Sport
22/07/2021 Petr Sobol

​Baník na prahu sezony: Posila za 12 milionů, probuzený Kuzmanovič a útok na poháry

Začátek nového ročníku Fortuna ligy klepe na dveře. Už v sobotu vstoupí do akce i Baník, který míří na půdu Jablonce.

Loňská neúspěšná sezona je minulostí. Baník si chce napravit jméno a zase by rád dělal radost svým fanouškům. Ostravané jsou na prahu nového ročníku, ve kterém potřebují pořádně zabrat. Co od Baníku letos můžeme čekat?

Smetana musí splatit důvěru

Na začátku loňské sezony stál na trenérské lavičce Baníku Luboš Kozel. Ten si ale náročné ostravské fanoušky nikdy nezískal, s týmem předváděl nevýrazné výkony, a tak jej v únoru nahradil Ondřej Smetana. Ostrava se pod jeho vedením zvedla, začala hrát lépe, ovšem řadu bodů také zbytečně poztrácela. Vedení klubu nicméně osmatřicetiletému Smetanovi věří a dalo mu důvěru i pro nadcházející ročník. Tentokrát však bude pod daleko větším tlakem a drobnohledem ostravské fotbalové veřejnosti a bude zajímavé sledovat, jak tuto zkoušku ustojí. Po ruce bude mít i Tomáše Galáska, jenž se po letech vrátil do klubu, aby Smetanovi dělal asistenta.

Cílem je šestka

V uplynulé sezoně Baník skončil osmý - tedy daleko za poháry. V těch si Ostravané zahráli naposledy v sezoně 2010/11, když v předkole Evropské ligy nestačili na běloruský Mohylev. To je dlouhá doba a celá Ostrava by si přála, aby se do města zase evropské poháry vrátily. Tým má Baník silný, trenér Smetana dostal k dispozici zajímavé posily a teď bude na něm, aby mužstvo dovedl ke stanovenému cíli, kterým je umístění do šestého místa tabulky. Menší mety by si Baník ani dávat neměl, ovšem případný neúspěch může Smetanu přijít draho.

Jak se předvede nejdražší Brabcova posila?

Baník v létě přivedl čtyři nové hráče. Obranné řady vyztužil David Lischka, jenž přišel na hostování ze Sparty, a který by se měl stát přímou náhradou za Patrizia Stronatiho. Z Mladé Boleslavi pak do Ostravy dorazil kreativní Lukáš Budínský, ten si však bude muset na svou šanci v základní sestavě nejspíš počkat. Stejně jako útočník Jiří Klíma, který přišel rovněž z města Škodovky. Hodně si Baník naopak slibuje od dvaadvacetiletého forvarda Ladislava Almásiho, jenž dorazil ze slovenského Ružomberoku a v Ostravě podepsal čtyřletý kontrakt. Baník za útočníka, který už v šestnácti letech debutoval v nejvyšší slovenské soutěži, zaplatil 12 milionů korun, což z něj udělalo nejdražší posilu za dobu, co klubu šéfuje Václav Brabec. Očekávání jsou proto veliká. Baník za své čtyři posily zaplatil okolo třiceti milionů korun, tedy o něco vyšší částku, než za kterou prodal Stronatiho do maďarského Puskáse.

Další šance pro mladé

Hodně sledované budou také výkony ostravských mladíků. V loňské sezoně zářil dvaadvacetiletý David Buchta, jenž dal šest branek, přidal čtyři asistence a také letos bude patřit ke klíčovým postavám ostravské sestavy. Na svou šanci budou čekat i další - obránci Ondřej Kukučka (17) a Jaroslav Harušťák (19), záložník Filip Kaloč (21) nebo útočník Daniel Śmiga (17). Kolik prostoru dostanou?

Co čekat od Kuzmanoviče a De Azeveda?

Nemanja Kuzmanovič se v Baníku chystá už na svou čtvrtou sezonu. V ročníku 2019/20 nasázel devět branek, jenže uplynulá sezona mu příliš nevyšla a v létě se spekulovalo o jeho odchodu. Dvaatřicetiletý Srb však v Ostravě zůstal, v ligové generálce proti polskému Zabrze se blýskl dvěma góly a přihlásil se o místo v sestavě. To by měl mít také Dyjan Carlos de Azevedo z Brazílie, jenž byl loni s jedenácti góly nejlepším střelcem Baníku. Pokud budou oba ve formě, tak Ostravu mohou vystřelit hodně vysoko. Místo na pravém kraji obrany by si měl udržet také Gigli Ndefe z Nizozemska a na svou příležitost budou čekat také mladíci Muhammed Sanneh z Gambie a Yira Sor z Nigérie. Ostravští cizinci letos mohou sehrát důležitou roli.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama