného času.

Na tiskové konferenci to dnes v Ostravě řekla ředitelka krajské Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková. Cizinců, kteří ve Slezsku a na severní Moravě pracují, podle ní stále přibývá.

„Aplikace je v současné době pouze v angličtině, protože je to určeno zahraničním zaměstnancům, češtinu tam nenajdete. Připravujeme to i v dalších jazykových mutacích. Následovat bude určitě němčina a uvažujeme i o takových jazycích, jako je korejština, čínština,“ řekla Chovanioková.

Cizincům pomohou i tipy od jejich kolegů. „Mají tam reference od jiných zahraničních zaměstnanců, kteří už tady v regionu pracují, žijí, a mohou se na ně navázat, získat od nich zkušenosti,“ řekla ředitelka.

Aplikace je ke stažení zdarma do takzvaného chytrého telefonu nebo do tabletu. Zájemci si ji ale mohou najít i jako internetovou stránku na adrese www.we2msr.com.

Podle Českého statistického úřadu žilo na konci roku 2015 v Moravskoslezském kraji téměř 25.000 cizinců, více než polovina z nich tam měla trvalý pobyt. Na konci roku 2014 žilo v Moravskoslezském kraji přes 4000 cizinců s platným živnostenským oprávněním.

Řada firem v kraji cizince zaměstnává, protože na pracovním trhu nemůže sehnat dostatek tuzemských pracovníků. Mnoho cizinců pracuje třeba v počítačové firmě Tieto, která má v Ostravě přes 2000 zaměstnanců.

Chovanioková řekla, že například 300 zahraničních pracovníků má v Ostravě společnost Okin a přes 300 firma Brose, která vyrábí díly pro automobilový průmysl v Kopřivnici na Novojičínsku.

Sdílejte článek