Společnost
14/10/2021 Petr Broulík

Architekt Steven Holl je v Ostravě: děti vám za koncertní síň jednou poděkují

​Steven Holl, věhlasný americký architekt a hlavní autor podoby chystané stavby nové koncertní síně v Ostravě, je od včerejška v Ostravě.

Architekt si už včera večer prohlédl instalaci putovní výstavy svého architektonického studia v Galerii výtvarného umění Ostrava v ostravském domě umění a poté se prošel po Ostravě. Při té příležitosti se nechal vyfotografovat se sedící sochou svého oblíbence, skladatele Leoše Janáčka na Jiráskově náměstí.

Dnes večer se ještě newyorský architekt setkal se studenty architektury z celé republiky na besedě v Domě kultury města Ostravy. Právě k němu stavbaři v druhé polovině příštího roku začnou stavět a v rozmezí dalších tří let přistaví koncertní síň pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. Její podobu už nyní obdivují znalci a obdivovatelé špičkové architektury z celého světa. Stavba se zařadila loni mezi nejočekávanější projekty světa.

Létal do Tokia, do Pekingu, po USA, teď poprvé do Ostravy

Cesta do Ostravy je od roku 2019 vůbec první jeho „pracovní“ cestou v období, kdy světu vládne koronavirové pandemie. Steven Holl řekl, že je šťastný, že mohl do Ostravy konečně a na třetí pokus přiletět. Jeho návštěva se totiž chystala už loni v srpnu a letos v březnu.

Přitom Steven Holl rád cestuje, vždyť jen v roce 2019 uskutečnil pětatřicet mezinárodních letů po světě, od Tokia přes Peking i napříč velkými městy Spojených států.

Avšak pak už všechny jeho cesty zrušil covid-19. „Loni jsem vůbec necestoval a jedinou mou letošní cestou byla cesta do Řecka, odkud pochází moje manželka,“ svěřil se dnes Steven Holl.

Nová síň bude „spolupracovat“ s domem kultury a mít k němu respekt

Sám Steven Holl dnes řekl, že má z Ostravy velmi pozitivní dojmy. „Budova Domu kultury je velice významná a zásadní a proto jsme ji chtěli zachovat. Základem mého projektu bylo spojení této budovy s něčím novým. A v budoucnu bychom obě budovy chtěli propojit, aby spolu spolupracovaly a nová síň měla respekt k stávající původní budově,“ řekl Steven Holl.

Dodal, že je rád, jak se svými projektanty propojil novou koncertní s hlavní ulicí a také, že přístavbu koncertního sálu zasadili do klidnějších částí rozsáhlé budovy, tedy směrem k parku.

Díky špičkové síni se budou do Ostravy sjíždět lidé zdaleka

Těm, kteří stále pochybují, zda je tato odvážná a kontroverzní stavba v podobě obřího pouzdra na hudební nástroj vhodná pro Ostravu, se dnes její autor Steven Holl pokusil vysvětlit, že je to přesně naopak.

„Je velmi důležité, aby právě v takovém městě, jako je Ostrava, vznikl takovýto koncertní sál. Protože Ostrava se díky němu stane destinací, kam budou přijíždět lidé z daleka. Ostrava má skvělou filharmonii, má tady dědictví světové osobnosti Leoše Janáčka a koncertní sál toto dědictví oslavuje. Do Ostravy díky němu budou přijíždět lidé z Prahy či Vídně právě proto, aby v perfektně akustickém sále slyšeli skvělou hudbu,“ míní Steven Holl.

Viděl v Ostravě hrající si děti. Ty vám jednou za koncertní síň budou děkovat

Dodal, že jeho architektonická kancelář postavila dům umění v mnohem menším městě než je Ostrava, a to v Richmondu ve Virginii. „A tam to mělo přesně stejný efekt. U tohoto muzea začaly vznikat restaurace, kavárny. Kvůli takové stavbě vznikají hotely, kde mohou návštěvníci koncertů přespávat a mají tam zázemí,“ řekl Steven Holl.

