Nejnovější zprávy: Dva kamiony se srazily u Jablunkova, třetí spadl z návěsu Orel skalní s potomkem ve volné přírodě. Další vzácný důkaz návratu dravců!

Proměny kraje

​Ceny Jantar zveřejnily všech 48 nominací ve všech kategoriích

Nominace na Ceny Jantar za rok 2018, které se budou letos již podruhé udělovat umělcům s vazbou na Moravskoslezský kraj, byly již zveřejněny ve všech šestnácti kategoriích.

Jména vítězů budou oznámena 3. března 2019 během velkolepě pojatého galavečera v ostravské hale Gong, na kterém vystoupí špička kulturní scény Moravskoslezského kraje.

O nominacích umělců a uměleckých souborů rozhodovalo v průběhu celého ledna osm odborných porot. Celkem jsou v každé kategorii nominováni tři umělci nebo umělecké skupiny.

„Ceny Jantar jsou regionální obdobou republikových kulturních cen, ovšem udělují se napříč širokým spektrem uměleckých oborů, a to jak v oblasti divadla (opera, činohra, balet a muzikál), tak za populární hudbu, klasickou hudbu a také za výtvarné umění a literaturu. Kritériem pro nominaci jsou vazby umělců na Moravskoslezský kraj,“ uvedl za organizátory Aleš Honus.

Jako poslední byly ve středu zveřejněny nominace za literaturu, kterou za loni vydané sbírky básní získali Marek Pražák, Irena Šťastná a Jan Vrak.

Již dříve byly zveřejněny nominace za populární hudbu, které získali například zpěváci Tomáš Klus a Martin Chodúr a pianista Tomáš Kačo, zpěvačky Marie Rottrová a Kaczi a zpívající violoncellistka Dorota Barová. V kategorii kapel mají nominace kapely Silent Stream of Godless Elegy, Nedivoč a February.

V divadelních kategoriích jsou nominováni například herci Norbert Lichý, Josef Kaluža a Ivan Dejmal nebo herečky Pavla Gajdošíková, Zuzana Truplová a Hana Vaňková.

Nominace byly vyhlášeny i v kategoriích opery, muzikálu a baletu, ale také za artificiální hudbu, kde nominaci získali pianisté Ivo Kahánek, Martin Kasík a cimbalista Daniel Skála.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 3. března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje.

Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například Jan Rokyta se souborem Ensemble Flair, kapely February a Nedivoč, klarinetista Igor Františák, zpěváci Tomáš Klus, Hana Fialová, Patricia Janečková, Radek Melša, Barbora Řeřichová, Boris Urbánek, sbor Permoník a další umělci.

Na jevišti bude přítomen i dvacetičlenný orchestr. Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Generálním partnerem akce je Moravskoslezský kraj.