ROMAN FRENKO
Polévkový král
Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB – Technické univerzity Ostrava oficiálně zahájila mezinárodní projekt CESAR – Centre of Excellence for Safety Research, který se zaměřuje na bezpečnost vodíkových technologií a dalších alternativních zdrojů energie.
Tento prestižní projekt je financován z programu Horizon Europe ERA Chairs a jeho cílem je vytvořit excelentní výzkumné centrum, které bude sloužit jako klíčové místo pro inovace v oblasti bezpečnostního výzkumu. Na pozici vedoucího projektu CESAR nově nastoupil na univerzitu Ernesto Salzano z Boloňské univerzity, odborník na procesní bezpečnost a hodnocení rizik se zaměřením na vodík, spalování a dopady přírodních katastrof na kritickou infrastrukturu.
CESAR je odpovědí na rostoucí globální výzvy spojené s přechodem na čisté a udržitelné zdroje energie. Vodíkové technologie představují významnou součást budoucnosti energetiky, avšak zároveň vyžadují důkladné bezpečnostní zajištění při výrobě, skladování a využití. „Projekt CESAR přináší jedinečnou příležitost propojit špičkový výzkum, praktické aplikace a mezinárodní spolupráci. Vodíkové technologie mají obrovský potenciál, ale jejich bezpečné využití je klíčové pro jejich rozšíření a veřejnou akceptaci,“ vysvětluje Ernesto Salzano. vedoucí projektu CESAR.
Projekt CESAR propojuje různé obory, jako je ochrana před výbuchy, procesní bezpečnost, analýza rizik nebo krizový management, a zaměřuje se na vývoj metod pro prevenci a minimalizaci rizik spojených s vodíkem a dalšími alternativními zdroji energie. Díky využití pokročilé infrastruktury fakulty, včetně moderních laboratoří, bude možné provádět špičkové experimenty a simulace, které pomohou lépe pochopit a řešit bezpečnostní výzvy.
CESAR posílí mezinárodní postavení Fakulty bezpečnostního inženýrství a přitáhne špičkové zahraniční vědce, kteří přinesou nejen své odborné znalosti, ale i nové pohledy a kontakty. Díky spolupráci s významnými institucemi z celé Evropy bude CESAR hrát klíčovou roli při vytváření nových vědeckých sítí a zvyšování mezinárodní konkurenceschopnosti fakulty. „Věříme, že CESAR se stane významným centrem nejen v oblasti bezpečnostního výzkumu, ale také v oblasti vzdělávání a podpory mladých talentů,“ dodává Jiří Pokorný, děkan Fakulty bezpečnostního inženýrství.
Projekt si klade za cíl posílit vědeckou excelenci Fakulty bezpečnostního inženýrství a zajistit špičkové výzkumné výsledky v oblasti bezpečnosti vodíkových technologií. Zároveň usiluje o podporu mezinárodní spolupráce prostřednictvím propojení akademické a průmyslové sféry. Důležitou součástí projektu je také rozvoj talentu mladých vědců, a to formou odborných školení, výměnných stáží a kariérní podpory. V neposlední řadě je jeho cílem zvýšit udržitelnost a bezpečnost alternativních zdrojů energie díky inovativním metodám a technologiím. „Zisk tohoto prestižního projektu je velký úspěch pro celou VŠB-TUO. Potvrzuje, že naše snaha přivádět do Ostravy špičkové vědce, kterou jsme zahájili před zhruba dvěma lety projektem REFRESH, přináší výsledky. Výzkum bezpečnosti vodíkových technologií a alternativních zdrojů energie pomůže moderní energetice a přechodu k udržitelným zdrojům. Projekt tak přesně zapadá do naší strategie, jejímž cílem je transformovat region na chytrý a zelený,“ uvedl prorektor VŠB-TUO a ředitel projektu REFRESH Igor Ivan.
Slavnostní zahájení projektu CESAR proběhlo 7. února na půdě Fakulty bezpečnostního inženýrství za účasti klíčových představitelů z vědecké i soukromé sféry. Hosté měli příležitost seznámit se nejen s vizí a cíli projektu, ale také navštívit unikátní laboratoře fakulty a vyslechnout odborné přednášky členů poradního výboru a dalších významných výzkumníků.