Nejnovější zprávy: Před 90 lety vznikla Vazební věznice Ostrava VŠB-Technická univerzita Ostrava a pivovar Ostravar budou spolupracovat

Byznys

Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Síť dobíjecích stanic pro auta, kola i notebooky

Pilotní ročník soutěže Moravskoslezského kraje o nejlepší chytrá řešení v zavádění inteligentních technologií, které lidem v regionu přinesou pohodlnější život, ušetří čas i peníze, má své vítěze. Magazín PATRIOT připravil seriál, ve kterém postupně představí všechny úspěšné inovátory.

Dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola, takzvané wallboxy. To je projekt firmy ELEKTRO-PROJEKCE, jenž uspěl v Chytré soutěži Moravskoslezského kraje.

Firma je instaluje na krajské nemocnice, divadla, školy nebo i na místa, kam lidé jezdí na výlety. „Místa jsme vybírali podle toho, kde je předpoklad, že se lidé chvíli zdrží. Jsou to středně rychlé nabíječky, které jsou schopné nabít elektromobil v rozmezí jedné až čtyř hodin,“ vysvětlil jednatel společnosti pan Ondřej Vlček.

Součástí projektu je i webová aplikace www.krajskenabijecky.cz s mapou a přehledem všech firmou instalovaných wallboxů.

V rámci projektu vzniklo 10 nabíjecích stanic. Všechny jsou mimo Ostravu, například v Havířově, Frýdku-Místku či Bruntále. Jsou určené primárně pro nabíjení elektromobilů, na každé z nich je ale i klasická zásuvka na 230 voltů, která slouží pro dobití elektrokol nebo i jiných zařízení – telefonu, notebooku, atd.

Na webu jsou kromě znázorněných míst na mapě také kompletní informace o každé stanici. Lidé se tak mohou podívat, jak je k nim nejblíže situovaná stanice využívána a jestli je tam volno.

„Slouží to i jako monitorovací web pro nás. Za ten zkušební rok budeme ze statistik schopni posoudit, jak jsme jednotlivá místa zvolili. Jestli jsou využívána a bylo by třeba v blízkosti postavit další stanici nebo jestli tam třeba naopak nikdo nejezdí.“

V rámci podmínek soutěže budou stanice první rok k dispozici všem zájemcům zdarma. Poté dojde k jejich zpoplatnění. Způsobů platby bude podle pana Vlčka více.

Platit půjde platební kartou, a nebo zřízením účtu na webu evmapa.cz, který slouží jako univerzální platební portál pro největší množství elektronabíječek u nás.

„V dalších letech bude dobíjení elektromobilů zpoplatněno. Klasická 230V zásuvka bude ale zdarma stále,“ upřesnil Ondřej Vlček. Firma ELEKTRO-PROJEKCE se věnuje projekční činnosti v oblasti elektro, od návrhů trafostanic, rozvodů inženýrských sítí až po návrhy obchodních center nebo administrativních budov.

Projekt dobíjecích míst je pro společnost prvním v oblasti elektromobility. „Je to pro nás nová zkušenost, ale zároveň ne nic, s čím bychom si nevěděli rady. Rozhodně je to zajímavé zpestření portfolia naší firmy,“ dodal ještě Vlček.

 

Dosud jsme zveřejnili:

Firmy soutěžily o nechytřejší inovativní řešení. Kraj vyhlásil vítěze
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Město bez odpadků!
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Sledování tělesných funkcí pacienta na dálku
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Metropolitní síť senzorů
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Unikátní rezervační systém nejen na úřadech
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Wifi připojení na zastávkách!
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Stanice pro elektromobily

Miroslav Hodeček

Fotogalerie