Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

Proměny kraje

​Budoucí stavaři mají v Opavě nové dílny a školní jídelnu

Nově zrekonstruovaná školní kuchyň s jídelnou a nové dílny budou sloužit žákům a zaměstnancům Středního odborného učiliště stavebního v Opavě. Stavby finančně dotoval Moravskoslezský kraj.

Foto: MSK

Školní kuchyně odborného učiliště je v provozu 51 let. Neodpovídala už požadavkům hygieniků a technickým nárokům moderní gastronomie.

„Kdybychom ji nezrekonstruovali, museli bychom ji nejspíš zavřít. Akce zahrnovala také kompletní stavební rekonstrukci školní jídelny, která má nejen novou elektroinstalaci, topení, ale také gastro vybavení,“ uvedl náměstek hejtmana pro finance, majetek a investice Jaroslav Kania.

Dodal, že Moravskoslezský kraj rekonstrukci dotoval 14,5 miliony korun, 800 tisíc korun zaplatila škola, tedy příspěvková organizace kraje.

Stavební učiliště má nově také větší a lépe vybavené dílny. Z evropské dotace a finančních zdrojů školy se podařilo vybudovat dvě nové učebny odborného výcviku, sociální zázemí pro obory elektrikář, instalatér, mechanik instalatérských elektrotechnických zařízení.

„Dílny jsou také nově vybaveny. Celé to stálo zhruba 10,75 milionu korun. Technické provozy v kraji si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Chceme proto zatraktivnit a zkvalitnit výuku technických a řemeslných oborů vzdělání a hlavně přispět k lepšímu uplatnění absolventů učilišť na trhu práce. Kvalitnější vybavení, moderní dílny a nové zázemí by také mohly nalákat absolventy základních škol, aby se šli vyučit na zmodernizované krajské školy,“ řekl náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

Loni Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu investoval do školských budov více než 100 milionů korun.

„Z evropských zdrojů jsme mohli zrealizovat celkem 11 investičních projektů. Do desítek škol zřizovaných krajem bylo přerozděleno celkem 250 milionů korun. Peníze šly na laboratoře technických zaměření, laboratoře virtuální reality, elektrolaboratoře nebo na modernizaci výuky svařování. Také byla podpořena výuka CNC programování nebo výuka pro Průmysl 4.0. a další,“ upřesnil náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

Dodal, že pokud jde o letošní investice do krajských školních budov, budou minimálně stejné jako v roce minulém.