Sport
30/05/2019 Jaroslav Baďura

​Češi v kvalifikaci neuspěli, do 2. kola se probojovaly Kotlasová s Resovou

V areálu Dolních Vítkovic se ve středu 29. května odehrála kvalifikace mužů a žen do hlavního turnaje J&T Banka Ostrava Beach Open.

Mezi 32 mužskými a 32 ženskými páry figurovalo celkem sedm českých týmů, tři mužské a čtyři ženské. Pouze jednomu páru se podařilo postoupit do druhé fáze kvalifikace, ostatní dvojice se s turnajem rozloučily už v prvním kole.

K postupu do hlavní soutěže byly nejblíže Tereza Kotlasová a Daniela Resová, proti kterým stály v prvním kole juniorské mistryně světa Mariia Bocharová a Maria Voroninová. V první sadě se ruský pár nedokázal vyvarovat chyb, čehož Češky využily a ovládly jej 21:15.

Druhý set byl výrazně dramatičtější, český pár ale zvládnul lépe závěr a zvítězil 21:19. „Myslím si, že jsme v zápase tolik nechybovaly jako Rusky a zároveň se nám podařilo je trochu potrápit servisem. To nám pomohlo a lépe se nám pak bránilo,“ řekla po zápase Resová.

„V Ostravě na turnaji jsme podruhé, moc jsme se sem těšily. Zahrát si doma čtyřhvězdičkový turnaj je super zážitek,“ pochvalovala si Kotlasová.

Mladý český pár se v druhém kole střetnul se zkušenými Rakušankami Katharinou Schützenhöferovou a Lenou Plesiutschnigovou. I přes skvělý výkon podlehly Češky rakouskému týmu 18:21 a 15:21 a s turnajem v Ostravě se musely rozloučit.

„Rozhodoval především jejich dobrý servis, hodně mě tím tlačily dozadu a já jsem si nedokázala tak dobře přihrát, což vedlo i k horšímu útoku,“ vysvětlovala Resová. „Zároveň Rakušanky i dobře přijímaly, jsou to zkušené holky, mají toho hodně za sebou. My jsme na ně nezatlačily tolik, kolik jsme mohly, a to byl ten hlavní rozdíl. Ale jsme rády, že jsme se dostaly až do druhého kola, to se nám loni nepodařilo,“ dodala Kotlasová.

V příštím týdnu se Kotlasová, Resová poperou o kvalifikaci na mistrovství Evropy do 22 let.

V zahajovacím kvalifikačním zápase se na centrkurtu představilo sesterské duo Anna a Magdalena Dostálovy proti Japonkám Megumi Murakamiové a Miki Koshikawaové. Ještě v prvním setu držely Češky s japonským párem krok, prohrály těsně 19:21. Přestože si na začátku druhé sady Dostálovy vypracovaly až pětibodový náskok, od stavu 10:11 je už Japonky nepustily do vedení a nakonec ovládly sadu poměrem 21:12.

„Šli jsme do zápasu s nasazením, že si to jdeme užít a nemáme co ztratit. Byl to náš teprve druhý společný turnaj, Japonky toho mají spoustu nahráno, ale i tak jsme je docela potrápily,“ okomentovala výkon Anna Dostálová.

Na Miroslavu Dunárovou a Marii Sáru Štochlovou čekal v kvalifikaci velmi těžký los – český pár se ve své premiéře na čtyřhvězdičkovém turnaji střetnul s olympijskou vítězkou a mistryní světa Laurou Ludwigovou a dvojnásobnou vicemistryní Evropy v šestkovém volejbalu

Margaretou Kozuchovou. Přestože Češky bojovaly do poslední chvíle, podlehly favoritkám 11:21 a 12:21. „Zahrát si proti Lauře byl náš sen. Když jsme se včera dozvěděly, kdo bude našimi soupeřkami, zaradovaly jsme se a moc se těšily na to, že s touto skvělou dvojicí budeme moci změřit síly. Samozřejmě, že nás vyřazení mrzí, protože je to domácí turnaj se skvělou atmosférou, ale jsme rády, že jsme vůbec dostaly šanci si tady zahrát a s výkonem jsme spokojené,“ zhodnotila Štochlová.

Další českou nadějí na postup z kvalifikace byla dvojice Sára Olivová a Karolina Řeháčková, na které čekal španělský los Amaranta Fernándezová, Angela Lobato Herrerová. Domácímu týmu se však Španělky překonat nepodařilo, podlehl jim 10:21 a 14:21. „Nebyly jsme dostatečně agresivní. Španělky na nás nastoupily a přetlačily nás, zejména servisem. Nám se nedařilo dostávat do útoku, proto to skóre takto dopadlo,“ litovala Olivová.

Boj o osm postupových míst do hlavní soutěže se v odpoledních hodinách odehrál také v kvalifikační skupině mužů, kde se představily tři české páry.

Jako první na centrkurtu změřili své síly Martin Šrámek a Jakub Gala s čtvrtým nasazeným párem Christiaan Varenhorst a Steven van de Velde. Favorizovaní Holanďané si s Čechy poradil ve dvou setech 21:17 a 21:12.

„Soupeři předvedli úplně jinou úroveň hry. Do budoucna se nejvíce musíme soustředit na servis, protože když je jednoduchý, okamžitě nám to vrátí a my pak nemáme šanci,“ řekl Gala. „Největší rozdíl byl v jejich ztrátách a side-outech. I když jsme se na ně snažili tlačit, byli schopni každou nahrávku zpracovat. Ale když zatlačili na nás, my se s tím natrápili mnohem více,“ dodal Šrámek.

Dvojice Jindřich Weiss, Martin Tichý nastoupila v kvalifikačním utkání proti americkému páru William Allen, Stafford Slick. „Hned v úvodu nás zaskočil jejich servis. Na začátku hned vedli 3:0, což nás možná trochu rozhodilo. Hledali jsme cestu, jak se dostat do herní pohody,“ přiznal Tichý.

„Nemyslím si, že bychom byli nějak více svázaní než obvykle, ale je to opravdu jiná úroveň, než kterou běžně hrajeme. Chtěli jsme si to nejen užít, ale taky zkusit vyhrát,“ doplnil Weiss. To se však českému páru nepodařilo. Americkým favoritům podlehli dvakrát 15:21.

Poslední nadějí na postup do hlavní soutěže byli Filip Habr a David Lenc, kteří na centrkurtu vyzvali americký pár Chase Budinger, Casey Patterson. České dvojici se sice nepodařil vstup do utkání a první set ztratili poměrem 12:21, druhý se jim však povedl podstatně lépe, zvítězili 21:17 a poslali utkání do tiebreaku.

V něm ale byli znovu úspěšnější Američané. „Udělali jsme několik zbytečných chyb, vrátili jsme se k tomu, co jsme předvedli v prvním setu. Ale v tiebreaku už prostor na chyby není, takže to o zápase rozhodlo,“ okomentoval utkání Lenc. „V druhém setu se nám podařilo Američany překvapit, zlepšili jsme obranu. Ale oni si na to už v závěru utkání dali větší pozor,“ přidal Habr.

„Zdejší kvalifikace je opravdu těžká, jsou tu skvělé týmy. Potrápili jsme je, ale na to se bohužel nehraje,“ uzavřel Lenc.

Do hlavní soutěže se tak ze sedmi českých párů neprobojoval ani jeden. Turnaj J&T Banka Ostrava Beach Open pokračuje ve čtvrtek 30. května utkáními v hlavní soutěži, kde nechybí obhájkyně loňského vítězství Barbora Hermannová, Markéta Naush Sluková či české jedničky Ondřej Perušič, David Schweiner.

V soutěži se představí ještě další čtyři české dvojice.

Sdílejte článek