Nejnovější zprávy: Dejte mi chvilku, taky budu krásný! V Ostravě se vylíhli plameňáci Nejpohádkovější v zemi. Disney zámek v Hradci nad Moravicí ukrývá i Beethovenův klavír

OSTRAVA-JIH

​Chybějící parkování nebo služby. Jižané řešili problémy a budoucnost sídlišť

Budoucností lokality Odborářská v Hrabůvce se na veřejném plánovacím workshopu zabývali obyvatelé této části Ostravy-Jihu.

Foto: Jan Valtr

Jejich postřehy poslouží jako inspirace dalším městským sídlištím.

Obyvatelé se zástupci města i architekty debatovali o kvalitě veřejného prostoru, dostupnosti služeb a možnostech trávení volného času.

Problematická je podle nich především nedostatečná kapacita parkovacích míst, rozmanitý vzhled budov, spojení do některých městských částí a rušnost blízké ulice Horní.

„Spoustu aut taky na ulicích parkuje nelegálně. Místy, kde jsou dva jízdní pruhy a auta stojí po obou stranách, se pak dá projet jen stěží,“ upozornil Václav Vrána z Hrabůvky.

Místní obyvatelé naopak vyzdvihují množství zeleně a soukromé využití veřejného prostoru v podobě předzahrádek a posezení.

Workshop je součástí projektu na přeměnu ostravských sídlišť. Poznatky účastníků poslouží jako případová studie pro rozvoj podobných oblastí.

Lokalita Odborářská se nachází v Ostravě-Hrabůvce a vymezují ji ulice Horní, Provaznická, Edisonova a Dvouletky. Část místních říká celé oblasti právě podle názvu poslední zmíněné ulice.

Projekt pořádá město ve spolupráci s Technologickou agenturou České republiky a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Jedním z důvodů je vysoký poměr lidí, kteří v Ostravě žijí na sídlištích.

„Zatímco v celém Česku žije na sídlištích třetina obyvatel, v Ostravě jsou to dvě třetiny,“ uvádí architekt Filip Tittl.

Další plánovací workshopy se zaměří na typově odlišná sídliště v sedmém porubském obvodu a lokalitě Jirská v Moravské Ostravě.