Nejnovější zprávy: Na Rudné v Ostravě se srazila dvě auta, jeden řidič je mrtvý Vondrák skončí jako místopředseda ANO, své funkce se vzdal

Byznys

Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Město bez odpadků!

Pilotní ročník soutěže Moravskoslezského kraje o nejlepší chytrá řešení v zavádění inteligentních technologií, které lidem v regionu přinesou pohodlnější život, ušetří čas i peníze, má své vítěze. Magazín PATRIOT připravil seriál, ve kterém postupně představí všechny úspěšné inovátory.

Firma Energo Solutions přišla s projektem Zero Waste City neboli Město bez odpadků. Jde o malý start-up, vývoj aplikace, která bude mapovat dostupné kontejnery na tříděný odpad, sběrné dvory a místa, kam lze odpad ukládat.

„Největší výhodou aplikace jsou časové a finanční úspory, jak na straně běžného uživatele, tak na straně městského obvodu a subjektu, který je za svoz odpadu v daném místě odpovědný,“ uvedl jeden z autorů projektu, absolvent oboru úprava surovin a recyklace na VŠB-TUO Ostrava Zdeněk Polanský.

Se svým kolegou, a také absolventem VŠB-TUO Ostrava v oboru biotechnologie, Lukou Orosem, přihlásili poměrně čerstvý nápad do soutěže Chytrá řešení v MSK, a byli úspěšní. Současně založili firmu a začali jednat s dalšími partnery.

Pro vlastníky chytrých telefonů aplikace nabízí informační background ke třídění odpadů, mapu s informacemi o dostupných odpadkových koších, kontejnerech, sběrných dvorech a také možnost nahlášení nějakého problémového místa.

Ať už jde o chybějící koš, přeplněný kontejner, černou skládku, rozbitý nábytek za domem, atd. Nahlašování bude možné díky specifickému QR kódu na každém koši či pomocí fotografie odeslané spolu s GPS souřadnicemi. Tato informace, kterou uživatel skrze aplikaci pošle, se objeví na mapě příslušnému subjektu, který se tak může rychle postarat o úklid.

Aplikace Zero Waste City bude od 1. ledna 2018 ke stažení pro veřejnost zdarma. První rok chtějí autoři zkusit, jak bude vše fungovat. V této pilotní fázi ji budou využívat městské obvody Ostrava-Poruba a Ostrava-Jih.

„Jednáme s radnicí, která je nápadu také velmi nakloněna. Rádi bychom po zkušební fázi systém rozšířili po celé Ostravě, ale to je ještě s otazníkem. Každopádně to bude univerzální aplikace, a proto ji chceme nabídnout i ostatním městům v kraji. Zatím se nám ozval třeba Krnov,“ řekl Luka Oros.

Komunikace s městskými obvody a se subjekty, odpovědnými za úklid v daném místě, je podle Polanského největší výzvou. „Ten systém je teď strašně spletitý. Firem a subjektů, které se na úklidu podílí, je hodně. Ale v tom je právě síla naší aplikace. Veškerá nasnímaná data půjdou rovnou k lidem zodpovědným za danou problematiku, neztratí se v úředním systému,“ dodal.

O vyhlášení soutěže, jejich podmínkách i filozofii jsme psali zde.

Miroslav Hodeček

Fotogalerie