Nejnovější zprávy: Paštiky, trhané i sušené maso, cider. A všechno s medem, doporučuje včelař ze Šilheřovic Do opavského babyboxu dnes někdo odložil holčičku. Dostala jméno Olinka

Proměny kraje

City Cross Ostrava: Delší trať a lepší divácký zážitek!

Pod vysokými pecemi v areálu Dolní oblasti Vítkovice mezi sebou v sobotu poměří síly běžkaři na lyžích. Diváci uvidí také aktuálně sedmého muže Světového poháru Nora Troean Paal Aune.

Foto z loňského ročníku: Jan Smekal

Navzdory nepříznivému počasí, které v posledních dnech odpovídá spíše příchodu jara, se areál Dolní oblasti Vítkovic znovu proměnil v závodní běžkařský okruh, na kterém v sobotu 23. února poměří síly čeští i zahraniční běžci na lyžích.

V letošním, v pořadí už sedmém ročníku, přichystali organizátoři také několik novinek. Jednou z nich je i úprava trati. Kvůli teplému počasí letos nepovede kolem Auly Gong.

„Všechno špatné je k něčemu dobré, trať bude ještě o něco delší, než jsme původně plánovali. Budou na ní dvě otočky, čtyřikrát pojedou závodníci přes most a diváci je budou mít prakticky pořád na očích,“ uvedl Martin Kráčalík z pořadatelské agentury Seven Days Agency.

„Byli jsme nuceni ke změnám tratě přistoupit poté, co nás teplé počasí připravilo o tisíc kubíků umělého sněhu. To ale pro nás není nic nového, už jsme jednou v takto nepříznivých klimatických podmínkách pro lyžování závod bez problémů absolvovali,“ pokračoval s tím, že pro pořadatele je hlavní, aby trať měla dostatek sněhu a vydržela celý týden, protože po sobotních závodech bude v následujících dnech k dispozici všem zájemcům.

A na které závodníky se mohou diváci těšit. Letos se pod vysokými pecemi v Ostravě představí kromě českých běžců také reprezentanti Itálie, Norska, Francie, Slovenska či Polska. Nebude chybět ani předloňský vítěz Phillip Bellingham z Austrálie. Jednou z největších hvězd pak bude aktuálně sedmý muž v pořadí Světového poháru Troean Paal Aune.

Za příznivého počasí předvede své umění také Martin Šonka

„V Ostravě jsem poprvé a moc se na závody těším. Trať je zajímavá a hodně atypická. Občas se účastním závodů ve městě. Minulý rok jsem startoval třeba v Drážďanech. Ovšem v takovém prostředí to bude premiéra. Viděl jsem fotky z loňského ročníku, díval jsem se na nějaká videa a jsem rád, že letos budu při tom osobně,“ řekl norský reprezentant.

Na start v Dolních Vítkovicích se už velice těší také český závodník Jan Šrail.

„Šest let jsem se na tento závod díval jen v televizi a letos poprvé si ho vyzkouším na vlastní kůži. Za týden jedu závodit na legendární Vasův běh, takže tohle bude dobrá zkouška rychlosti. Rozhodně nedám specialistům sprinterům nic zadarmo,“ vzkázal Šrail soupeřům.

Diváci, kteří dorazí v sobotu do Dolních Vítkovic, se nebudou bavit jen sledováním závodů. Mohou se těšit také na bohatý doprovodný program. Jednou z novinek bude tzv. snowfotbal.

Nedaleko auly Gong vyroste sněhové hřiště o rozměrech 10 x15 metrů a na něm se v den závodů uskuteční turnaj tříčlenných fanouškovských týmů. Hned vedle fotbalového hřiště bude také probíhat soutěž ve střelbě na branku.

V roli brankářů se budou střídat bývalé i současné sportovní osobnosti. Chybět nebude ani vloni tolik oblíbená laserová střelnice a závod osobností v biatlonu.

Doprovodný program nabídne také autogramiádu Lukáše Bauera, Jaroslava Sakaly, Jana Mazocha a Davida Svobody. V areálu se divákům představí slacklinisté Gibbon Slacklines v čele s mistrem ČR Štěpánem Peckou a všichni společně budou držet palce, aby počasí dovolilo mistru světa prestižní série letecké akrobacie Red Bull Air Race Martinu Šonkovi ukázat své umění přímo nad industriálním komplexem.

„Teplé počasí určitě přidělalo organizátorům starosti, ale podle předpovědi by v sobotu odpoledne měly být dobré podmínky, abych mohl nad areálem předvést free stylovou sestavu.

Ta soutěžní trvá čtyři minuty, já jich budu mít k dispozici deset až dvanáct. Takže si to budu užívat a stejně tak věřím, že si to užijí i diváci,“ popsal Martin Šonka.

„Pro ještě větší zážitek jsme se letos rozhodli, že budu svůj let komentovat rádiem přímo z kabiny. Nebude to při všem tom přetížení vůbec jednoduché, ale fanoušci v areálu vše uslyší a alespoň si udělají představu o tom, co v kabině během letu prožívám,“ nastínil.

Závodní trať bude zájemcům k dispozici celý následující týden

Záštitu nad závodem převzal moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Zdůraznil, že Ostrava je městem, které žije sportem. „Možnosti areálu Dolních Vítkovic mě nepřestanou fascinovat. V létě se tu hrála světová série v plážovém volejbale, posledních několik zim se zase těšíme na nejlepší běžkaře světa. Podobné akce dokazují, že má sport v našem regionu své důležité místo,“ podotkl Vondrák.

„Jsem přesvědčený, že návštěvnost a zájem o náš kraj rostou právě díky tomu, že máme našim hostům co nabídnout. Věřím, že i letošní ročník ČEZ City Cross Sprint bude výjimečnou událostí, kterou si užijí nejen profesionálové, ale i sportovní nadšenci z řad veřejnosti. Kraj zvýšil v letošním roce podporu této akce, protože podobných podniků je potřeba si vážit,“ dodal.

Příznivci běžkování si již zvykli, že po skončení závodu bude trať zdarma přístupná veřejnosti. Nejinak tomu bude i letos. V rámci Týdne sportování se Skupinou ČEZ si zájemci budou opět moci změřit čas v běhu soupaž na sto metrů. K dispozici budou od rána až do večera dva instruktoři běhu na lyžích, půjčovna vybavení a na svém místě zůstane pro zájemce o netradiční míčové sporty i fotbalové hřiště.

Během týdne pro veřejnost zůstane v areálu i biatlonová střelnice a řada zábavných aktivit.

Fotogalerie