Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

Společnost

Babybox v Havířově po pěti letech přijal první dítě. Někdo tu vložil holčičku

​Do babyboxu v nemocnici v Havířově v pondělí večer někdo odložil novorozenou holčičku.

Ilustrační foto: Archiv

Je to první dítě, které někdo do tamního babyboxu za skoro pět let jeho fungování dal, oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Holčička dostala jméno Milada a podle Hesse je zdravá. V celém Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2005 již odloženo 189 dětí, za letošní rok devět.

Holčička z Havířova se podle lístku, který s ní někdo do schránky vložil, narodila dnes v 18:00. "Oblečená je zřejmě po starším sourozenci - pruhovaná čepička a tričko, bílé tepláky s fialovými ponožkami," sdělil Hess.

"Mám dva důvody, abych holčičku pojmenoval Milada - po sestřičce, která ji vyjmula z babyboxu, a po mamince Šimona Blably, dvorního spolkového grafika, autora loga a webových stránek," doplnil.

Právě holčičky mezi dětmi dosud odloženými do babyboxů v Česku převažují. Od založení sítě babyboxů dali lidé do těchto schránek 107 holčiček a 82 chlapců.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.