Kultura
04/03/2022 Jaroslav Baďura

​Chci se malbou především bavit, říká Martin Fabián Rusek

Je pro mě ideální, když malování a grafický design jsou spolu v harmonii a navzájem se doplňují, říká Martin Fabián Rusek.

"Určitý čas se věnuji smluveným zakázkám v grafickém designu, zejména tvorbě logotypů, vymýšlení sloganů nebo zpracování grafické identity firem. Pak si jdu „odpočinout“ k malbě."

Říká o sobě, že je malíř tělem i duší. Martin Fabián Rusek se chce malbou především bavit, proces malby si užívat a zprostředkovat své vnímání barev a vůni světa ostatním lidem. “Láká mě divoká, expresivní a spontánní malba. V malbě chci být srozumitelný a uvěřitelný a chci v lidech vyvolávat pozitivní emoce,” říká grafický designér a malíř žijící a tvořící ve Studénce.

S jeho výtvarnou tvorbou se nyní mohou obyvatelé i návštěvníci Moravskoslezského kraje seznámit na ostravské venkovní putovní výstavě obrazů z cyklu Ze-ze-Mě. V únoru byly obrazy vystaveny v centru Ostravy u Černé louky, následně pak na náměstí v Ostravě – Jihu. Od 28. února do 13. března bude výstava k vidění na pěší zóně u svinovského nádraží, a poté až do 27. března na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě.

“Po delší odmlce, kdy jsem se jako grafik mnoha firem intenzivně věnoval grafickému designu, se nyní začínám stále více vracet k malbě,” říká autor. “Maluji vše, co mě baví, co obdivuji, co mi dává smysl a čemu věřím. Téma luk a rozkvetlých stromů mě fascinuje mnoho let. Přírodní náměty jsou ve mně velmi silně zakořeněny, sám jsem aktivním a nadšeným zahradníkem a sadařem. Maluji, co jsem prožil, co mi vyrostlo pod rukama, co jsem kde při cyklotoulkách po našem jedinečném kraji spatřil.”

Mezi umělce, kteří jej svou tvorbou ovlivňují, řadí Martin Fabián Rusek například Květu a Jitku Válovy, Kamila Lhotáka, Oskara Kokoschku, Jiřího Sopka, Josefa Žáčka, Lubomíra Typlta a další. “Svým uvolněným stylem malby a grandiózností formátů mě zaujal Jakub Špaňhel,” prozrazuje autor, který realizoval 16 samostatných výstav.

“Přes dvě stovky mých výtvarných prací našly nový domov. Jsem zastoupen v soukromých sbírkách v Česku, Rakousku, Německu, Polsku, Slovensku.”

A proč si zvolil poměrně unikátní způsob venkovní putovní výstavy? “Projektem venkovních výstav navazuji na své předešlé, návštěvně velmi úspěšné výstavy, které byly instalovány na zahradě a plotě našeho rodinného domu. Po celé roky se snažím výtvarné umění přiblížit i lidem, kteří ho aktivně nesledují nebo nevyhledávají,” vysvětluje Rusek.

Věří, že třeba právě touto venkovní výstavou jim může při jejich denních pochůzkách po městě ukázat, že kultura nebo výtvarné umění nejsou nic snobského, ba naopak můžou být běžnou součástí života.

“Věřím, že výstava může lidem navodit příjemné pocity i zážitek, i když jdou zrovna z nákupu nebo venčí psa. Mohlo by jim to i pomoci ztratit ostych nebo předsudky z navštívení oficiálních výstavních galerijních prostor a následně pak vyvolat zájem si pořídit do bytu originální a jedinečný obraz, který jim dotvoří a zútulní jejich interiér,” říká autor. Dodává, že některé vystavené originály jsou na prodej, všechna díla je zakoupit v podobě reprodukcí na plátně.

Portfolio výtvarných i grafických prací lze přehledně nalézt na www.mfrusek.cz.

Foto: Archiv Martina Fabiána Ruska
Sdílejte článek