Sport
05/01/2018 Tomáš Svoboda

Čím horší výsledky, tím více poradců. Baníku jde o hodně, a tak musí riskovat

Novou sportovní radu nechal s příchodem nového roku sestavit majitel ostravského Baníku Václav Brabec, aby klubu pomohla v náročných jarních bojích o ligovou záchranu. Může baníkovce zásadně nakopnout právě tento překvapivý tah?

Ta jména působí náramně. Mistr Evropy z roku 1976 a úspěšný hráčský agent Zdeněk Nehoda, vedle něj trenérský matador Petr Uličný, klubová legenda Marek Jankulovski, dále stávající sportovní ředitel Dušan Vrťo a nový sportovní manažer Michal Bělák.

To jsou členové rady, která bude sloužit zejména majiteli a nepříliš zkušenému trenérovi Radimu Kučerovi, který s týmem přezimuje na 15. místě. Což je průšvih, na který bylo třeba reagovat. Sestavení rady a k tomu přestup hráče, jako je Martin Fillo, budiž nejlepším důkazem, že baníkovci vzali svoji situaci vážně a chtějí ji změnit.

Klasické nejjednodušší řešení v podobě odvolání trenéra dali stranou. Zřejmě proto, že podobně jako například v sousední Karviné či v trápícím se Slovácku věří, že pro budoucnost bude lepší zachování stávající personální linie. A to i přes to, že aktuálně není úspěšná.

„Trenéra chceme podržet, dát mu ještě čas na práci s doplněným kádrem, a současně věříme, že i v symbióze s postřehy Petra Uličného, který dá pohledu na věc jiný, řekněme zkušenější rozměr, přijde i kýžený efekt v podobě výsledků,“ uvedl na klubovém webu Nehoda, předseda nové rady.

Srozumitelný argument. Horší je to s vysvětlením, jak vlastně budou poradci, kterým bude Kučerův tým přímo podléhat, fungovat. „Rada k tomu dostala opravdu rozsáhlé kompetence a s mužstvem bude v každodenním kontaktu. Věřím, že pomůže ke zvýšení efektivity,“ vyjádřil se sám majitel.

Zní to hezky, ale příkladů, zda mohou podobná opatření vůbec pomoci, ve fotbale mnoho není a i Baník má bohužel důkaz, že ani sebelepší odborná péče nemusí nemocného pacienta uzdravit.

Radili už mnozí…

Bylo to na podzim roku 2015, kdy se tehdejší majitel klubu Petr Šafarčík rozhodl získat pro poradenskou spolupráci směrem k A-mužstvu legendárního kanonýra Václava Daňka. Měl být oporou trenéra Radomíra Korytáře, který stejně jako nyní Kučera zažíval první ostrou ligovou štaci.

„Chci pomoci svými zkušenostmi a přinést nezávislý pohled, který je nad věcí a může se lišit od toho, jak fotbal vnímá trenér a management klubu,“ říkal tenkrát bývalý vynikající útočník, jehož slova mohl současný management při uvedení nových poradců klidně zkopírovat.

Dalším trenérovým „rádcem“ se následně stal pro fanoušky velmi kontroverzní Miroslav Matušovič a víceméně inkognito se svými postřehy od řízení klubu až po marketing zapojoval zkušený funkcionář Ladislav Valášek, který předtím dělal pět let ředitele na Bohemce a dříve pracoval v Plzni a Zlíně.

Přestože kvalita názorů Daňka i Valáška byla nesporná, špatně rozjetý vlak se ani s jejich pomocí nepodařilo přesměrovat na záchrannou kolej. Baník, který mylně spoléhal na schopnosti narychlo sehnaných přespolních hráčů, získal za podzim jen 4 body a na jaře sestoupil.

fcb_danek_tiskovka

Dál už je to známý příběh. Méně známé jsou některé detaily, kdy jste například mohli být svědky předzápasové přípravy se čtveřicí trenérských výkladů, které do hlav hráčů vnesly jediné. Zmatek.

Méně je více

Právě proto se většina trenérů i funkcionářů přiklání k tomu, že pro klub je nejlepší, když se do jeho chodu, tedy do řízení a vedení lidí, plete co nejméně hlav. V českém prostředí se docela osvědčily trojice jako třeba Paclík – Šádek – Vrba v Plzni nebo Karl – Nezmar – Trpišovský v Liberci.

O tom, že i Baníku to nejlépe klapalo v časech, kdy bylo méně manažerů a poradců, nepochybuje asi nikdo. Dnes tady máme s pěti poradci, trenérem a majitelem hned sedmičlennou skupinu, v níž bude velmi složité zamezit tomu, aby se nekřížily kompetence a aby se nevytrácela zodpovědnost.

„Konstruktivní názory zkušených odborníků si kdykoliv rád vyslechnu. Nikdy jsem s tím absolutně žádný problém neměl a v podobném režimu jsem už dříve ve Znojmě s Petrem Uličným naprosto bezproblémově fungoval,“ komentoval téma trenér Kučera.

Má pravdu. S Uličným jej pojí silný vztah. A to díky krásnému hráčskému angažmá v Olomouci, které bylo zakončené ziskem domácího poháru. V trenérské branži se oba potkali na jihu Moravy v sezóně 2015/2016, kdy ostřílený kouč jako mentor zastřešil práci tehdy ještě studujícího Kučery.

kucera2

Méně idylická je tato varianta z pohledu hráčů, kteří celkem přirozeně budou vnímat trenéra, jenž se potřebuje s někým radit, jako slabého vůdce. S nadsázkou řečeno, sedm lidí teď bude řešit to, na co ještě nedávno stačil jeden člověk. Jmenoval se Vlastimil Petržela.

Mají Brabce v hrsti?

Současné změny ve vedení „Baníčku“ je třeba vnímat také v souvislostech, které se přímo netýkají bojů na ligových hřištích. Z mocenského hlediska došlo v podstatě k obsazení pozic, které se uvolnily po prosincovém odchodu Jana Wolfa z funkce předsedy představenstva.

Muž, který byl původně největším rádcem majitele Baníku, se opět bude věnovat výhradně práci pro MFK Karviná. V kuloárech se mluví o dvou verzích rozchodu fotbalových spojenců.

Jedna praví, že rozvážný ekonom se s Ostravou rozešel tvrdě kvůli odlišným názorům na řízení klubu. Druhá naznačuje, že šlo pouze o formální krok a že oboustranná spolupráce bude dál pokračovat. Jak to bude doopravdy, uvidíme nejspíše po několika jarních kolech.

To už budeme také vědět více o tom, jak se Baníku osvědčili jeho poradci, kteří svým způsobem mají v hrsti nejen pověstného vrabce. Ale neděste se. Nejde o nic nového. Vždyť například Zdeněk Nehoda se uměl jako správný obchodník ukázat i v přítomnosti předchozího majitele.

Proto občas někteří se skepsí říkají, že se kolem nejslavnějšího klubu našeho kraje, bohužel, motají stále stejní lidé se svými zájmy a konexemi. Někdo tahá za nitky, jiný tlačí káru vpřed, další se vezou. Na koncepční práci s jasnou strategií, cílem a zodpovědností se pak lehce zapomíná. Podstatné je přežít za každého režimu.

Navzdory tomu je pozitivní, že se movitý vlastník snaží postavit Baník na pevné nohy. Hlavně kolem zázemí pro mládež se již začaly dít věci, které za dlouhé roky nemají obdoby. Budování klubu je však disciplína velice náročná a letošní „sezóna chyb a omylů“ nás o tom ještě přesvědčí…

Sdílejte článek