Canon v Ostravě digitalizuje miliony stran archivu finské církve

Jeden z nejrychlejších skenerů v Evropě v Ostravě pomáhá digitalizovat osm milionů stran písemností z archivu finské evangelické církve ELCF.

Skener InoTec Scamax, který v Česku používá pouze firma Canon a Státní tiskárna cenin, je až třikrát rychlejší než běžné produkční skenery. I se softwarem přijde téměř na milion korun.

Zakázka za víc než deset milionů korun je rozvržena na tři roky, řekl dnes novinářům manažer Delivery Centra Canon CZ Václav Hána.

"Dokáže naskenovat až 340 obrazů za minutu, tedy téměř šest zpracovaných dokumentů za sekundu, a to díky unikátní technologii spočívající v kombinaci kvalitního LED nasvícení dokumentu a několika kamer, které snímají obraz skrze soustavu zrcadel. Nejsou tak v přímém kontaktu s dokumentem a nemohou jej poškodit nebo znečistit," uvedl ředitel divize Business and Information Services Canon CZ Jan Řiháček.

Ostravské centrum dostává každý měsíc z Finska sedm palet s dokumenty. Roztřídí je, zaregistruje a zdigitalizuje. Zpracované materiály posílá do Finska zabezpečeným datovým kanálem.

Skener je podle Hány výjimečný i tím, že má minimum částí, které se opotřebovávají, a nemá ani denní omezení počtu naskenovaných stránek. V Ostravě se na něm aktuálně oboustranně skenuje 15.000 až 25.000 listů denně.

"Nevyužíváme jeho kapacitu úplně na 100 procent jenom kvůli tomu, že jde o archiv, což nejsou tak kvalitní dokumenty. Jinak bychom mohli průtok zdvojnásobit, takže bychom za den dokázali udělat třeba 60.000 stránek, ale to s povahou těch dokumentů není možné," řekl Hána.

Církevní písemnosti jsou rozdělené do osmi kategorií. "Jedná se většinou o knihy a různou dokumentaci, která se týká správy budov. Velká část jsou výstřižky z novin. Část jsou historické knihy, které skenuje náš partner, a pak jsou tam i velké plakáty, které se třeba dělaly na církevní slavnosti, a to skenujeme na velkoformátových skenerech," popsal Hána.

Pokud se firmě zakázka povede, je možné, že si u ní nechají převádět dokumenty do digitální podoby i další finské spolky, církevní i jiné.

Ostravské centrum má skoro 60 zaměstnanců, téměř všichni jsou zdravotně postižení.

Na světě se ročně zpracuje přes 400 miliard faktur, ale jen necelá desetina bezpapírově

Nejvíc se to daří ve Skandinávii a v Latinské Americe, úspěšní jsme však i v České republice.

Svůj podíl na tom má i Canon Delivery Centre se sídlem v Ostravě a Praze – pomáhá už více než 10 let klientům z více než 28 zemí Evropy komplexně zpracovávat jejich faktury a automatizovat další procesy.

Z aktuálního průzkumu společnosti Canon vyplývá, že většina českých kanceláří se zatím bez papíru neumí obejít a s digitalizací váhá. Tři čtvrtiny reprezentativního vzorku firem stále veškeré smlouvy, objednávky či další vnitřní procesy řeší výhradně na papíře.

I přes přetrvávající důraz na papír však nelze říci, že by české firmy digitalizaci svých dokumentů nepovažovaly za jedno z vůdčích témat. Důležitost toho, aby procesy probíhaly elektronicky, podle dat z průzkumu významně roste s velikostí firmy.

U velkých podniků s ročním obratem přes 1,25 miliardy korun je tato důležitost na 72 %, naopak u malých firem s obratem do 3 milionů je bezpapírovost důležitá pouze z 53 %.

Canon Delivery Centre v Ostravě a Praze kombinuje důkladnou znalost odvětví s technickou odborností, aby nabídlo organizacím možnost pracovat efektivněji a inteligentněji. Digitalizace šetří nejen čas, ale i pracovní síly, což je zvláště klíčové v době, kdy firmy velmi obtížně shánějí zaměstnance.

Digitalizačními centry Canonu v Praze a Ostravě projde ročně okolo 25 milionů stránek. Zpracovávají faktury pro zákazníky z celé Evropy. Skenují se většinou v Praze a jejich validace - kontrola a potvrzení se provádí v Ostravě.

"Operátoři jsou schopni naučit se metodiku toho procesu. Objemy zakázek jsou velké, ale i handicapovaný operátor se proces naučí a každý den jede práci stejně, což je pro tento typ zaměstnanců ideální práce," řekl Hána.

Sdílejte článek