Nejnovější zprávy: Sdílko je zpátky. Do Poruby míří regionální prodejci, workshopy i kavárna Vražda v Porubě! Třicetiletý muž včera zabil mladou ženu

Gastronomie

Blogerka z Ostravy kvůli přejídání přibrala 30 kilo, teď vydala zdravou kuchařku

Sára Fábry Köpplová z Ostravy se potýká se záchvatovitým přejídáním. S tím se ale rozhodla zatočit, stala se z ní oblíbená food blogerka a před pár dny vydala knihu zdravých receptů, kterou nazvala Zhubni v kuchyni.

Foto: se souhlasem Sáry Fábry Köpplové

Záchvatovité přejídání se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Moc se o něm sice nemluví, o to je ale zákeřnější. Své by o tom mohla vyprávět Sára Fábry Köpplová z Ostravy.

Sára pochází z Poruby. Nedávno dokončila vysokou školu ve Zlíně, kde studovala marketing. V tom se taky několik let pohybovala, pak ale dala výpověď a začala se věnovat správě sociálních sítí. Na těch je hodně aktivní a se svými fanoušky se dělí i o svůj životní příběh.

„Celý život jsem držela diety. Měla jsem problémy s jídlem a hubnutím. Pořád jsem jedla, přejídala jsem se a nevěděla jsem, jak z toho ven,“ přiznala pro Magazín PATRIOT.

Že je něco špatně, začala pozorovat už na základní škole. Tehdy před rodiči schovávala obaly od jídla. V té době se o tom ale ještě moc nemluvilo a mnoho informací nebylo ani na internetu. Všechno pak vyvrcholilo, když byla na vysoké. Studovala totiž něco, co ji nenaplňovalo, což byl zápřah na její psychiku. A tak se přejídala. „Tehdy na mě ale vykoukl jeden článek, ve kterém se psalo přesně o tom, co jsem zažívala. Tak jsem si řekla, že zkusím vyhledat odbornou pomoc,“ svěřila se.

V dobách, kdy se přejídala nejvíc, dokázala sníst všechno, co jí přišlo pod ruku. V supermarketu si nakoupila kvanta nezdravého jídla, které pak do sebe doma naházela. Kamarádi se jí ptali, jak jí mohou pomoct, žádný účinný recept ale nefungoval. „Byla jsem v transu, měla jsem černo před očima. Bylo to jako když berete drogy a potřebujete si něco dát. V té době o sobě nevíte, bolí vás ruce, svaly, prostě všechno,“ přiblížila stavy, kterými si procházela.

Dlouho nevěděla, jak z tohoto zamotaného kruhu ven. Cestu k lepším zítřkům našla až ve vaření. Ostatně, vaření měla ráda už jako malá, takže jen musela vymyslet, jak bude vařit zdravě. A taky tak, aby její jídla jedl i manžel. „Důležité bylo, že jsem si celý problém přiznala a že jsem vyhledala odbornou pomoc. Založila jsem si profil na Instagramu, který byl původně postavený ne receptech. Taky jsem tam ale psala můj životní příběh a cestu, kterou procházím,“ uvedla Sára, která má na svém instagramovém profilu téměř 46 tisíc fanoušků.

Food blogerka z Ostravy přiznává, že ze všeho ještě není venku. „Stále s tím pracuji, je to běh na dlouhou trať. Dá se z toho vyléčit, ale během nějaké složité situace do toho můžete zase spadnout. Chodím pravidelně k terapeutovi. A když jdu do kavárny, tak už si dám kávu i dortík a snažím se nemít výčitky,“ usmála se.

Když bylo nejhůř, tak se zvládla přejídat i tří měsíce v kuse. Tehdy přibrala okolo třiceti kilo. „Přejedla jsem se, další den jsem měla výčitky a říkala jsem si, že se vším skončím. Že budu cvičit a nedám si nic nezdravého. Byly to dva extrémy, jenže tělo z toho bylo unavené, a to všechno vedlo zase k přejídání,“ pokračovala Sára Fábry Köpplová.

Sára si brzy všimla, že s jídlem nebojuje sama. Naopak, na Instagramu objevila spoustu dalších žen, kterým svým příběhem pomohla. I proto se rozhodla vydat kuchařku Zhubni v kuchyni, která vyšla na konci května. „Přes sociální sítě mě našlo nakladatelství. Celou dobu jsem si přála vydat kuchařku, i proto jsem si zakládala profil, ale hledala jsem odvahu. Pak mě oslovili a bylo to,“ říká o své knize, ve které je 60 zdravých receptů na snídaně, pomazánky, polévky, obědy či dezerty. V knížce Sára píše taky o svém životním příběhu, se čtenáři se dělí o užitečné tipy a taky radí, jak si zdravě připravit některé „prasárničky.“

„Recenze na kuchařku jsou zatím pozitivní. Lidem se nechce každý den chodit do zdravé výživy, naopak, v receptech jsou suroviny, které jsou poměrně levné a dají se sehnat v supermarketu. A přesně tak jsem knihu chtěla napsat – jednoduché recepty pro každého.“ dodala Sára, podle níž samotné hubnutí není klíčem ke štěstí. „Člověk se musí mít rád, musí udržovat balanc. Jsem ráda, že kniha toto téma otevřela, podle mě je to důležité,“ myslí si.

Její fanoušci už se zajímají, zda bude mít kuchařka i pokračování, odpověď však zatím nezná ani ona sama „Chci se i nadále věnovat Instagramu a vymyslet projekt, jak ženám s tímto problémem pomoct. Ovšem za účasti odborníků. Holky pomoct chtějí, ale já jim radit nemůžu, protože nemám potřebné vzdělání. Snažím se je proto navést tam, kde pomoc najdou,“ uzavřela.