Proměny kraje
20/01/2020 ČTK

Černá kostka? Letos výběrové řízení, hotovo za tři nebo čtyři roky

​​Moravskoslezský kraj předpokládá, že by letos na podzim mohl vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny, takzvané Černé kostky v Ostravě.

Aktuálně se dokončuje projektová dokumentace a připravuje stavební povolení, řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL). Náklady na výstavbu nové knihovny se odhadují na 1,35 miliardy korun.

"Pokud vše půjde dobře, tak na podzim tohoto roku bychom všechno měli mít vyřízeno a bude se vyhlašovat soutěž na zhotovitele stavby," uvedl Curylo. Kraj počítá s tím, že se o náklady podělí se státem a městem Ostrava.

Podle memoranda z roku 2018 by kraj měl zaplatit 400 milionů, stát 800 milionů korun a město Ostrava 150 milionů korun.

"Víme, že současná situace, co se týká podpory regionálních aktivit v oblasti kultury ze státního rozpočtu, je limitována deseti procenty celkové hodnoty díla. My neustále jednáme s ministerstvem jak kultury, tak financí i celou vládou o tom, aby byly dodrženy podmínky uzavřeného memoranda a toto krácení se nás netýkalo," uvedl Curylo.

Vědecká knihovna od vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících najatých prostorách Nové radnice na Prokešově náměstí v Ostravě, denně ji navštíví na 900 lidí. Původní projekt Černé kostky je z roku 2004.

Kvůli vysokým nákladům se ale stavba nikdy neuskutečnila, kraj se později rozhodl od projektu upustit a hovořilo se i o možném umístění novostavby do Národní kulturní památky Dolní oblasti Vítkovice. Nynější vedení kraje se nakonec rozhodlo k projektu vrátit a nechalo aktualizovat projektovou dokumentaci.

Projekt vítězného návrhu z architektonické soutěže upravují přímo jeho autoři, architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař.

"Proti plánu, který jsme si stanovili při zahájení příprav a upgradu Černé kostky, jsme asi ve skluzu 1,5 měsíce. Jedná se o to, že mezitím byla dokončena budova Skeletu, která bezprostředně souvisí s prostorem, kde bude stát Černá kostka. Řešíme nějaké přístupové cesty integrovaného záchranného systému a napojení na ulici 28. října. Jinak zatím žádné komplikace nejsou," uvedl Curylo.

Nenastanou-li komplikace, mohla by se stavba otevřít v roce 2023, nejpozději 2024.

Sdílejte článek