Společnost
20/02/2020 Petr Broulík

​Chybí vám zima? V Trojhalí už jen do neděle trvá výstava zvířat doby ledové

Doba ledová je prostě doba ledová. To věděl už pračlověk Huml, Mach i Šebestová.

A také lidé, kteří už navštívili nebo se rozhodnou ještě do neděle 23. února navštívit v Trojhalí na Karolině působivou výstavu figurín zvířat, která v tomto hodně chladném údobí žila.

Mamuti, srstnatí nosorožci, jeskynní medvědi, obří lenochodi, zkrátka zástupci takzvané megafauny. A tedy mohutné kly, zuby, huňaté kožichy. Jedna z ústředních scén ukazuje například, jak vypadal boj tří lovců ozbrojených jen oštěpy se vzpínajícím se mamutem.

Návštěvníci na výstavě Giganti doby ledové mohou v takzvaném zastřešeném náměstí Trojhalí spatřit celkem osmnáct figurín a několik koster pravěkých zvířat ve víceméně pravé podobě a také v odpovídajících velikostech, kterých tito vesměs už vyhynulí tvorové dosahovali.

„Výstavu máme od listopadu a společnost, která ji sem přivezla, ji osm dní stavěla. Rozložená zvířata přivezly tři kamiony,“ představuje toto „panoptikum“ doby ledové Petr Šnejdar, výkonný ředitel Trojhalí.

„Měli jsme tu už řadu škol a školek, dali jsme jim i zvýhodněné vstupné. Je dobré, že se lidé, zejména malí návštěvníc,i kromě fotografování s těmito giganty také něco o tomto období přiučí. Zajistili jsme totiž pro školáky i výklady pracovníků z Ostravského muzea. A dozvěděli jsme se třeba, že na Ostravsku sice byli také mamuti, ale moc památek v podobě kostí se po nich nezachovalo. A to hlavně kvůli tomu, že je tady na Ostravsku více kyselá půda než třeba na jižní Moravě. Proto tady také není tolik muzeí s kostrami jako tam,“ vysvětluje výkonný ředitel Trojhalí.

Autoři výstavy ale trochu doufali, že jim v přiblížení atmosféry a ke zvýšení zájmu o výstavu pomůže i současné zimní období. „Letošní zima s námi ale moc nespolupracuje. Není prostě drsná tak jako v pravé době ledové,“ dodává Petr Šnejdar.

Výstava křižuje už nějakou dobu česká města a do Ostravy připutovala ze Slovenska. Zatím ji navštívilo přes deset tisíc pět set návštěvníků. Nejoblíbenějším gigantem se stal samozřejmě mamut bojující s třemi lovci.

„Hodně lidí se ptá, jestli to je původní velikost mamuta. Odborníci to však potvrzují. A to i pracovníci zoo. Navíc všechny dříve žijící, ale dnes už vyhynulá zvířata a postavy lovců, když se na ně podíváte zblízka, jsou z materiálů, které jsou hodně realistické a věrné. Působivé jsou i scenérie lovu gigantů,“ říká Petr Šnejdar.

Trojhalí chystá po výstavě gigantů festival skákacích hradů a všech možných skákadel, kam při příchodu děti táhnou své rodiče, ale na odchodu musí táhnout naopak rodiče své děti.

Trojhalí chystá na 24. května také třetí ročník rodinného festivalu Kompot. „Je to takový festival ostravských patriotů. Jsou tam jen kapely z Ostravy, ostravští kuchaři, řemeslníci a organizátoři akcí z Ostravy. Letos budou hvězdami festivalu Marie Rottrová, David Stypka, Robson a Heidi Band. Na konci června budeme mít třetí ročník fantasy festivalu, dají se tu potkat kostýmy a postavy, jsou tady retro počítačové herny, loni tu byl koutek Harryho Pottera, workshopy šermování a další. Mimo tyto akce, se tady běžně prohánějí skejťáci, bruslaři a jsou tu příměstské kempy."

Petr Šnejdar zve už nyní na jednu velkou akci, kterou Trojhalí chystá na příští rok. Bude jí exkluzivní koncert Mahlerovy osmé symfonie u příležitosti 111 let od premiéry v mnichovské Neue Music Fest Hale, které se přezdívá Symfonie tisíců, protože při její premiéře účinkovalo tisíc lidí.

„Tato hala v Mnichově je nápadně podobná té naší a my bychom v té naší chtěli uspořádat provedení této symfonie v počtu pěti set šedesáti lidí. Koncert bude pořádat Moravskoslezská Sinfonietta společně s Trojhalím a chtěli bychom tento podnik uspořádat v květnu roku 2011,“ říká výkonný ředitel Trojhalí Petr Šnejdar.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama