Nejnovější zprávy: Milostivé léto. DPO vám za necelou tisícovku odpustí zbytek dluhu, úroky i exekuce Jdeme hlavou proti zdi, říká Patrik Bauer z Řeznictví u Bobra

Regiony

Chytrá popelnice díky QR kódu nahlásí, kdy je plná a jaký odpad obsahuje

​Město Jablunkov na Frýdecko-Místecku chce efektivněji nakládat s tříděným odpadem.

Foto: meneodpadu.cz

Všechny nádoby na odpad budou označeny QR kódy, díky propojení s evidenčním systémem pak město bude mít například přehled o tom, jak jsou naplněny, sdělil mediální zástupce společnosti JRK Filip Poštulka.

Evidenční systém a jeho mobilní terminály umí prostřednictvím QR kódů načítat jednotlivé druhy odpadů.

"Díky tomu přesně víme, jaký obsah se v nádobách nachází. Jsme přesvědčeni, že propojení chytrého evidenčního systému s jednotlivými nádobami přinese městu efektivnější nakládání s odpady i úspory," uvedl vedoucí technických služeb města Tomáš Hanzlík.

Mobilní terminál načítá QR kódy a softwarová část systému Econit vyhodnocuje data.

"Technologie je přizpůsobená přesně na míru města Jablunkov. Díky přehledu, který získá samospráva města s pomocí propojení sběrných nádob se softwarem evidenčního systému, budou moci v Jablunkově dále optimalizovat hospodaření s odpady," uvedl Poštulka.

Díky přehledu o naplněnosti popelnic bude možné přizpůsobit frekvenci svozů odpadu. To by mělo městu přinést úspory. Zavedení technologické novinky je podle Poštulky možné i proto, že v Jablunkově funguje komplexní třídění všech složek odpadu.

"Technické služby města sváží dům od domu nádoby na tříděný odpad - papír a plast, směsný komunální odpad i bioodpad. Ten se zde nově kompostuje v zahradních kompostérech, společnost JRK ve městě pomohla zavést domácí kompostování bioodpadu," uvedl Poštulka.

Svůj QR kód bude mít v pětitisícovém Jablunkově každá domácnost a štítky s těmito kódy musí být nalepeny na všech nádobách na odpad. Zkušební provoz systému potrvá rok.

Hanzlík upozornil, že nádoby, které nebudou označeny QR kódy, se od 1. dubna nebudou vyvážet.