Společnost
28/06/2020 ČTK

Ceny bytů v panelových domech v Ostravě rostou, dražší jsou i ty na Dubině

​Ceny bytů v panelových domech v Ostravě v posledních letech rostou.

Liší se ale i o statisíce korun podle oblastí, ve kterých se domy nacházejí. Stále větší zájem je o byty jako investici. Byty se běžně prodají do dvou měsíců.

Zájem je ale o všechny typy bytů, nejen panelové, protože poptávka po bydlení výrazně převyšuje nabídku, řekli realitní specialisté Alexandra Vávrová a Martin Kliš ze společnosti Broker Consulting, která poskytuje služby z oblasti finančního plánování.

Pomalu se podle nich smazává rozdíl mezi bydlením v panelových a dříve preferovaných cihlových domech. "Je všeobecně obrovská poptávka po vlastním bydlení a lidé úplně neřeší typ domu. Příliš se nestaví, tím pádem poptávka jednoznačně převyšuje nabídku, a to je to, co ceny nemovitostí výrazně zvedá nahoru," řekla Vávrová.

V nejlidnatějším obvodu Ostrava-Jih, zejména na sídlišti Dubina, je stále o něco menší zájem o bydlení než třeba v Porubě či centru. Například rekonstruovaný byt 3+1 v osobním vlastnictví v Porubě přijde na 2,2 milionu korun, na Dubině to bude okolo 1,8 milionu. "V Ostravě-Jihu jsou ceny nemovitostí i pro běžné lidi pořád dostupné. Ale i na Dubině šly za poslední tři roky ceny minimálně o 300.000 korun nahoru," řekla Vávrová.

Kliš řekl, že ceny panelákových bytů určitě ještě porostou. "Důležitý u velkých panelových domů je i fond oprav. Jsou velké rozdíly, kolik se platí. Když se to přičte k hypotéce, je poznat, jestli se do fondu oprav dává měsíčně 2000 nebo 5000," řekl Kliš.

U bytů v panelových domech ovlivňuje zájem i cenu řada okolností. Příliš v oblibě není přízemí, většina lidí chce mít balkon. "Někdo se rád koupe a v žádném případě by si nekoupil byt se sprchovým koutem. Kdysi byl takový trend, že se dělala koupelna se záchodem dohromady. Od toho se upustilo, teď si lidé cení toho, když je to oddělené. Rozhoduje i to, jestli jsou v bytě průchozí pokoje," řekla Vávrová.

Poslední dobou je poptávka po velkých kuchyních, ale v panelových domech jsou standardem malé, úzké kuchyně. "Teď je jídlo velkým trendem, lidé vaří, prezentují se a žijí tím a hledají kuchyň třeba čtvercovou nebo kde si to můžou přizpůsobit podle sebe nebo propojenou kuchyň s obývákem," řekla Vávrová.

Zděné jádro už podle ní patří k tomu základnímu. "Když je někde umakart, hned to ztratí cenu. Rekonstrukce stojí třeba 100.000," řekla. Panelákové byty už dávno nevypadají všechny stejně. "Jak kdysi byl panelák takový unifikovaný, tak teď při možnostech rekonstrukce, což je taky výnosný byznys pro stavaře, si to každý dělá podle svého a byt si přizpůsobí," řekl Kliš.

Co je u panelových domů velkým problémem, který také ovlivňuje cenu bytů, je nedostatek parkovacích míst. "Když se to kdysi stavělo, v 70. letech ani ne každá rodina vlastnila auto. V dnešní době téměř každá rodina vlastní až dvě auta a prostor na parkování není," řekla Vávrová. Kliš uvedl, že některé panelové domy už mají svá soukromá parkoviště. "Hned to zvyšuje cenu bytů," řekl.

Velká poptávka je v Ostravě i po pronájmech bytů. "Pracuje tu třeba hodně Poláků i Slováků, kteří dojíždějí, ale pak si uvědomí, že je pro ně výhodnější si pronajmout byt," řekla Vávrová.

Byty v Ostravě jsou tak výhodnou investicí, a to například i pro pražské investory. "Dostanou hodně za málo peněz. Třeba v Praze si koupí za pět milionů jeden byt, tady tři a výnos bude určitě vyšší než z jednoho pražského bytu," řekla Vávrová.

Byty jsou podle ní zajímavou investiční příležitostí pro lidi, kteří mají peníze, ovšem zvedá to cenu pro ty, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení.

Sdílejte článek