Chystá se další ročník běžeckého závodu Lysá hora Ultra Trail. Registrace už běží!
Desátého června vypukne v Malenovicích pátý ročník běžeckého závodu pro všechny milovníky horského běhu v masivu Lysé hory, královny moravskoslezských Beskyd. Podrobnosti přidává Marek Balcar, běžec a jeden z organizátorů.
Marku, komu jsou závody Lysá hora Ultra Trail určeny?
Závody jsou určeny široké veřejnosti, ale jelikož je ta dlouhá trasa - ultra, technicky náročná a je v republice a v daný měsíc jediným takovým závodem, tak je nominačním závodem pro mistrovství světa. To znamená, že je pro širokou veřejnost, ale také pro závodníky, kteří se tím zabývají na profesionální bázi.
Jaké jsou parametry trati?
Dlouhá trať – Ultra Trail má 64 kilometrů a převýšení 4100 metrů. Ta kratší – Sky Race je sice jen 31 kilometrů, ale je tam převýšení více než 2100 metrů. Podrobnosti včetně map jsou na webu www.lhut.cz
Jaký čas se zhruba očekává od letošního vítěze?
U dlouhé trasy to bývá něco kolem sedmi hodin a u té krátké jsou to chlapi schopni zaběhnout poměrně rychle. Jirka Čípa, elitní běžec z Brna, drží traťový rekord pod dvě a půl hodiny.
Lysá hora Ultra Trail 2022, foto: Jakub Stryk
Je daný i nějaký časový limit na dokončení?
Ano, limit tam je. Třináct hodin na dlouhou trať a pět hodina na krátkou. Na trati máme časové brány, takže když už je někdo na hraně a víme, že by to pravděpodobně nezvládl, tak mu doporučíme sejít dolů už po třech kolech, není třeba to jít čtyřikrát. Nikomu cíl neodepíráme, ale jak jsem říkal, dlouhá trať slouží také jako nominační závod pro mistrovství republiky. I proto jsou tam trochu přísnější pravidla.
Kolik očekáváte přihlášených závodníků?
Bývá to okolo pěti až šesti stovek účastníků dohromady na obou trasách.
Který ročník závodu Lysá hora Ultra Trail se letos koná?
Letos bude jubilejní pátý ročník.
Marku, ty jsi v organizačním týmu od vzniku závodu?
Ano. LHUT je nástupcem závodu Lysohorský čtyřlístek, jehož organizaci měli pod křídly bratři Bednáři. Získal si srdce nás Moraváků, ale po čtyřech ročnících jeho organizace skončila. Kluci Bednáři to vzdali i kvůli mašinérii ohledně CHKO a lesů ČR. Máme možná o trochu lepší kontakty v těchto směrech, větší trpělivost, tak jsme závod po nich převzali, obnovili a aktualizovali jeho jméno.
Takže jsi závodil na Lysohorském čtyřlístku a poté na něj navázal jako organizátor?
Ano, přesně tak to bylo.
Kolik organizátorů dnes máte v týmu?
Celkem jsme v organizačním týmu čtyři - já, Hanka Přádková, Milan Michna a Štěpán Rainisch. Ale během závodního víkendu je pro zajištění závodu potřeba zhruba 60 lidí.
Na webu uvádíte, že je závod „eco friendly”. Co si pod tímto pojmem ve spojení s běžeckým závodem mám představit?
Pro závod nepoptáváme a neodebíráme ani od našich partnerů nic z plastu. Třídíme odpad, a i značení závodu máme své vlastní, vyrobené z látky. Zároveň je náš závod veden čistě po turistické trase, takže nijak nezasahujeme do přírody mimo vyznačené trasy.
Po skončení závodu si pak po sobě vše posbíráte?
Ano, samozřejmě. S posledním běžcem jde dobrovolník a sbírá z trati všechno značení.
Zmínil jsi, že se běží čistě po turistických trasách. Netrpí tím i přesto zbytečně příroda?
