Nejnovější zprávy: Paštiky, trhané i sušené maso, cider. A všechno s medem, doporučuje včelař ze Šilheřovic Do opavského babyboxu dnes někdo odložil holčičku. Dostala jméno Olinka

Proměny kraje

​Bordel si odvezte! Kampaň nabádá turisty, jak se mají chovat v lese

Letošní zimní sezona více než jindy ukázala, že ne všichni výletníci vědí, jak se mají v přírodě chovat.

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Kvůli pandemii a s ní souvisejícím restrikcím se do přírody vypravilo více lidí, s blížícím se letním obdobím jich tam bude ještě více. Kampaň Zodpovědný turista připomíná, jak se na výletech chovat.

„Každý samozřejmě ví nebo alespoň tuší, že pobyt v přírodě má určitá pravidla. I malé dítě Vám vyjmenuje, že se odpadky nevyhazují jen tak kdekoliv, že se v lese nemá rozdělávat oheň a dělat zbytečný hluk, nebo že pro stanování jsou určené kempy. Bohužel, není málo lidí, kteří tato jasná pravidla nerespektují," vedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch Jan Krkoška.

"A tak jsme si řekli, že je na místě si některé zásadní věci připomenout, ideálně vtipnou a hravou formou, a tak vznikl Manuál zodpovědného turisty,“ dodal Jan Krkoška s tím, že manuál vznikl ve spolupráci kraje s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a s Lesy ČR.

Několikastránkový manuál osloví všechny věkové kategorie. Jednoduchá a vtipná grafika doplněná o krajový dialekt má turisty přimět uvědomit si, jak se na výletech chovají.

„Hledáme nejrůznější způsoby, jak do povědomí lidí dostat odpovědný přístup k přírodě. Hravé kresbičky a hesla i vtipné video popisují největší prohřešky výletníků. Možná se i ti největší hříšníci chytnou za nos a ten obal od oplatky místo do borůvčí hodí do batohu. Snad lidé přestanou ničit místa, která mají rádi, a do kterých se chtějí v budoucnu vracet,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Na video se můžete podívat zde.

Videospot poběží na sociálních sítích, tištěný manuál lidé najdou v informačních centrech nebo stránkách Moravskoslezského kraje. Na turisticky nejfrekventovanějších místech pak budou postupně rozmístěny informační cedule.