A dodal, že když se dnes procházel Ostravou, uviděl malé hrající si děti. „A právě pro ně budujete tento koncertní sál a oni vám v něm jednou budou děkovat, že jste ho pro ně postavili. Právě proto si Ostrava tento pětihvězdičkový sál zaslouží,“ řekl Steven Holl.

A dodal, že ač navštívil Ostravu poprvé, není městem překvapený, protože ji zná díky svému dlouholetému spolupracovníkovi, architektu Martinu Kropáčovi.

„Ten je mýma očima v Ostravě, vše, co jsem potřeboval vidět, mi vyfotil, a navíc odsud pochází. Takže jsem lepšího člověka v Ostravě nemohl mít a díky němu jsem tu byl vlastně v posledních letech pořád,“ řekl Steven Holl, kterého v červenci 2001 časopis Time prohlásil nejlepším americkým architektem.

Ostrava usiluje o koncertní síň už dlouhých 160 let

Primátor města Ostravy Tomáš Macura řekl, že má konečně možnost architekta Stevena Holla přivítat v Ostravě. „To je další milník výstavby koncertní síně,“ řekl primátor.

A připomněl, že Ostrava usiluje o výstavbu vlastní důstojné koncertní síně už 160 let a že už proběhlo v historii Ostravy celkem šest neúspěšných pokusů o její výstavbu, první v šedesátých letech 19. století a ten poslední v roce 1969.

„Dnes jsme při sedmém pokusu bezkonkurenčně nejdále. Připomenu, že za posledních dvanáct let vzniklo v okolních zemích, především v Polsku, už čtrnáct reprezentativních koncertních sálů, avšak v Česku byl poslední koncertní sál postaven na konci 19. století v pražském Rudolfinu,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Primátor připomněl, že Ostrava začala novou koncertní síň připravovat v roce 2016 a v roce 2018 a 2019 se architektonické soutěže zúčastnila řada prestižních architektonických jmen jako Zaha Hadid či Henning Larsen. Se svým projektem, kterému už se přezdívá „houslové pouzdro“, zvítězil Steven Holl.

Primátor řekl, že projektem nové koncertní síně si nechce stavět v Ostravě pomník, jak už někde zaslechl. „Projekt opravdu spadá do celkového rámce transformace tohoto města a regionu,“ řekl primátor města Tomáš Macura.

Ostrava má řadu dalších projektů pro povznesení kultury

Koncertní síň má podle primátora podobný význam, jako nyní uskutečňovaný projekt přeměny ostravských jatek na výstavní galerii, který právě nyní jeho autor Robert Konieczny představuje v galerii v Paříži, či Fakulty umění na Černé Louce, nebo přestavba výstavního pavilonu G, který se změní na novou scénu Národního divadla Moravskoslezského či nedávno otevřený a obnovený Dům kultury Poklad.

Náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová řekla, že současný rozpočet na výstavbu koncertní síně a také s ní spojenou rekonstrukci Domu kultury města Ostravy činí 2,6 miliardy korun, z toho půlmiliardy jde na rekonstrukci domu kultury. „Částka obsahuje i turbulentní vývoj cen materiálů, ke kterému došlo v posledních měsících situací při covidu,“ řekla Zuzana Bajgarová.

Na výstavbě síně se bude podílet český stát i kraj

Primátor Macura doplnil, že projekt je multizdrojový, že na něm budou finančně participovat jak český stát, tak Moravskoslezský kraj.

„Minulý týden nám závazek potvrdila ministryně financí i představitelé kraje. Sami si spoříme na tento projekt ve fondu pro koncertní halu a dnes má město v tomto fondu 430 z celkově vytyčených svých 1,1 miliardy korun. A zbytek chceme našetřit v následujících pěti letech, kdy stavba potrvá. Já se o financování výstavby síně ani po zvýšení nákladů nebojím, protože město Ostrava disponuje rozpočtem 11 miliard ročně a z toho na investice dává ročně tři a půl miliardy,“ řekl primátor.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama