Nejnovější zprávy: Noční požár v Třinci. Škoda téměř za milion, popálená žena bojovala o život V Ostravě se rozpadla koalice, začalo jednání o nové

Cestování

Beskydy mají novou Pivní stezku. Je na ní 14 pivovarů!

Pestrou škálu chutí piva, včetně těch ovocných nebo medových, nabízí letos Beskydy.

Foto: Destinační management turistické oblasti Beskydy – Valašsko

Turistická oblast propojila turistické trasy, cyklostezky a tipy na výlety se 14 pivovary a minipivovary a vytvořila v součtu 686 kilometrů dlouhou Beskydskou pivní stezku.

„Nabízí 25 tras o délce od čtyř až do 48 kilometrů. Můžete je absolvovat na kole i pěšky a spojit cestování po Beskydech se zážitkovou gastronomií a nahlédnutím do alchymie sládků. Pamatujeme i na ubytování v okolí mnohých pivovarů, aby i cyklisté či motoristé mohli ochutnávat nejrůznější pivní speciály,“ říká Monika Konvičná, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy – Valašsko.

Na pivní stezce lidé potkají ráj dřevěných soch, historii kloboučnictví a dům generála Laudona v Novém Jičíně, Žerotínský zámek, malebný Štramberk, unikátní chráněné peřeje v Ostravici, Muzeum Sigmunda Freuda v Příboře, Lišku Bystroušku z Janáčkovy opery na Hukvaldech, cyrilometodějská poutní místa, baziliku ve Frýdku – Místku, zříceniny hradů nebo známé rozhledny i méně známé romantické vyhlídky.

„Nejde nám o to, aby lidé jen putovali mezi pivovary, ale chceme je upozornit na místa a městské památkové zóny v okolí, které stojí za vidění,“ komentuje trasy Beskydské pivní stezky Konvičná.

V samotných pivovarech pak podle ní čekají na návštěvníky příjemné exkurze. Nabízí je dokonce i dobře známý Pivovar Radegast v Nošovicích, jehož tradiční symbol – Boha Radegasta - turisté potkávají na beskydském Radhošti.

Jednotlivých typů piva je v Beskydech, včetně letních speciálů, k ochutnání více než stovka. Mnohé pivovary mají navíc zajímavou historii.

Například Kozlovický minipivovar se může pochlubit folklorní tradicí a stylovým zázemím starého fojtství, jehož hlavní budova má ve svém štítě letopočet 1822. Pivovar Koníček z Vojkovic je zase ověnčený oceněními českých sládků i konzumentů a pyšní se i kreativními názvy svých pivních specialit – Ryzák, Bělouš, Hatatitla apod.

Beskydský pivovárek z Ostravice zase nabízí polotmavý ležák Zbuj, který odkazuje na zbojníka Ondráše, nebo úplnou novinku s názvem Tetřev hlušec. Z prodeje každého tohoto piva jde 1 Kč na podporu ohroženého ptáka a jeho usídlení v Beskydech.

Kdo do Beskyd právě za těmito lákadly vyrazí, může se letos zúčastnit i atraktivní soutěže o nejlahodnější pivo a nejchutnější tradiční pokrm Beskyd.

Svůj hlas dají účastníci soutěže příslušnému pivovaru prostřednictvím webu beskydyportal.cz nebo prostřednictvím QR kódu. Ten najdou účastníci v mapě Beskydská pivní stezka, která je k dostání v informačních centrech Beskyd.

QR kódy mají jednotlivé pivovary i v jídelních a nápojových lístcích, na plakátech apod. Hlasování pro letní sezonu se uzavírá posledního září. Pro hlasující nachystaly pivovary i zajímavé odměny.

Více na www.beskydyportal.cz