Gastronomie
24/08/2022 Petr Sobol

Bývalý učitel dělá zmrzlinu se slivovicí nebo z lanýžů. Prodává ji i na Pustevnách

Tomáš Romanovský z Frenštátu pod Radhoštěm působil řadu let ve školství. Už deset let ale dělá výbornou řemeslnou zmrzlinu.

Coby učitel se Tomáš Romanovský věnoval projektům pro podporu technického vzdělávání na středních školách v republice. Jezdil po Evropě, psal knížky, pořádal celorepublikové semináře. „Dělal jsem to naplno. Potom ale došlo ke sloučení dvou škol a projekty pro odborné vzdělávání se začaly omezovat. Projekt, na kterém jsem pracoval, byl ukončen, a já už jsem neměl motivaci zapojit se do dalšího směřování školy v oblasti všeobecného vzdělávání," vzpomíná pro patriotmagazin.cz.

Tehdy si sedl s bráchou a manželkou, aby vymysleli, ve které oblasti by mohli podnikat. Hledali něco, co by mohli dělat sezonně, aby měli čas i na další projekty. A zmrzlina se jim jevila jako ideální. „Udělali jsme si průzkum mezi hotely a restauracemi vyšších kategorií, jestli by měli zájem o naši zmrzlinu na zakázku. Většina z nich byla z toho nápadu nadšená," říká.

Romanovský začal sbírat zkušenosti v Itálii, kde narazil na mistry zmrzlináře, kteří pracují se špičkovými surovinami. A před deseti lety začal vyrábět svou zmrzlinu Gelati Onesti (v překladu z italštiny poctivou zmrzlinu), se kterou dnes sklízí velké úspěchy. „Získali jsme renomé v profesionální gastronomii. Několik let to sice trvalo, ale povedlo se nám prosadit," usmívá se bývalý učitel, jehož zmrzlinu používají v dezertech třeba v ostravském Zámku Zábřeh, v hotelu Imperial, Penzionu Jurášek v Kunčicích pod Ondřejníkem nebo Mezi plůtky v Čeladné.

Tomáš Romanovský nedávno dokonce získal se svým švestkovým sorbetem se slivovicí ocenění Regionální potravina Moravskoslezského kraje. „Někteří lidé předem nevěří, že by někdo dal do zmrzliny slivovici. Pak ale ochutnají a jsou příjemně překvapení její vůní i chutí," říká Romanovský, který připravil už okolo 120 druhů zmrzlin. „Některé jsem dělal třeba jen jednou, na zakázku. Připravoval jsem lanýžovou nebo šafránovou zmrzlinu, na jednu svatbu zmrzlinu z křenu, v Zábřehu zase medovou zmrzlinu s černým pepřem. Děláme světové zmrzliny, které u nás nejsou moc známé, ale v Evropě mají tradici," prozradil.

Žádné šílené kombinace od něj ale nečekejte, vše má vždy dokonale promyšlené. „Připravujeme zmrzliny, které dávají smysl. Dělali jsme třeba i zmrzliny z hrášku nebo z dýně hokaido," dodal. Cena za jednu porci, která je velká zhruba jeden a půl kopečku, se pohybuje okolo 35 korun

Zmrzlinovou základnu má Tomáš Romanovský ve Frenštátu pod Radhoštěm. Zmrzliny dodává do frenštátské kavárny na náměstí, má stánek na Pustevnách a na farmě Menšík v Kunčicích vznikl dokonce první automat na zmrzlinu ve střední Evropě. „Letos se výrazně zvýšil počet míst, kde je naše zmrzlina k dostání, stále ale hledáme kamenné místo, kde bychom mohli naši zmrzlinu prodávat celoročně," prozradil Romanovský, jenž vyrábí také balenou zmrzlinu v kelímcích, kterou prodává i přímo ve své výrobně. „Vzniklo to během covidu. Skoro dva roky jsem totiž neměl zákazníky, restaurace i hotely byly zavřené, a tak jsem začal dělat balenou zmrzlinu a nanuky. Podpořili nás i místní prodejci, díky kterým jsme mohli přežít," ohlíží se zpátky.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama