Společnost
19/05/2025 Petr Sobol

Bývalá márnice se proměnila v muzeum o historii Heřmanic

Foto: se souhlasem Slezské Ostravy

Na hřbitově za kostelem sv. Marka v Heřmanicích vzniklo muzeum místní historie, a to v budově někdejší márnice.

Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš během slavnostního otevření připomněl, že městský obvod obdobným stavbám věnuje velkou péči. Slezská Ostrava přispěla financemi na rekonstrukce kostelů v Hrušově nebo v Kunčičkách, podobně i na rekonstrukci kaple v Antošovicích. Jenom ve Slezské Ostravě stojí pět římskokatolických kostelů, dále řada staveb Husových sborů i jiných církevních památek. „Nyní budeme restaurovat Švédský kříž na ulici Švédská a přemístíme jej na důstojnější místo. U příležitosti 80 let kapličky v Antošovicích u ní bude postaven nový dřevěný kříž. Zrestaurovali jsme rovněž kříž stojící před heřmanickým kostelem,“ uvedl starosta Vereš.

Proměnu někdejší márnice na muzeum označil slezskoostravský starosta za skvělý nápad, který vzešel z místní heřmanické komunity. Původně měla být stará márnice zbourána. Nyní se o ní hovoří jako o muzeu, ale také o kapličce.

„Nebýt osvíceného starosty, tak dnes u opravené kapličky nestojíme. Mám velkou radost z toho, že muzeum pojednává o kořenech, o našich předcích, kteří budovali tuto krásnou obec,“ zdůraznil farář Leoš Ryška, jeden z iniciátorů proměny bývalé márnice.

Jako první mohla symbolicky do nově opravené kapličky vejít devadesátiletá občanka Heřmanic Anna Sitková. „V roce 1934 jsem byla v místním kostele pokřtěná, v roce 1952 jsem se v něm vdávala,“ vzpomínala. Jako kostelní uklízečka dokonce chodila před desítkami let někdejší márnici uklízet. „Ani nemohu uvěřit tomu, co vidím. Proměna márnice se mi moc líbí,“ svěřila se pamětnice.

Součástí slavnostního otevření v rámci projektu Historie všemi smysly bylo rovněž zasazení pamětního Stromu pokoje – mezinárodní iniciativy, která má symbolizovat především historii. Takto bylo již vysazeno 38 stromů na čtyřech kontinentech. Strom, Lípa malolistá, je teprve druhým obdobně vysazeným stromem v České republice. Odměněni během celého dne byli rovněž výherci fotografické soutěže z Kysuce a Slezské Ostravy, vystoupily děti z MŠ Požární, slovenští hosté předvedli ukázky folkloru, hrnčířství i přípravy tradičních jídel.

Muzeum v Heřmanicích má stejnou otvírací dobu jako sousedící Farní zahrada sv. Marka, navštívit jej lze od úterý do soboty dopoledne mezi 9. a 12. hodinou a odpoledne od 14 do 19 hodin. V neděli pak mezi 14:00 a 19:00.

Sdílejte článek