Neřekl bych, že je to problém. Sám jsem myslivec, proto vím, že pokud jdeme čistě po turistické značce a nevydáme se jelenům, laním a prasátkům přes jejich „kuchyň a obývák”, kde zrovna odpočívají, tak to pro ně není stresující.
Navíc LHUT není noční závod. V noci zvěř nerušíme. Ale vztah k přírodě bereme vážně. Spolu s renomovanými běžci z Beskyd, kteří jsou na špičkové úrovni a reprezentují naši republiku, jsme vytvořili Kodex beskydského běžce, který hodně propagujeme a chováme se podle něj. Jdeme příkladem.
Kodex říká, aby všichni, kteří chtějí trénovat, trénovali přes den. Když už někdo potřebuje trénovat v noci, protože přes den nemá čas, tak by se měl pohybovat pouze na turistických trasách a neměl by zanechávat odpad. To, co si do hory přineseš, tak to si i odnes, to je úplně nejzákladnější pravidlo. I při závodě.
Lysá hora Ultra Trail 2022, foto: Jakub Stryk
Má váš závod nějaký dobročinný rozměr?
Vyjma prvního ročníku, kdy jsme to spíše zkoušeli, abychom věděli, zda jsme schopni něco takového zorganizovat a zda o to bude zájem, podporujeme každý rok jedno dítě s hendikepem. Po mozkové obrně, po nějaké složité operaci nebo po dopravní nehodě, kterou nezavinil a je obětí.
Nejdeme přes příspěvkové organizace, ale daného člověka si vybíráme sami přímo na doporučení našich závodníků, kteří najdou rodinu, o které ví, že si to zaslouží.
Letos to bude pro koho?
Letos to bude pro dvojčátka, stejně jako loňský ročník. Vždy jsme měli daný ročník jen pro jednotlivce a jelikož jsme si loni vybrali dvojčátka, tak jsem se rozhodli podporu prodloužit na dva ročníky, aby to bylo fér.
Kolik se loni na první dvojčátko vybralo?
Loni jsme vybrali kolem sedmdesáti pěti tisíc korun.
Jako organizátoři závodu dáváte část peněz ze startovného a dále pak přispívají závodníci?
LHUT přispívá částkou dvě stě korun z každého startovného plus vše, co se vybere na parkovném v Beskydech a zároveň ve dnech závodu - pátek a sobota, je k dispozici kasička, kam může každý přispět libovolnou částkou.
Budou dvojčátka a jejich rodiče přítomni na závodě?
Podporované osoby vždycky na náš závod přijedou. Jen tady u těchto dvojčátek je to složitější v tom, že ty děti jsou tak nemocné, že větší část roku jsou v nemocnici nebo na rehabilitacích. Minulý rok tam kluci nebyli, zastoupili je tatínek s dědečkem. Věřím, že letos se to podaří a kluci přijedou.
Je k závodu nějaký doprovodný program pro děti nebo přímo dětská verze závodu?
Letošní ročník bude premiérový pro děti. Budeme se snažit udělat poznávací a naučný běh právě pro ně. Během čekání na své rodiče v cíli, jim připravíme trasu s několika stanovišti, na kterých budou plnit různé úkoly. Naučí se poznávat například paroží zvířat, jejich stopy, zjistíme, zda umí třídit odpad a spoustu dalšího. K tomu připojíme běh a pohyb a věříme, že všichni prožijí fajn sobotu v Malenovicích.
Máte připravené zázemí v oblasti ubytování nebo je už vše plné a lidé musejí hledat kapacity v okolí?
Máme zázemí v resortu Hotelu KAM Malenovice, který má přes sto osmdesát postelí, a ještě chatky přímo v areálu, takže kapacita ubytování je ještě volná. Celý areál je na víkend od pátku 9. 6. do neděle 11. 6. rezervovaný pro naši akci. To znamená, že když se lidé obrátí přímo na nás nebo na recepci hotelu, tak mohou bydlet v samém srdci areálu.