Gastronomie
24/10/2022 Petr Broulík

Beskydský pivovárek chystá nová piva, zabijačky i svatební oslavy

​Spousta návštěvníků či obyvatel Beskyd si navykla navštěvovat v létě i v zimě restauraci i venkovní prostory Beskydského pivovárku v Ostravici, kde se dá posedět nejen u džbánku skvělého nepasterovaného piva, ale také si dát nějakou dobrou baštu od šéfkuchaře Martina Klápy a jeho kolektivu.

Po dvou letech koronavirových omezení restaurace Beskydského pivovárku opět šlape jako dříve. Pivovárek navíc chystá znovu na podzim, závěr roku a první měsíce blížícího se příštího, roku několik velkých tradičních akcí, které budou zpestřením běžného provozu pivovarské restaurace a ovládnou doslova celý ostravický pivovar.

Přijede Tydýt se svým novým pivním programem

Návštěvníci Beskydského pivovárku se mohou těšit především 12. listopadu na svérázný humor Lukáše Pavláska, který se stal přední hvězdou stylu stand-up comedy. Tento styl zábavy zdomácněl v našich médiích po roce 2000 v pořadech Na stojáka. Stand-up komik baví publikum vestoje a právě Lukáš Pavlásek se díky této podobě zábavy stal velmi populární.

V Beskydském pivovárku uvede Lukáš Pavlásek svou novou Pivní stand-up show Speciál, což je celovečerní představení určené právě pro scény v pivovarech. Zahrnuje výběr jeho stand-upů , tematicky laděných k posezení u piva.

Ostravický pivovar ji uvede ve Stodole Beskydského pivovárku, kterou využívá právě na akce, koncerty, oslavy, svatby a kam se vejde asi sto lidí.

Řezník Jarda chystá oblíbené pivovarské zabijačky

Beskydský pivovárek však především opět chystá pro své fanoušky přímo na dvoře a v prostorách pivovaru Pivovarské zabijačky. Ty se budou konat v datech 17. listopadu, 30. prosince a příští rok 18. února. „Je to vždy celodenní akce, kdy v deset otevíráme Stodolu v areálu Beskydského pivovárku,“ říká Gabriela Siwková.

Pivovarská zabijačka vypadá tak, že řezník Jarda z Třince přiveze ráno do pivovaru už vykrvené zabité prase, které zavěsí na háky. Už v deset hodin jsou však připraveny pro lidi zabijačkové výrobky.

Na každou pivovarskou zabijačku v Beskydském pivovárku v Ostravici je totiž zapotřebí podle Gabriely Siwkové těchto zabijačkových výrobků tuna. „Fakt asi jedna tuna. Běžně při pivovarské zabijačce prodáme dvě stě kilogramů jelit, dvě stě kilogramů jitrnic, jen tlačenky prodáme sto padesát kilo. Prodej výrobků končí někdy mezi sedmnáctou až devatenáctou hodinou,“ říká provozní.

Řezníkova show a prdelanka, jelita, jitrnice i čerstvý ovar

Na takové množství by rozhodně jedno zabité prase nestačilo. Zpracování přivezeného zabitého prasete je poté hlavně řezníkova „show“ pro lidi. „Řezník si návštěvníky někdy v jedenáct hodin svolá na dvůr, vysvětlí jim, jaké je prase domácí zvíře a jak se dělá domácí zabijačka, která už dnes není ve venkovských staveních tak běžná jako dříve," popisuje Gabriela Siwková.

Návštěvníci pivovarské zabijačky se během celého dne třeba dozvědí, proč se musí prase před zpracováním vykrvit, jaká musí panovat při zabijačce hygiena, jak se vyrábějí jelita, jitrnice a další zabijačkové výrobky. „Nejdříve jim o zabijačce povypráví. Poté oznámí, v kolik hodin bude hotový ovar, který řezník sám uvaří, nebo prdelanka. Ovar nejde koupit, ten musíte mít opravdu čerstvý ze zabijačky,“ říká. A dodává, že ovar nejlépe chutná právě vytažený z kotle s pepřem, hořčicí a čerstvým chlebem.

Restaurace připravuje v den pivovarské zabijačky stylová jídla jako prdelanku, dva prejty - jitrnicový a jelitový - a to se zelím a s chlebem či zabijačkový guláš, v němž je maso i játra. Kdo chce, může si dát moravského vrabce nebo bramborové lokše. „Zelí máme z Bystročic, protože je to dnes záruka kvality a je moc dobré,“ říká provozní Gabriela Siwková.

Zabijačka mezi svátky má u lidí největší úspěch

Zřejmě nejvíce lidé navštěvujíce podle Gabriely Siwkové prosincovou zabijačku, která se letos v Beskydském pivovárku bude konat 30. prosince, tedy den před koncem roku. V Beskydech je totiž mezi svátky na chatách a chalupách spousta rekreantů a návštěvníků, kteří tady tráví sváteční dny.

Dá se ale říci, že každá pivovarská zabijačka v Beskydském pivovárku v Ostravici má u místních, horalů a návštěvníků úspěch. „Je tady vždycky spousta lidí. Když jsme se zabijačkami před pár lety začínali, tak ještě nebyla Stodola. Holky všechny výrobky prodávaly venku, zvláště první rok byla fakt zima. Takže to bylo pro personál náročné a také lidé si ještě neměli na tom našem náměstí nic moc kde sednout," vzpomíná.

Přestože Byskydský pivovárek zvažoval, že zabijačky budou častěji, ustálil se jejich počet na třech za rok. „Na tu listopadovou se lidé moc těší, v prosinci lidé vždy přijdou ve velkém, protože je to pro ně zpestření vánočního času a hodně jich kupuje zabijačkové výrobky na Silvestra. Protože tu máme i uzené, krkovičku, prostě co si s řezníkem domluvíme. Pak až v únoru,“ říká Gabriela Siwková.

Pivovárek zvažuje, že na jaře bude poprvé i zabijačka hovězí

Letos by mohla přibýt ke třem už tradičním vepřovým zabijačkám i jedna navíc, která by byla pro Beskydský pivovárek novinkou. Je to zatím ještě trochu ve hvězdách, ale Beskydský pivovárek by chtěl 18. března uspořádat další zabijačku, ale tentokrát hovězí. Trochu tím oslaví i deset let ode dne, kdy se datuje první výstav piva tohoto dnes velmi oblíbeného pivovárku.

„Odebíráme totiž hovězí maso od rodinné firmy Maso Klouda z Vysočiny, která se specializuje na hovězí dobytek. Tak zřejmě před jarem zkusíme uspořádat i hovězí zabijačku. Je to něco trochu jiného, nebudou to jitrnice, může to být fajn jarní akce, takové hovězí na šedesát způsobů. Momentálně vše ladíme do finální podoby,“ říká s úsměvem Gabriela Siwková.

Sládci letos navařili nové speciály, jeden s chutí manga

Beskydský pivovárek však nejsou jen chystané zabijačky. Tento rok pivovar v Ostravici navařil několik nových piv, nejsilnější z nich je patnáctka Hazy IPA, která obsahuje nejen ovesné vločky, ale i extrakt kvasnic. Toto pivo je trošku zakalené, džusového charakteru a má 6,5 procent alkoholu.

Na léto sládci Beskydského pivovárku navařili další nové pivo, kterému dali název Beskydská Session IPA. Je to světlá za studena chmelená jedenáctka, cítíte v ní výraznou chuť a vůni chmele a vůně, ale je to lehké pivo.

Svatomartinský, Mikulášský a Novoroční speciál. A dvakrát Ježíšek

A co chystá Beskydský pivovárek za piva pro podzimní čas a na Vánoce? Kolem 27. října bude stáčet Svatomartinský speciál, který si hosté budou moci dát v restauraci i ke sváteční svatomartinské huse v rámci Svatomartinských hodů, které začínají 11. listopadu.

Dne 3. listopadu bude Beskydský pivovárek stáčet Sametovou sedmnáctku, 21. listopadu budou sládci stáčet do sudů adventní speciál, tedy už vánoční speciál. „A 22. listopadu bude nově navařený Mikulášský speciál, což je svrchně kvašené silné pivo typu IPA a má načervenalou barvu. A 28. listopadu už budeme stáčet prvního Ježíška, kolem 5. prosince budeme stáčet přímo vánoční pivo, 12. prosince znovu Ježíška a 14. prosince už bude hotov Novoroční speciál, což je světlá bílá IPA,“ vyjmenovává podle svého diáře Gabriela Siwková.

Stálicí Beskydského pivovárku je Beskydský ležák

Stálicemi Beskydského pivovárku jsou však ležáky, hlavním tahounem je hořký, hutný a výživný Beskydský ležák. Sládkové v Ostravici však dodnes za celou existenci navařili už na téměř sedmdesát druhů různých piv. Je mezi nimi třeba i vídeňský ležák Zbuj, IPA Beskydské hořké či různá ochucená piva jako třeba populární Borůvkový ležák.

Beskydský pivovárek také chce zůstat tím malým pivovarem, jakým je. „V zásadě se tak nic nezměnilo z pohledu naší filosofie. Nevaříme filtrované a pasterizované pivo, neorientujeme se na řetězce, ale vaříme pivo v sudech a do hospod. Na těchto základech pořád stojíme," říká spolumajitel Dušan Holý.

Jogurt do piva nedají, uvařili ale speciál Oheň a dým

Beskydský pivovárek však vaří pro pivní fajnšmekry více a více speciálů. „Nejsme sice tak odvážní, abychom dávali do piva třeba jogurt a marmeládu, jak tady v hospodě občas slyším od domácích vařičů piva, ale skoro každý týden nějaký ten speciál uvaříme. Některé úspěšné speciály zopakujeme třeba čtyřikrát za rok," říká spolumajitel pivovárku.

Například speciálně pro nedávnou říjnovou akci populárního kuchaře a publicisty Hugo Hromase navařili sládci z Ostravice speciál nazvaný Oheň a dým – Imperial Smoked Stout, tmavé svrchně kvašené silné pivo, které obsahuje 6,5 procent alkoholu.

Více stolů pod pergolou, nabíječka elektrokol i nová kachlová pec

Restaurace Beskydského pivovárku má od letošního roku novou terasu s pergolou, takže místo šesti stolů je dnes na terase stolů šestnáct a vejde se sem i stovka hostů. Mnozí návštěvníci Beskydského pivovárku se tak přestěhovali na terasu, kde je pro cyklisty s elektro koly od letoška díky obci Ostravice i nová nabíječka.

Po létě, kdy už je chladněji, lidé více navštěvují výčep či sál samotné restaurace, která má útulnou podobu s dřevěným obložením. A nedávno získala i nová stylová kachlová kamna na dřevo, která při současném zdražování energií mohou provozovatelům pomoci zlepšit ekonomiku provozu restaurace.

„Restaurace s klasickou poctivou kuchyní s kvalitními vstupními surovinami od ověřených dodavatelů, farmářů má otevřeno od pondělí do neděle a je možné v ní vyzkoušet zakoupit kromě piv z Beskydského pivovárku i nakládané a pařené sýry, které sami vyrábíme a jsou velmi oblíbené a žádané,“ říká provozní Gabriela Siwková.

Švestkový sad a včelí úly. I to je Beskydský pivovárek

Beskydský pivovárek není jen zaměřený na vaření piva. Založil například švestkový sad a chová vlastní včely. To vše ale není jen nějaký rozmar ostravických pivovarníků.

„Myslíme si, že to k pivovaru trochu i patří. Když jsme vysadili sad, tak nás logicky napadlo, že aby byl kvalitně opylený, potřebujeme včely. Tak jsme je začali chovat. A ty nám dávají med do našeho medového piva, ostatně ročně do něho spotřebujeme dvě stě padesát kilo medu. Takže si ho vlastně vyrobíme sami," říká Dušan Holý.

Za Stodolou Beskydského pivovárku vznikl také dětský koutek s pískovištěm, dvěma brankami na fotbálek a lezeckou stěnou pro děti. K tomu patří travnatá plocha, kde lidé mohou s dětmi trávit čas. Beskydský pivovárek se také chce od příštího roku vrátit právě díky rozšíření venkovního prostoru s pergolou k možnosti pořádat tady oslavy svateb.

„Je tam v létě pódium a zastřešená pergola pro až 200 lidí, takže nad tím vážně uvažujeme,“ říká provozní restaurace Beskydského pivovárku Gabriela Siwková.

Návštěvník nebo štamgast si může také v areálu Beskydského pivovárku pořídit suvenýr, třeba cyklodres s logem pivovárku, tričko nebo se zúčastnit prohlídky pivovaru.

Ač vaří piva docela dost, chtějí zůstat pivovárkem

Beskydský pivovárek dnes uvaří téměř osm tisíc hektolitrů piv různé síly, barvy a chuti za rok. To však stačí. „V názvu máme slovo pivovárek a tím chceme zůstat. Není naší ambicí někam překotně růst. Kdybychom chtěli produkci zvyšovat, tak už by to bylo na úkor kvality našeho piva, což nechceme, nebo bychom museli náš pivovar totálně zbourat a přestavět,“ říká Dušan Holý.

K vaření piva berou vodu z Šancí, je měkká a nemusí ji upravovat

Vodu na výrobu piva neberou pivovarníci z Ostravice z žádného zázračného pramene, ale stejně jako tisíce obyvatel kraje z přehrady Šance.

„Má pro nás velkou výhodu, že tato voda je měkká. Naprší v horách, steče do přehrady a my jsme jedni z prvních, kteří vodu z řádu odebírají. Nemusíme ji už nijak upravovat a využíváme ji přesto, že máme v areálu vlastní studnu. Byli bychom ostatně asi blázni, kdybychom nepoužívali tu nejkvalitnější vodu, která tady v Beskydech je,“ říká spolumajitel.

Na otázku, zda je sám pivař, kývne Dušan Holý hlavou. „Jistě. Skoro každý den si tak jedno dvě piva dám. A jednoznačně rád vyzkouším často i pivo jiných minipivovarů a pivovarů, je to ostatně moje práce,“ říká spolumajitel Beskydského pivovárku.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama