Nejnovější zprávy: Závodní tým Rentor Racing vás dostane na nejlepší rallye i motokros Mikuláš, čert a anděl před sto lety? Dnešní děti by tato trojice vyděsila. Dárky byly prosté

Společnost

Bude ve Štramberku nová cementárna? Místní proti ní bojují peticí

Jinak poklidné městečko Štramberk ovládla bouřlivá nálada.

Foto: flickr.com

Společnost LB Cemix, která v místním lomu těží vápenec, v tomto týdnu představila veřejnosti záměr rozšíření těžby a stavby nové cementárny. Místním se to nelíbí. Obávají se, že jim nový průmyslový komplex zhorší kvalitu života.

Těžaři plánují rozšíření lomu o 7,1 hekratů a jeho zahloubení o 50 výškových metrů. Vydobytý kámen chtějí na místě dále zpracovávat v novém provozu.

„Tato změna představuje lepší a efektivnější využití neobnovitelného přírodního zdroje vápence do výrobku s vyšší přidanou hodnotou, po němž je ve stavebnictví stále silná poptávka,“ uvádí Daniel Bubák v dokumentaci, kterou k záměru vypracoval.

O nové továrně se přitom nejedná poprvé. Podobný plán měl vlastník lomu už v roce 2002. O prolomení limitů těžby se pak snažil naposled v roce 2017, kdy návrh smetli ze stolu štramberští zastupitelé.

Proti záměru se už při jeho představení zvedla vlna nevole. Obyvatelé Štramberka a Ženklavy se obávají, že těžký průmyslový provoz znečistí vzduch, poškodí zdroje podzemní vody, znehodnotí majetek i krajinný ráz. Do boje proti zamýšlenému průmyslovému kolosu vyrazili s peticí.

„Věříme, že nasbírané podpisy nám pomohou při dalších jednáních, petici budeme adresovat na Ministerstvo životního prostředí,“ uvedl za petiční výbor Ondřej Holub.

„Domníváme se, že význam ochrany přírody, kulturního dědictví, životního prostředí a zdraví převyšuje nad ekonomickým zájmem na vydobytí zásob vápence,“ upřesnila další členka petičního výboru Zuzana Káňová, která v těsné blízkosti lomu a bývalé, dnes již neexistující cementárny vyrostla.

„Lidé mohou petici podepsat na petičních místech ve Štramberku, Ženklavě, Kopřivnici či v Příboře. K dispozici je i elektornická verze. Naše výzva se ale netýká jen místních. Nová cementárna totiž spalovaním uhlí a karbonizací vápence způsobí další znečištění vzduchu, což bezesporu ovlivní široké okolí,“ tvrdí Holub.

Naproti tomu posudky zpracované Danielem Bubákem a jeho kolegy hovoří jinak. Vliv záměru na ovzduší hodnotí jako nepříznivý, nikoliv však jako významně nepříznivý nebo takový, který by realizaci neumožňoval.

V pondělí 11. listopadu proběhne jednání štramberských zastupitelů, kteří by se měli k celé záležitosti vyjádřit. Termín pro podání připomínek v rámci řízení EIA vyprší 13. listopadu.