Gastronomie
10/01/2026 Petr Sobol

Havířovský Bistruck jede. Příští zastávka: Ostrava?!

Martin Botoš (vlevo) a Jáchym Pavelek. Foto: se souhlasem Bistrucku

Havířovský Bistruck se stal oblíbenou gastro zastávkou. Jáchym s Martinem, kteří za ním od začátku stojí, z něj vybudovali silnou značku. A mají další plány!

Martin Botoš je z Ostravy. Jáchym Pavelek z Havířova. Společně se potkali ve známé ostravské restauraci Bernie’s, kde oba vařili. Sedli si a rozhodli se, že si otevřou něco svého. A tak vznikl Bistruck.

Ještě předtím ale čerpali zkušenosti jinde. Doma i ve světě. Martin pracoval v jednom rakouském penzionu, Jáchym zase vařil v Itálii nebo Irsku. Pět let byl taky v pražské restauraci Divinis Zdeňka Pohlreicha. „Byla to skvělá zkušenost, hrozně moc jsem se tam naučil. Pan Pohlreich je sice přísný, ale férový,“ zavzpomínal.

Bistruck v Havířově otevřel v roce 2018. Jáchym s Martinem vsadili na koncept jednoduchého, ale kvalitního streetfoodového jídla v prostředí moderního bistra. Proto Bistruck. „Naše klientela si ale z podniku sama vytvořila restauraci. My jsme se jim přizpůsobili a rozšířili jsme nabídku taky o quesadilly nebo trhané maso,“ dodali.


Foto: se souhlasem Bistrucku

Nic podobného v Havířově tehdy nebylo. I proto se Bistrucku od začátku dařilo a bistro rychle získávalo nové hosty. Pak přišel covid. „Kdyby nás postihl teď, asi by to bylo těžší. Máme totiž spoustu zaměstnanců. Ale tehdy jsme to zvládli dobře,“ ohlédli se Jáchym s Martinem. Na začátku byli v Bistrucku od rána do večera sami, až postupně získali na výpomoc brigádníka. První peníze, které vydělali, ihned investovali do dalšího rozvoje. Koupili si myčku, nové talíře a doplňovali potřebné vybavení. Začali čepovat pivo z minipivovarů, vyrábět domácí sirupy a postupně rozšiřovali svou nabídku. „Tím, že jsme od začátku dělali burgery, tak jsme během covidu neměli žádný velký problém. Dělali jsme jídlo do krabiček, lidé k nám pravidelně chodili a my jsme měli práce dost. Pěkně jsme si to nachystali, a když jsme měli chvilku, tak jsme si zahráli šachy,“ usmál se Martin Botoš.

Podnik má v nabídce několik stálých burgerů, ke kterým však pravidelně přidává i speciální nabídky. Pánové z Bistrucku ve svém bistru stále vaří, vymýšlejí různé víkendové a sezonní novinky, střídají se také během polední nabídky, na starost toho však mají daleko víc. Bistruck totiž stále roste.


Foto: se souhlasem Bistrucku

Je tomu už více než rok, co Martin s Jáchymem začali objíždět různé akce ve svém foodtrucku. Dříve na ně jezdili s klasickým stánkem, foodtruck jim ale otevřel úplně jiné možnosti. „V sobotu večer skončíme, v neděli máme uklizeno a už se můžeme chystat na další akci,“ řekl Martin. Bistruck se specializuje na burgery, nabídku foodtrucku však umí přizpůsobit akci, na kterou zrovna vyrazí. „Spousta lidí si myslí, že foodtrucky mají horší kvalitu, ale tak to rozhodně není. My kvalitu držíme stále vysoko, máme na sebe vysoké nároky,“ zdůraznil Martin Botoš. O tom, že se foodtruck Bistrucku těší oblibě, svědčí i fronty, které u něj stojí: „Do Havířova za námi jezdí lidé z Ostravy, Karviné, Frýdku-Místku i dalších měst. Když pak někam vyjedeme, jdou hned za námi. Z toho máme velkou radost.“

V létě byl havířovský foodtruck například na Colours of Ostrava, ale i na spoustě menších akcí a festivalů v okolí. Bistruck ho navíc umí využít pro své cateringy, třeba i pro ty svatební. „Je to tak. Je to stále větší trend, s foodtruckem můžeme dorazit na klasickou svatbu, ale i na místo, které svou kuchyň nemá. Vše si nachystáme na místě, umíme obědy, večeře i rauty,“ dodal Jáchym, který má v Bistrucku cateringy na starost: „Svatby máme rádi. Děláme však i oslavy nebo firemní akce, ideálně od dvaceti lidí nahoru.“

Stále větší oblibě se těší i Okto­Bistruckfest, který se koná na podzim přímo před Bistruckem. Dosud poslední, třetí ročník, byl ze všech největší. Havířovský podnik se totiž spojil s Pojezem a malý festival dostal na vyšší úroveň. Nechybí na něm několik druhů čepovaných piv do tupláků, včetně bavorského ležáku, streetfood v bavorském stylu i živá hudba. Celý tým Bistrucku, stejně jako někteří hosté, jsou oblečení v bavorských krojích, na pódiu proběhly také tři live cooking show. O jednu z nich se postaral i Martin Botoš. „OktoBistruckfest mám moc rád. Už se těším, co vymyslíme na příště,“ pousmál se. Parťáci však mají i další plány. Jeden z nich zní: Ostrava!


Foto: se souhlasem Bistrucku

„Našim cílem je jednou se dostat do Ostravy,“ potvrdili. Pokud by našli vhodné prostory, jsou připraveni vyrazit do akce. „Díváme se, hledáme. Ideálně v centru města nebo v Porubě. Nechceme ale větší pobočku než v Havířově, spíše něco v podobném duchu, abychom mohli pokračovat a rozvíjet se v tom, co děláme.“

Sdílejte článek