Gastronomie
03/06/2023 Petr Sobol

Čerstvější a lehčí. Známý podnik v centru Ostravy změnil majitele

Jedna dlouhá éra skončila, aby mohla začít etapa nová. Ostravská restaurace 2Promile, která je jen kousek od Masarykova náměstí, změnila majitele.

Původní majitel měl pod sebou 2Promile více než dvacet let. Restaurace měla několik názvů, dříve to byly Drážďany nebo podnik U Stromu, nejvíc se však ujalo současné jméno – 2Promile. „Chtěli jsme to zachovat, aby tady zůstal duch restaurace. Lidé jsou na tento název zvyklí,“ řekl pro patriotmagazin.cz současný majitel Jakub Křižan, který okolo podniku kroužil už déle. „Bývalý majitel před třemi lety vtipkoval, že toho nechá, že už chce mít klid. No a loni jsme to intenzivně začali řešit. Já se v gastronomii pohybuju už dlouho, jsem z centra Ostravy a mít něco přímo tady pro mě bylo hodně lákavé. Byla to příležitost a já jsem se jí chopil,“ dodal.

Křižan je ve 2Promilích od začátku dubna, za tu dobu už ale stihl provést několik zajímavých změn. Tou nejzásadnější je nový jídelní lístek, který dostal modernější trend. „Tlačíme na čerstvost surovin. Nedržíme je na skladě, aby byly fresh,“ prozradil majitel. Čerstvější a lehčí jsou i polední meníčka. „V těch však držíme i českou klasiku, takže si u nás hosté mohou dát třeba i španělského ptáčka,“ doplnil.

Ve vinném lístku je široký výběr vín z Moravy i Čech, ale taky ze Španělska, Itálie nebo Francie. „Řekl bych, že na Ostravu je to moc pěkný výběr,“ usmál se Křižan, jenž do nabídky zařadil i prémiový alkohol. Na baru tady najdete patnáctiletý rum z Trinidadu nebo Mauriciu či japonskou whiskey.

Dobrou zprávou pro nového majitele je, že do restaurace stále chodí štamgasti, kteří podnik navštěvovali už dříve. „Změny přijali dobře, zároveň jsme oslovili i nové hosty,“ potěšilo Křižana. V teplých dnech je hodně živo taky na zahrádce, na kterou se vejde více než 40 lidí. I díky 2Promilím, které najdete na Puchmajerově ulici, se tak do centra Ostravy zase vrací život. „Rozhodně je to lepší než před nějakými pěti lety. Jako Ostravák cítím, že se lidé vrací zpátky,“ řekl spokojeně Jakub Křižan.

2Promile mají otevřeno každý den kromě neděle, vždy od 10 do 22 hodin, v pátky jedou do půlnoci. Nová éra známého podniku odstartovala více než slibně. A co bude dál? „Chceme zachovat koncept, plánujeme ale i novinky. Na léto připravujeme větší nabídku míchaných nápojů. Vymysleli jsme barovou kartu a časem chystáme i úpravy interiéru,“ naznačil Křižan.

Sdílejte článek