Kultura
04/06/2024 Petr Sobol

Bo Cirk! Moderní cirkus z Ostravy chce dobýt svět

Foto: se souhlasem Cirkula

Ostrava už od středy znovu ožije novým cirkusem. Cirkulum, které proběhne v areálu Slezskoostravského hradu, představí výjimečné evropské i domácí umělce.

„Hlavní zprávou je, že festival opět bude. Každým rokem k němu totiž vede velmi dlouhá cesta,“ řekl pro patriotmagazin.cz principál Václav Pokorný, který před lety v Ostravě založil kreativní, artistickou a uměleckou společnost Cirkus trochu jinak. Pravidelně pořádá festival Cirkulum a teď spouští nový ambiciózní projekt Bo Cirk.

Cirkulum už klepe na dveře. Na co se letos můžeme těšit?

Opět budeme v areálu Slezskoostravského hradu, který je pro nás ideálním místem. Letos budeme stavět tři šapita pro tři velké company. Jednu z nich diváci znají už z loňska – do Ostravy opět přijede španělský soubor Cia Paki Paya, který je v uměleckém světě známým pojmem. Získali už spoustu ocenění. Loni hráli v amfiteátru a letos budou v šapito pro 60 lidí, kde odehrají své velmi intimní a komorní představení.

Kdo se objeví v dalších šapitech?

V jednom z nich bude finská Race Horse Company, přivezou úžasné představení propojené s tancem a adrenalinem. Jedná se o významné akrobaty, kteří vystudovali dánské cirkusové školy. Na scéně budou mít obrovskou trampolínu, své vystoupení doplní podmanivou a emotivní hudbou. Třetím představením bude Circo Zoé: francouzsko-italská company, která získala prestižní cenu na jednom z rakouských festivalů. Půjde o komorní představení s živou kapelou, které pojednává o adrenalinu mezi lidmi.

Co během festivalu plánujete v hradním amfiteátru?

Venku v amfiteátru bude švýcarská dvojice E1NZ, která před deseti lety vystupovala v nejprestižnějším kabaretu v Paříži. Diváci se mohou těšit na umělce, kteří budou létat na desetimetrové konstrukci. Jedná se o úžasné představení, které do amfiteátru skvěle zapadne.

Chystáte i světovou premiéru představení Létající Citadela. Na co se diváci mohou těšit?

Pokud dá Bůh a počasí, bude to velké. Ve valech hradu budeme mít horkovzdušný balon s doprovodem živé hudby, v kompozici budou vystupovat akrobaté. Toto představení máme naplánováno na čtvrtek a pátek, budou v něm vystupovat i studenti Janáčkovy konzervatoře. Bude to velký emotivní a vizuálně zajímavý projekt. Snad nám bude přát počasí.


Foto: se souhlasem Cirkula

Objeví se na Cirkulu i další umělci z Ostravy?

Určitě! Chystáme také streetartová vystoupení v podhradí, kde se objeví i ostravská dvojice PiTiPALDi. Na Cirkulu budou mít svůj work in progress, díky čemuž zjistí, jak na ně lidé reagují. Oficiální premiéru budou mít v říjnu, takže do té doby budou zkoušet a ladit. Jedná se o pouliční streetové vystoupení, jako kulisu budou kluci používat vozík za autem. Zároveň je to jedna z novinek nově vzniklého Bo Cirku.

To zní docela ostravsky! Co s Bo Cirkem plánujete?

Chtěli jsme mít název, který si zapamatují i lidé v zahraničí. V naší company máme děti už od pěti let, dnes jim je třeba 18. Každý den na sobě dřou, stále vymýšlíme nové projekty. A právě ty už budeme prezentovat pod Bo Cirkem. Budou to představení Létající Citadela, PiTiPALDi nebo Testosteron, které uvedeme v premiéře na Letní Letné. Jedná se o představení o čtyřech mladých lidech, kteří mezi sebou soutěží a hledají své místo. Má to přesah i do mužské křehkosti.

Máte už v Ostravě nějakou scénu, kde hrajete pravidelně?

Na Cirkulu uvedeme v ostravské premiéře Erlend-Cizinec, kterého poté budeme hrát v Komorní scéně aréna. Vlastně se jedná o takový první vykopávácí míč Bo Cirku. Jinak ale žádné stálé divadlo, kde bychom v Ostravě hráli, nemáme.

A budete mít?

