Byznys
15/12/2019 ČTK

Brexit? Podniky z Moravskoslezského kraje se potíží nebojí

​Průmyslové podniky z Moravskoslezského kraje neočekávají v souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie žádné zásadní problémy.

Konkrétní dopady je ale podle firem zatím těžké předpovídat, protože ještě nejsou známy přesné podmínky brexitu, řekli zástupci firem. Britský premiér Boris Johnson po čtvrtečním vítězství ve volbách prohlásil, že brexitu nic nezabrání.

"Velká Británie je náš významný odběratel, proto přirozeně sledujeme, jak dopadne situace kolem Brexitu. Očekáváme, že největší dopad budou mít změny s ním související od roku 2021," řekl mluvčí nošovické automobilky Hyundai Pavel Barvík.

Brexit pak podle něj ovlivní především délku distribuce automobilů a s ní spojené náklady. "Případný dopad na poptávku jsme připraveni kompenzovat z jiných oblastí, jelikož vyrábíme vozy pro 69 zemí světa na pěti kontinentech. V letošním roce nám rostly prodeje na vybraných evropských trzích, Středním východu a v Africe," řekl Barvík.

Ostravská skupina Cylinders Holding má ve Velké Británii vlastní obchodní zastoupení. Tradičně tam totiž vyváží celou škálu vysokotlakých ocelových lahví na technické plyny, nádoby na skladování plynu při vysokých tlacích, lahve na plny pro potravinářství, ale i potápěčské lahve nebo lahve pro hasicí techniku. Na britském trhu nacházejí uplatnění i vodíkové technologie, které holding rozvíjí.

"Jsme připraveni na obě varianty vývoje v Británii, tedy i na takzvaný tvrdý brexit. Británie je pro nás zajímavým trhem. Prodáváme tam naši produkci za řádově miliony liber," uvedl předseda dozorčí rady Cylinders Holding Jan Světlík.

Velká Británie nemá vlastní výrobu ocelových vysokotlakých lahví, holding proto očekává, že poptávka po těchto produktech z Česka tam zůstane zachována.

V Londýně má sídlo nový majitel huti Liberty Ostrava, skupina Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance. "Předpokládáme, že brexit bude mít na naši huť v Ostravě zcela zanedbatelný, nebo žádný dopad," uvedl mluvčí Liberty Steel Patrick Toyne-Sewell.

Mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková řekla, že export do Británie tvoří přibližně pět procent obchodních transakcí společnosti v Evropě mimo Česko. Podnik z velké části obchoduje s mezinárodními společnostmi, které v Británii vyrábějí.

"Brexit je jedno z mnoha témat na politické scéně, které se dotýkají našeho podnikání, nikoliv však to nejdůležitější. Z hlediska obchodu jej pochopitelně monitorujeme. Dokud ale nejsou známy a stanoveny podmínky dohody, je velmi těžké předpovídat dopady," uvedla mluvčí.

Odchod Británie z EU byl klíčovým tématem předčasných britských parlamentních voleb. Konzervativci premiéra Johnsona ve čtvrtečních volbách získali absolutní většinu v Dolní sněmovně. Johnson pak ve vítězném projevu prohlásil, že odchodu z Evropské unie k 31. lednu 2020 již nic nezabrání.

Sdílejte článek