Nejnovější zprávy: Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby Jsem taťka, který asi dovolí všechno, říká Petr Harazin z kapely Nebe

Byznys

Arako dodá armatury za 360 milionů korun do Bangladéše a Indie

Výrobce armatur Arako z Opavy dodá do konce roku pro projekty ruské korporace pro atomovou energii Rosatom armatury za 13,5 milionu eur (zhruba 360 milionů korun).

Elektrárna Kudankulam v Indii. Foto: arako.cz

Armatury v hodnotě přes 4,5 milionu eur (120 milionů korun) dodá do jaderné elektrárny Rooppur v Bangladéši a armatury za více než devět milionu eur (240 milionů korun) do jaderné elektrárny Kudankulam v Indii, řekla za společnost Arako Kamila Gregořicová.

Pro firmu jde o dva nejdůležitější letošní projekty. "Do konce roku 2020 plánujeme pro první a druhý blok jaderné elektrárny Rooppur dodat přes 2500 kusů jaderných armatur," uvedla Gregořicová.

Výrobní ředitel společnosti Arako Jaromír Petřkovský uvedl, že do Rooppuru bude firma dodávat nové typy regulačních armatur.

"Vyvíjíme je ve spolupráci s největším ruským odborníkem na zařízení tepla (turbíny a kotle), společností CKTI - Vědecké sdružení pro výzkum a navrhování energetického zařízení," uvedl ředitel. Armatury se nyní zkoušejí a testují v Petrohradu.

Arako pokračuje v plnění zakázek i přes přísná epidemická opatření a omezení zahraničních cest související s pandemii koronaviru. Pandemie ale ovlivnila plány dodávek pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Kudankulam.

"Provozovatel nechce akceptovat online přejímky a není možné dokončit dodávky regulačních a uzavíracích vlnovcových ventilů," uvedla Gregořicová.

Personální ředitelka Pavlína Koligová uvedla, že firma v tomto případě využila pomoci vicepremiéra a ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka. "Povolil v těchto dnech vstup 13 státních příslušníků třetích zemí pro úspěšné dokončení výrobního procesu," uvedla Koligová.

Rooppur je první jadernou elektrárnou v Bangladéši a staví se od roku 2017. Projekt třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Kudankulam navazuje na předchozí dvojici bloků, které tam postavil Rosatom.

Arako vyrábí 30.000 armatur ročně a je českou jedničkou v oblasti jaderné energetiky. Loni firma uvedla, že by se během sedmi let mohla podílet na výstavbě 24 bloků jaderných elektráren.

Arako dodává své výrobky do 25 zemí, na export jde téměř veškerá produkce podniku. Firma je součástí strojírenské divize Atomenergomaš ruské korporace Rosatom. Má přes 200 zaměstnanců.