Nejnovější zprávy: Bezmocný senior ležel tři dny ve vaně. Povedlo se ho zachránit? U přechodu se Slovenskem havarovaly tři kamiony. Silnice je neprůjezdná

Sport

​Chtěl bych navázat na Bartošákovy výkony, říká nový brankář Vítkovic Aleš Stezka

Hokejisté Vítkovic půjdou do příští extraligové sezony bez brankáře Miroslava Svobody, který se vrátil do Plzně. Jeho místo zaujal Aleš Stezka.

Foto: HC VÍTKOVICE RIDERA, Petr Kotala

Čtyřiadvacetiletý Stezka prošel v roce 2015 draftem NHL, ve kterém ho získala Minnesota, nejlepší ligu světa ale nikdy neokusil. V extralize si připsal dva starty v Liberci a další pak přidal v Chomutově, poslední dva roky však sbíral zkušenosti v prvoligovém Havířově.

V tom předváděl velmi dobré výkony a řekl si o návrat mezi elitu. Sáhly po něm extraligové Vítkovice!

Co vašemu příchodu do Vítkovic předcházelo? Byli jste v kontaktu už déle?
Vzniklo to už během sezony. Vítkovice pro mě byly variantou číslo jedna, jiné nabídky jsme ani neřešili. Z Havířova to tady mám kousek, na hokej do Vítkovic jsem chodil, znám tady i nějaké lidi. Slyšel jsem na to jen samá pozitiva, navíc tady o rok dříve přišel Patrik Rimmel, který byl manažerem v Havířově. Z mládežnických reprezentací znám i trenéra gólmanů Martina Pruska. Jsem rád, že mi Vítkovice daly takovou důvěru, snad jim ji splatím dobrými výkony.

Uplynulé dva roky jste chytal za prvoligový Havířov. Jak angažmá zpětně hodnotíte?
V sezoně, kdy play-off zrušil covid, jsme byli pátí a měli jsme formu. Věřili jsme si, ovšem zdraví bylo na prvním místě. O to více jsme byli namotivováni na další rok, bohužel se sezona zase přerušila, pak se z toho vypadlo, hrálo se bez diváků a já jsem se navíc v prvním duelu po restartu zranil a nějakou dobu jsem nechytal. Ke konci jsme to pak honili, měli jsme formu, ale do play-off jsme se nedostali. Bylo to zklamání, měli jsme kvalitní tým a každý nás pasoval nahoru, ale bohužel to nevyšlo.

Jaká by měla být vaše role ve Vítkovicích? Budete jednička?
Popravdě, o tom jsme se ještě nebavili. Hlavní bude forma. Chytat může jen jeden a já věřím, že se o to popereme. Jsem rád, že ve Vítkovicích je zrovna Dan Dolejš, je to super kluk a vynikající gólman. Byli jsme spolu i na soustředění a je to skvělý parťák. Věřím, že společně můžeme pomoct, abychom udělali nějaký super úspěch.

Na druhou stranu, Dolejš je ve Vítkovicích dlouho. Nebude mít na začátku trochu navrch?
Je tady snad už devátou sezonu. U fanoušků je oblíbený, navíc měl vynikající minulou sezonu. Ale já věřím, že dokážeme vytvořit skvělé duo a že týmu pomůžeme stejnou měrou. Snad budou fanoušci šťastní, zaslouží si to.

Vítkovice měly v bráně vždy velké persony. Naposledy to byl Svoboda, předtím Bartošák. Vnímáte to? Jste připravený na velký tlak?
Tlak je dnes v každém týmu, na každého hráče. Na gólmana je největší tlak ze všech hráčů na ledě. Každý může udělat chybu, ale brankář je vždy tím posledním. Pokaždé tady byli velcí gólmani a já doufám, že na ně navážu. Třeba na Patrika Bartošáka, což by bylo ideální. Jsem ale nohama na zemi, dosud jsem sbíral zkušenosti, které bych teď rád přenesl do extraligy a přidal i ještě něco navíc. Přeci jen, mezi první ligou a extraligou je velký rozdíl, takže musím každý den makat, abych si to místo zasloužil. Pak se uvidí.

Bydlíte v Havířově, chytáte za Vítkovice. Jste v regionu spokojený?
Abych řekl pravdu, tak maximálně. Když jsme tady přišli, tak jsme skoro nikoho neznali. Syn šel ale do školky, ve které začala pracovat i žena. V Havířově se nám líbí a pěkně jsme se tady zabydleli. Všude je to kousek, do Beskyd i do Ostravy a my jsme tady spokojení. I proto byly Vítkovice ideální variantou, zahrálo nám to do karet.

V extralize jste chytal naposledy v sezoně 2018/19. Věříte si na ni?
Za ty dva roky se to zase hodně posunulo. Zvedla se rychlost, hráči jsou šikovnější a chytřejší. Jsem na to zvědavý, ale snažím se co nejlépe připravit. Když jsem extraligu okusil poprvé v Liberci, byl to velký skok. Nechci, aby to i teď byl takový šok.

Máte za sebou taky draft NHL. Sníte stále o tom, že byste se v ní jednou objevil?
Cíle mám pořád nejvyšší, do NHL bych se rád dostal. Byl jsem dva roky v juniorce, mám za sebou dva nováčkovské kempy v Minnesotě a viděl jsem, jak to tam funguje. Přičichl jsem k organizaci, poznal zázemí a stále je to sen. Je mi 24 let, ale jsem nohama na zemi, konkurence je totiž neskutečná. Není to nereálné, vždy se něco může stát, ale pro mě je teď důležité, abych pořádně makal každý den ve Vítkovicích. V každém zápase chci dát týmu šanci na vítězství. A co bude v budoucnu, to se uvidí.

Zmínil jste vaše zámořské zkušenosti. Jak blízko nebo daleko jste byl samotné NHL?
To je ošemetné. Po draftu si řeknete, že už máte něco za sebou a že jste tomu blíž, ale ono je to ještě dál, než si vůbec myslíte. Když jsem přijel na nováčkovský kemp, bylo tam pět gólmanů a já jsem si myslel, že bych se mohl porvat o smlouvu. Ale ne ledě vypadali všichni skvěle, i nedraftovaní brankáři, fakt to není sranda. Byl jsem tomu hodně daleko. I když jsem měl dobré dva roky v zámoří, tak teď vím, že jsem fyzicky ani psychicky neměl na to, aby si mě Minnesota pojistila. Z toho jsem se však ponaučil. V extralize jsem měl už dvě šance, ovšem ani jedna mi nevyšla. Pak mi dal příležitost Havířov, kde jsem znovu nastartoval kariéru, za což jim jsem hodně vděčný. Chci se od toho odrazit, pracoval jsem i na psychice a vím, že je třeba být nohama na zemi. Třeba se mi jednou poštěstí a vybojuju si i zahraniční angažmá. NHL je ale hodně daleko.

Za tu dobu, co jste ve Vítkovicích, dokážete odhadnout, jaké budete mít ambice?
Zní to možná jako fráze, ale ambice budeme mít ty nejvyšší. Vítkovice odehrály dobrou sezonu a po výměně trenéra se tým hodně nakopl. Hráli výborně a my na to chceme navázat. Určitě chceme dojít do play-off a v tom udělat co nejlepší výsledek.

Zavřít reklamu