Rádi bychom v Ostravě našli místo, kde bychom mohli hrát alespoň několikrát do roka. Každopádně v tomto směru je to složité, v Ostravě totiž není jednoduché získat diváka na to, čemu se věnujeme.

A daří se vám to v zahraničí?

V zahraničí se nám daří. Nedávno jsme byli v Nizozemsku, zvou si nás taky do Belgie, Rakouska, Německa, Itálie nebo Polska. Zrovna teď připravujeme další představení, se kterým vyrazíme za hranice. Každopádně, hodně hrajeme i doma, objíždíme významné české festivaly. Ročně odehrajeme 180 až 200 představení.

Nemrzí vás, že se o vás více neví i v Ostravě, ve které jste doma?

Je to tak, i proto chceme změnit naši vizáž, i proto Bo Cirk. Dosud jsme se věnovali hodně eventům, teď o sobě ale chceme dát více vědět i širší veřejnosti. V Ostravě totiž máme výjimečné talenty, které mají obrovskou chuť na sobě pracovat. Teď je na nás, na produkci, abychom z nich vymáčkli, co se dá. Ostrava nový cirkus tolik nezná. Nikdo neví, že umělci potí krev dvanáct hodin denně, sedm dní v týdnu. Naši umělci jsou nadšenci, kteří to dělají po práci. My potřebujeme celý tým zprofesionalizovat. Pokud to neuděláme, vrátíme se zase zpátky.

Jak toho dosáhnout?

Potřebujeme se zdokonalit v disciplínách. V zahraničí se nový cirkus učí na školách. A my se chceme světovému trendu přiblížit, proto na sobě musíme neustále makat. Pořádáme i řadu workshopů, abychom posunuli své možnosti. Vezměte si třeba Cirque du Soleil. Člověk byl top akrobat, oni ho vzali k sobě, pět let s ním pracovali a udělali z něj špičkového umělce. Je to velká dřina.

Jak hledáte nové talenty? Nebo oni hledají vás?

Je to nějaký vesmír, který vždy někoho přinese. Hledáme talenty, někdy přijdou sami. Učím na Janáčkově konzervatoři, hledáme i tam. Pořádáme kurzy a workshopy, chodí k nám rodiče i malé děti. Taky jezdíme po školách z celého kraje, ve kterých prezentujeme, co to vlastně nový cirkus je. Lidé totiž mnohdy nemají vůbec představu, o co se jedná. Na školách zapojujeme i děti, která pak dělají představení pro celé školy. Má to ohromný vibe. Snažíme se vylepšit celou kulturu. I proto přicházíme s Bo Cirkem, věřím, že se stane světovým fenoménem.


Foto: se souhlasem Cirkula

A co vy? Hrajete v nějakém představení?

Už ne, dříve jsem ale vystupoval. Miluju streetové věci, buskery, osm let jsem cestoval a v zahraničí jsem se takto živil. Poté, co jsem se vrátil, jsem se rozhodl, že něco podobného zkusím rozjet i v Ostravě. Letos slavíme už 18 let! V roce 2006 jsme založili Cirkus trochu jinak. Začali jsme jako kejklíři s historickým šermem, táhlo mě to ale jiným směrem, fascinovalo mě cirkusové umění. A tak jsme se mu začali pořádně věnovat.

Co se týká hudebních festivalů nebo sportovních akcí, má Ostrava ve světě velký zvuk. Jak je to v případě Cirkula?

Loni u nás byla největší hvězda, kterou jsme mohli přivést. David Dimitri pochází ze známé generace, ve Švýcarsku je dokonce cirkusová škola jeho dědy. Dlouho byl v Cirque du Soleil, potom se osamostatnil a udělal si vlastní intimní představení pro 200 lidí. Říkal, že u nás zažil jedno z nejvíc emotivních publik. To byla velká poklona. V posledním představení mu lidé tleskali ve stoje 15 minut předtím, než to celé dohrál.

Takže světové hvězdy do Ostravy chtějí?

My sami na festivaly hodně jezdíme, to je alfa a omega. Představení, která k nám vozíme, jsou totiž hodně organizačně náročná a finančně nákladná. Pokud by se to lidem nelíbilo, jsme nahraní. Musíme vědět, že si lidé odnesou skvělý zážitek. A myslím, že se to díky umělcům, kteří u nás vystupují, daří. Ostrava je fenomén, v tomto jdeme hodně dopředu.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama