Bariatrické operace ve Vítkovické nemocnici zlepšují životy
Naší odměnou je slyšet: „Pane doktore, změnil jste mi život. Kdybych to věděla, šla jsem na operaci už dávno!“, říká obezitolog Pavol Holéczy.
Nadváha a obezita se dnes týká více než poloviny Čechů. Zatímco u nadváhy je většinou řešením pohyb a úprava jídelníčku, u obezity, kterou navíc často doprovází další komplikace, je operace obvykle jedinou možností. Naštěstí velice účinnou. Své o tom ví Pavol Holéczy, vedoucí lékař pro obezitologii Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice, který provedl více než 2000 bariatrických operací.
Doktor Holéczy se s bariatrií setkal poprvé v roce 1995 na kongresu v Mnichově a o dva roky později v Bratislavě úspěšně provedl první laparoskopické bandáže žaludku. „Napadlo mě, že by to mohla být zajímavá práce a pomoc pro extrémně obézní pacienty.“ vysvětluje Pavol Holéczy, proč se pro obor rozhodl a dodává, že bariatrie prošla od té doby obrovským vývojem.
„Dnes jsou nejčastější rukávové resekce a bypass žaludku. Bandáž žaludku, se kterou jsem začínal, se dnes skoro neprovádí. Také se dnes zaměřujeme i na ovlivnění onemocnění spjatých s obezitou – především cukrovka 2. typu,“ dodává Holéczy, který v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice ročně provede okolo 150 bariatrických operací.
Pavol Holéczy. Foto: se souhlasem Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice
Operace přidružená onemocnění zlepší, někdy dokonce zcela vyléčí. Holéczy proto vyzývá, aby lidé neváhali s návštěvou lékaře. Čím dříve obézní člověk vyhledá pomoc lékaře, tím dříve se mu zlepší kvalita života i zdraví. V drtivé většině případů jsou bariatrické operace úspěšné a pacienti nešetří chválou. Pro lékaře je odměnou slyšet od pacienta: „Pane doktore, změnil jste mi život. Kdybych to byla věděla, šla jsem na operaci už dávno!“ a je skvělé, že tato slova můžeme slyšet poměrně často,“ uzavírá Holéczy.