Společnost
20/04/2020 Jaroslav Baďura

Chtějí si povídat, říkají studenti, kteří obvolali čtyři tisíce osamělých seniorů

​Speciálně proškolení studenti psychologie a příbuzných oborů z Ostravské univerzity se ve spolupráci se společností Residomo zapojili do nového projektu, který pomáhá osamělým seniorům.

Přibližně čtyři tisíce nájemníků starších 70 let si mohly během uplynulých tří týdnů povídat prostřednictvím mimořádné telefonní linky s názvem Haló, nejste sami! s dvacítkou mladých lidí, kteří zjišťují, zda senioři něco nepotřebují, a především si s nimi povídají.

Studenti starším a osamělým osobám volají ze svých domovů z telefonů poskytnutých RESIDOMO. Je to pro ně praxe a zároveň i forma přivýdělku.

„Reakce jsou velmi pozitivní. Někdo si chce povídat chvilku, ale máme opravdu případy hodně osamělých seniorů, kteří neměli možná roky příležitost si popovídat o tom, o čem chtějí oni. Rodinní příslušníci totiž často jen zkontrolují jejich praktické potřeby a na víc nemají čas,“ říká mluvčí společnosti RESIDOMO Kateřina Piechowicz.

Podle zjištění studentů seniorům nejvíce pomáhá mluvit o budoucnosti a o tom, co budou dělat, až karanténa skončí. Jsou to okamžiky, kdy nemyslí na nemoc a na strach, hlavně ze smrti, což je v této době pro ně velké téma.

„Myslím si, že projekt je přínosný jak pro samotné seniory, které kontaktujeme, tak i pro nás studenty. Pro mě osobně to je skvělá zkušenost v tom, že si můžu vyzkoušet vést rozhovor přes telefon, který přece jen je zase trochu jiný, než když si povídám s člověkem tváří v tvář. Zároveň mám radost z toho, že můžu být nějak užitečná a připojit se ke snaze pomoct seniorům v této těžké situaci. Těší mě, když slyším, že seniorům rozhovor pomohl a děkují za to, že se o ně někdo stará a kontaktuje je,“ hodnotí projekt jedna ze studentek Julie Podzemná.

Podle studentů se s problémy více svěřují ženy, zatímco muži si chtějí povídat o různých tématech - o životě, o hudbě, z praktických požadavků jsou nejčastější žádosti o dodání roušky, vyzvednutí léků a obstarání nákupů.

„O péči o seniory se velmi hovoří, mnohdy se ale redukuje jen na zabezpečení materiálních potřeb. Sociální kontakt, byť přes telefon, je však mnohdy důležitější. Jsem velmi rád, že naši studenti jim pomáhají i tímto způsobem a je jisté, že tato činnost je přínosem i pro studenty samotné,“ říká rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

„Přesvědčili jsme se, že komunikace je pro seniory mnohdy důležitější, než si připouštíme, byť se jedná o telefonický kontakt. Touto cestou bychom chtěli vzkázat všem, aby volali svým starším rodičům, babičkám a dědečkům. V tomto projektu bychom chtěli pokračovat i po prázdninách obdobnou formou, aby potřebný senior měl své „spřízněné ucho“, prostě aby byla návaznost na předchozí kontakty,“ dodává generální ředitel RESIDOMO Jan Rafaj.

Pozitivní a mnohdy dokonce dojemné reakce seniorů prokázaly, že projekt Haló, nejste sami! může být velmi jednoduchým a přitom maximálně účinným nástrojem v boji proti pocitu osamělosti a úzkosti, který naši starší spoluobčané často zažívají.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama