Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Budiž světlo. Vánoční dům v Beskydech září jako v Americe

Matthew Broderick a Danny DeVito září ve filmu Budiž světlo v rolích sousedů, kteří mezi sebou soutěží o nejhezčí vánoční výzdobu. Za bohatě nazdobenými domy však nemusíme jezdit až do Ameriky, stačí se vydat do Beskyd.

Vánoční dům v Třanovicích září do všech stran. Foto: Jakub Palach

Beskydská obec Třanovice se během vánočních svátků stává hodně navštěvovaným místem. Může za to rodina Palachů a jejich zářící vánoční rodinný dům. Letos ho zdobí téměř 35 tisíc žárovek a příští rok by jich mohlo být dokonce přes padesát tisíc. „Je to meta, kterou chceme překročit. Příští rok to bude ještě větší,” usmívá se devatenáctiletý Jakub Palach.

Vánoční dům v Třanovicích pravidelně svítí už deset let. Letošní výzdoba se chystala od září a stojí opravdu za to. Nazdobený dům svítí do všech stran, září i sobi, sněhuláci nebo jeleni. Nejdražší „atrakcí” je chytrý strom, který mění barvy. „Měsíčně nás celý provoz stojí okolo 2,5 tisíc. No a k tomu je třeba přičíst celou výbavu, která není vůbec levná,” dodal Palach.

Student Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně, kde se věnuje agropodnikání, chystal výzdobu každý den po škole. „Dělal jsem na tom asi měsíc v kuse, vždy od tří do devíti do večera. Někdy mi pomáhali i rodiče. Další měsíc pak bude trvat, než výzdobu sklidím a schovám ji do garáže,” prozradil mladík z Třanovic. Na to je však ještě čas, vánoční dům bude svítit až do 24. ledna.

U domu se pravidelně schází lidé z okolí. Během každé adventní neděle se na jeho zahradě podával (nejen) pro sousedy punč a okolo třanovické atrakce bylo pokaždé plno. „Za poslední víkend jsme tady měli od pátku do neděle tak tisíc lidí. Zvědavci se jezdí dívat i během týdne, míří k nám taky lidé z Polska a ze Slovenska,” řekl nám Palach.

Jakub Palach se netají tím, že ho inspirují nazdobené domy v Americe, mnohé z nich jsou ale podle něj už přeplácané. „A to já bych nechtěl. Chci tady mít typickou českou vánoční výzdobu,” prohodil mladík z Beskyd, jenž navazuje na práci svého táty. Právě on totiž v roce 2012 dal poprvé na strom světýlka, čímž tehdy nevědomky odstartoval velkou rodinou tradici. „Taťkův brácha žije v Americe, a tak jsme se to celé snažili dostat i k nám,” dodal.

Vánoční dům Palachů je v Třanovicích největším lákadlem, zahanbit se ale nenechali ani ostatní a celá obec během vánočního období září. „Už to tady k nám patří. Lidé jsou rádi, že to tady máme, vždy se u nás sejdou a dáme si punč. Je to krásné,” říká spokojeně Jakub Palach. A co na jeho netradiční zálibu říkají kamarádi a spolužáci? „Že jsem blázen. Ale taky, že je to wau, líbí se jim to,” těší jej.

Fotogalerie

Zavřít reklamu