Nejnovější zprávy: Milostivé léto. DPO vám za necelou tisícovku odpustí zbytek dluhu, úroky i exekuce Jdeme hlavou proti zdi, říká Patrik Bauer z Řeznictví u Bobra

Společnost

Bude, nebo nebude? O stavbě obchodního centra ve Staré Bělé rozhodne referendum

Ve stejné dny jako říjnové volby do Poslanecké sněmovny se v ostravském městském obvodu Stará Bělá uskuteční referendum o stavbě obchodního centra.

O stavbě obchodního centra ve Staré Bělé se rozhodne v referendu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Městský obvod požaduje, aby byl účastníkem stavebního řízení a jeho případné připomínky ke stavbě akceptoval ostravský magistrát. ČTK to řekl starosta Staré Bělé Mojmír Krejčíček.

Centrum s názvem Retail Park Ostrava-Jih má být postaveno na ploše mezi ulicí Junáckou, Plzeňskou a v budoucnu i Novou Krmelínskou. Jedná se o pozemky, které jsou podle územního plánu určené pro komerční účely. Dostaly se tam už v 90. letech minulého století, a to i přes tehdejší nesouhlas občanů,” uvedl Krejčíček.

Se stavbou, na kterou už dříve upozornila Česká televize, podle starosty nesouhlasí někteří obyvatelé Staré Bělé, zejména lidé bydlící podél Junácké ulice. Obávají se zvýšeného hluku, světelného smogu, ale i zvýšení prašnosti. Zároveň poukazují na to, že se budou dívat na nízkonákladové budovy. Pokud vůbec má vzniknout ve Staré Bělé, městském obvodě vesnického charakteru, takováto zástavba, o čemž nejsem přesvědčen, pak budeme požadovat, aby byl zachován lesík ve špici Junácké a Plzeňské, který obyvatele přilehlých rodinných domů chrání před hlukem a prachem z provozu na Plzeňské," řekl Krejčíček.

Retail Park Ostrava-Jih má být 200 metrů dlouhý, 30 metrů široký a osm metrů vysoký. Podle návrhu mají být součástí Retail Parku obchody, služby pro obyvatele, rychlé občerstvení, myčka aut nebo benzinová pumpa. Územní plán také počítá se stavbou hal pro lehký průmysl, které mají být postavené vedle obchodního centra.

Stavbu by chtěla firma Sanato invest, coby investor, zahájit co nejdříve. Na inkriminovaných pozemcích vzniká více projektů. Retail Park zabere jen menší část z nich,” sdělil za firmu Sanato invest mluvčí Tomáš Skoček. Zároveň uvedl, že celý projekt je teprve v přípravné fázi a řada technických záležitostí je dosud předmětem jednání.

Podle mluvčí ostravského magistrátu Gabriely Pokorné zatím město neobdrželo žádost, na jejímž základě by bylo možné stavbu povolit. Žádost o vydání koordinovaného stanoviska či o územní rozhodnutí podána nebyla,” uvedla Pokorná.